Hlavní obsah
Aktuální dění

Rozsviťme na operačních sálech ukrajinských nemocnic - Slunce pro Ukrajinu

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Ekoklub

Instalace solárních panelů na střechu Zvjahelské nemocnice.

16. 3. 11:00

Přes rok trvající ruská invaze působí značné škody ukrajinské infrastruktuře. Výpadky proudu ohrožují zejména tamní nemocnice. Řešením jsou solární panely a mezinárodní kampaň na jejich instalaci.

Článek

Nedílnou součástí přes rok trvající invaze do Ukrajiny jsou ruské útoky na základní infrastrukturu země. Bombardování a nálety dronů mají za následek výpadky dodávek pitné vody, tepla nebo elektrické energie. Právě přerušení dodávek proudu představuje velké nebezpečí pro nemocnice, kde jsou na elektřině závislé například přístroje na jednotkách intenzivní péče nebo světla na operačních sálech. Řešení vedoucí ke kýžené stabilitě představují pro ukrajinské nemocnice solární panely - zdroje obnovitelné energie přímo na střechách nemocnic.

Žytomyrská oblast leží u hranic s Běloruskem a hrozba ruských útoků spojených s výpadky proudu je zde stále přítomná. Právě tady také stojí první z nemocnic, jejíž střechu už solární panely ozdobily. Zvjahelská nemocnice zajišťuje péči pro asi 170 000 lidí - funguje zde porodní oddělení nebo operační a resuscitační sály. Někteří z více než tří stovek pacientů jsou zde nepřetržitě připojení na plicní ventilátory. Ty ale, stejně jako mnoho dalšího vybavení, potřebují stabilní a nepřetržitý přísun elektřiny.

Od začátku války byla nemocnice v případě výpadků závislá na naftovém generátoru - jeho výkon sice zajistil dostatek energie k zajištění nejnutnějších operací a přístrojů, kvůli své spotřebě nafty byl ale jeho provoz dlouhodobě neudržitelný jak z finančního, tak environmentálního hlediska. Namísto něj nyní během dne energii do přístrojů v případě výpadku dopraví 60 panelů, které zajišťují stabilitu celého systému, a to bez další závislosti na pohonných hmotách a jejich spalování, které ničí okolní ovzduší.

Pro světlejší budoucnost

Kromě jistoty, kterou solární panely přináší mezi obětavé lékařky a lékaře a pacienty závislé na jejich péči, skýtá jejich využití i další výhody. Solární panely budou nemocnici čistou energií zásobovat dalších nejméně dvacet let, čímž usnadní poválečnou obnovu regionu, a ročně navíc ušetří přibližně 13 000 eur, za které vedení Zvjahelské nemocnice nakoupí místo nafty, která do Ukrajiny často míří z nedemokratických režimů, nové vybavení nebo léky, jenž dál pomohou zachraňovat životy nejen obětem ruské invaze.

V době, kdy se ukrajinské nemocnice starají o vojáky a civilisty, kterým do života zasáhla ruská agrese, není ale pro vedení nemocnic možné sehnat dostatečné prostředky na nákup solárních panelů. Nemocnici ve Zvjahelu pomohla loňská kampaň za udržitelnou Ukrajinu, další zařízení má zase podpořit mezinárodní fundraisingový projekt, do kterého se pod názvem Slunce pro Ukrajinu zapojilo také NESEHNUTÍ.

Slunce pro Ukrajinu má za cíl pomoci těm nejohroženějším - raněným a nemocným, kteří jsou závislí na práci lékařů a lékařek, jež se nyní o zdraví lidí obětavě starají v často extrémních podmínkách doprovázených raketovými útoky a výpadky proudu. Solární panely by díky mezinárodní spolupráci iniciované ukrajinskou organizací Ekoklub měly postupně vyrůst na střechách celkem šesti nemocnic - další je na řadě zdravotnické zařízení ve městě Sumy, které stojí asi 50 kilometrů od ruských hranic.

Foto: Ekoklub

Nemocnice v Sumách

Slunce pro Sumy

Jenom v Sumách, kde nemocnice stojí, žije přes čtvrt milionu lidí. Loni zde bylo provedeno přes 7000 operací, z toho 4000 urgentních. Solární panely za celkem 27 500 eur zde zajistí dostatek energie pro stabilní provoz všech tří operačních jednotek a vnesou světlo do práce lékařek a lékařů a do životů lidí, které ruská invaze do Ukrajiny často zastřela temnotou.

Přispět na Slunce pro Ukrajinu a podpořit tak nákup obnovitelných a stabilních zdrojů energie pro ukrajinské nemocnice je možné skrze kampaň na portálu Darujme nebo webových stránkách NESEHNUTÍ. Děkujeme.

Foto: NESEHNUTÍ

NESEHNUTÍ spustilo crowdfundingový projekt Slunce pro Ukrajinu

NESEHNUTÍ od roku 2014 podporuje rozvoj občanské společnosti v Ukrajině a spolupracuje s tamními obránkyněmi a obránci lidských práv, aktivistkami a aktivisty a nezávislými novinářkami i novináři. Program Cesta iniciativy organizace NESEHNUTÍ pomáhá od začátku ruské invaze ukrajinské občanské společnosti například dodávkami zdravotnického materiálu a výpočetní techniky nebo peněžní podporou organizací, které už rok pomáhají obětem ruské invaze a starají se nejzranitelnější skupiny lidí nebo přeživší sexuálního násilí.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz