Článek
Ivan Motýl knihu představil a pokřtil na festivale Měsíc autorského čtení v roce 2015, kdy z ní dokonce četl nejen na pódiích, ale i na ulicích měst, kam Briketu pořadatelé z Větrných Mlýnů během festivalu poslali.
Antologie měla dokonce i svou podobu na divadelních prknech v roce 2022, kdy se scénáře a režie představení Černý třpyt ujal Ladislav Vrchovský a kus se hrál ve Staré aréně v Ostravě. „Briketa o pořádný kus rozšířila vzhled do ostravské poezie a hned jsem zatoužil i po jevištní podobě,“ vysvětlil to v rozhovoru pro Ostravan.cz Vrchovský.
Překvapivé je, že mimo chacharů z regionu obsahuje tato uhelná antologie i verše Jaroslava Seiferta, Milana Kundery, Jana Skácela nebo J. H. Krchovského. To proto, že jejím tématem je průmyslové město na severu republiky. Dostalalo se v ní i na texty písní písničkářů - Streichl i Nohavica -a nechybí v ní samozřejmě ani Petr Bezruč.
„Nejstarší ostravská báseň, kterou výbor obsahuje, pochází z roku 1894,“ říká Ivan Motýl o verších s povahou kramářské písně. Do knihy nakonec zařadil 163 básní, ovšem původně jich pro antologii zamýšlel 380.
„Autorů těch básní je sto dvacet, někteří se přitom i opakují, aby zůstával rytmus a atmosféra. Antologii editor rozčlenil do čtrnácti oddílů a každý je uvozen citacemi z dobového tisku,“ připomněl Pavel Řehořík z brněnského nakladatelství Větrné mlýny.
„Briketa je postavena i na tom, že jsem se pokusil ke každému autorovi citovat i texty z médií. Rozhovory, kritické reflexe, bulvární historiky, prostě tam dostat život. Jsem novinář a ten fenomén novinové zkratky o české literatuře mě dlouhodobě zajímá,“ vysvětlil pro Ostrava.cz Ivan Motýl.
Básnický region Ostravsko - 2. částDruhý díl videoseriálu o poezii v regionech České republiky se věnuje ostravským básníkům v přednesu dalších ostravským bardům; i tento díl připravil Roman Polách. Rok poezie bude pokračovat dalšími regiony! Vystupuje Ivan Motýl, Martin Šenkypl, Radek Jursa, Dominik Bárt, Radek Fridrich, Ondřej Hložek, Marek Pražák.
Posted by CzechLit - České literární centrum on Wednesday, February 10, 2021
Editor Motýl se v Briketě dostal i momentu, kdy si poezie osedlala a podmanila sociální média. „Nastupuje generace facebookových básníků, blogerů či slampoetristů a hranice mezi nízkým a vysokým nebo dobrým a špatným se stále více stírají,“ zjistil nejen díky antologii Ivan Motýl.
„Měřítkem kvality se často stává jen klikání internetových přátel,“ upozornil.
Na NCHP.cz dokonce vyšly i verše, které se do knižní podoby Briketa nakonec nevešly. Přečíst si je můžete ZDE.