Článek
Pro Evropany pouze osekaný iPhone 16
Evropská unie byla jednou z prvních, která se rozhodla regulovat umělou inteligenci. Neříkám, že to není potřeba, ale EU to provedla takovým způsobem, že se evropský trh stal téměř nepropustným.
Zatímco američtí uživatelé si budou užívat pokročilou Siri, automatizaci každodenních úkolů nebo práci s obrazem pomocí Apple Intelligence, evropští zákazníci dostanou osekaný produkt.
Stane se Evropa skanzenem?
Proč Apple k tomuto kroku přistoupil? Důvodem není přímo Akt o umělé inteligenci ale starší Akt o digitálních trzích (DMA), který má za úkol krotit technologické giganty, aby nedávaly přednost svým produktům před konkurencí.
A právě to je problém. Pokud používáte produkty od Applu, jistě víte, že Apple operuje v uzavřeném ekosystému. Hardware a software jsou navrženy tak, aby fungovaly především společně, s minimální možností integrace třetích stran.
Podle pravidel DMA však nesmí firmy v Evropě poskytovat AI nástroje, pokud nejsou přístupné třetím stranám. Výsledkem je, že evropský trh přichází nejen u iPhonu o funkce, které budou v jiných zeměpisných šířkách běžně dostupné.
Pokud by se jim podařilo najít kompromis, stále nemají vyhráno. V posledních měsících se objevuje čím dál více expertů, kteří varují před tím, že nové regulace znemožní většině AI startupů vstoupit na evropský trh.
Většina z nich se tak raději přesune mimo Evropu. Je to paradox – namísto toho, aby Evropa vedla v oblasti technologií, je zpomalována vlastními zákony.
Otázkou tedy zůstává, jak dlouho se Evropa ještě spokojí s průměrností. Je na čase, aby regulace přestaly bránit inovacím a umožnily technologickým firmám přinášet skutečné pokroky i na náš trh.