Hlavní obsah

„Bratr se odstěhoval a přerušil s námi kontakt. Až po letech přiznal proč.“

Bratr byl vždycky jiný.

Článek

Ne výstřední, ne zvláštní — jen tišší, citlivější, jakoby opatrnější. Zatímco já se vždy hádala nahlas a rychle odpouštěla, on si všechno nechával pro sebe. Doma byl ten, kdo se přizpůsoboval. Táta ho občas odbyl poznámkami jako „chlapi nebrečí“ nebo „nebuď baba“, a máma… máma jen krčila rameny a říkala, že je to prostě jeho povaha.

Po maturitě se rozhodl odejít do jiného města. „Chci si vyzkoušet být sám,“ řekl, a my mu to věřili. Chápali jsme to jako touhu po samostatnosti, jako normální krok mladého člověka. Psali jsme si ze začátku pravidelně, ale pak zprávy řídly. Telefony zkracoval, na návštěvy nejezdil. A pak jednoho dne… přestal odpovídat úplně.

Rodiče si to brali osobně. Máma tvrdila, že je to kvůli špatné přítelkyni, kterou jsme nepoznali. Táta nad ním zlomil hůl – „když chce být sám, ať je,“ říkal. Ale mně se to nezdálo. Znala jsem ho přece. Bratr nebyl ten, kdo by jen tak zmizel.

Uplynulo sedm let. Sedm let bez kontaktu. Občas jsem si ho našla na sociálních sítích, ale měl všechno zamčené. Napsala jsem mu asi deset zpráv, nikdy nepřišla odpověď. Až jednoho dne, úplně nečekaně, mi přišel e-mail.

„Ahoj ségra, můžeme se vidět?“

Nepsal nic víc. Jen datum, čas, místo. Když jsem ho uviděla, málem jsem ho nepoznala. Vypadal jinak – unaveně, ale taky klidněji. Objala jsem ho, i když jsem cítila, jak ztuhl. Sedli jsme si do kavárny a chvíli jen mlčeli.

Pak začal mluvit. Řekl mi, že odcházel s bolestí, ne s nenávistí. Že roky žil s tím, že nikdy nebyl dost dobrý – ani pro mámu, ani pro tátu. Že byl „divnej“, protože ho nebavily auta, protože si četl poezii, protože se v patnácti zamiloval do kluka z vedlejší třídy. Že když to jednou mámě naznačil, řekla jen, že to přejde.

Nepřešlo. Ale jeho odvaha ano. Řekl, že to dusil, tajil, doufal, že to časem bude jednodušší. Ale nebylo. A když se jednou zhroutil u svého přítele, rozhodl se, že přestane žít dvojí život. A že pokud ho rodina nemůže přijmout takového, jaký je, raději s ní nebude vůbec.

Mlčela jsem. Ne proto, že bych mu nerozuměla. Ale protože mě bolela představa, že zatímco my jsme si mysleli, že chce být sám, on byl vlastně vyloučený.

Ten den jsme spolu mluvili hodiny. A pak jsme se začali vídat častěji. S rodiči se nakonec setkal – pomalu, opatrně. Táta byl zaražený, máma brečela. Bylo to daleko od ideálu, ale byl to začátek.

Dneska máme zpátky bratra. A i když vím, že ty roky mu nikdo nevrátí, vážím si toho, že měl odvahu se vrátit. A ještě víc toho, že nám vůbec odpustil.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz