Hlavní obsah

„Máma odmítala mluvit o svém dětství. Po její smrti jsem našla deník – a ztratila klid“

O mámě jsem si vždycky myslela, že je silná.

Článek

Nikdy neplakala, nikdy si nestěžovala, a když jsem se jí jako dítě ptala na její rodiče, vždycky jen mávla rukou. „To už je dávno. Nech to být.“ A tak jsem to nechala. Vlastně jsem časem přestala být zvědavá. Žili jsme si svůj život, i s jejími mlčenlivými stíny.

Když mi ale jednoho prosincového dne zavolali z nemocnice, že maminka náhle zemřela na srdeční selhání, bylo to, jako by se ve mně něco přetrhlo. Najednou jsem měla pocit, že o ní nevím vůbec nic.

Po pohřbu jsme s bratrem uklízeli její byt. Všechno bylo dokonale uklizené, spořádané, jako vždy. Ale v jedné skříni, na úplně spodní polici, jsme našli starou kovovou krabici. Byla zamčená. Klíč jsme nakonec našli mezi knoflíky v šití.

V krabici byl deník. Starý, s popraskanou koženou vazbou. Na první stránce bylo jen jediné slovo:

„Nečíst. Pokud mě miluješ, nech to být.“

Chvíli jsme jen seděli. Bratr nechtěl pokračovat, ale já… já to prostě musela otevřít. A otevřela.

Deník začínal rokem 1969. Máma tehdy psala jako čtrnáctiletá dívka. Popisovala vesnici, kde vyrůstala, malé okno v podkroví, odkud viděla jen kostelní věž. A babičku. Tvrdou ženu, přísnou až krutou.

Ale brzy se tón změnil.

„Dnes v noci zase přišel,“ stálo na jedné stránce. „Říkala jsem to mámě, ale řekla jen, ať jsem zticha, jinak nás zavřou obě.“

Nechápala jsem. O kom mluvila? Kdo „přišel“? Listovala jsem dál. A najednou to začalo být děsivě konkrétní.

Popisovala, jak její otec – tedy můj dědeček, kterého jsem nikdy nepoznala – chodil v noci do jejího pokoje. A jak ji nutil mlčet, jinak že ublíží její sestře. Tu sestru jsem neznala. Nikdy o ní nemluvila.

Záznamy byly čím dál roztřesenější. Písmo se měnilo, ztrácelo tvary, plné škrábanců a srdcervoucích vět: „Nikdo mi nevěří. Nikdo mě neslyší. Bojím se spát.“

Na posledních stránkách se objevila věta, která se opakovala několikrát za sebou:

„Zasloužím si to?“

Když jsem deník zavřela, měla jsem ruce studené jako led. Celý život jsem vedle sebe měla ženu, která nosila v sobě takovou bolest. A nikdy to nedala znát.

Zavolala jsem bratrovi a všechno mu přečetla. Mlčel. Pak jen řekl: „Možná proto nás tak chránila. Možná proto nikdy nekřičela. Už to znala.“

Ten deník jsem si schovala. Ne jako relikvii, ale jako důkaz. Důkaz toho, že lidé někdy mlčí ne proto, že by neměli co říct, ale protože to, co by řekli, by změnilo všechno.

Máma byla hrdinka. Ne kvůli tomu, co udělala. Ale kvůli tomu, co přežila.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz