Článek
Úvod
Dnes už není řeka, říčka ani potok, kde by se neusídlila nutrie. Někde se dokonce zabydlela celá rodina. Lidé, a hlavně malé děti, je s oblibou chodí krmit a nutrie se často nebojí si potravu vzít i z holé ruky.
Jak se nutrie k nám dostala?
Nutrie se do České republiky dostala z Jižní Ameriky. První nutrie byly do Československa dovezeny v roce 1924 a první farma se nacházela ve východočeském Jablonném nad Orlicí. Postupně se k ní přiklonili chovatelé po celé zemi a začaly se zde objevovat různé barevné formy.
Co bylo dál?
Její populace se rychle rozrůstala a postupně se usadila podél řek. Nejdříve kolem řeky Labe, poté Vltavy a nakonec se dostala i do menších vod v České republice, kde se pro náš ekosystém stala invazivním druhem.
Proč bychom si na ně měli dát pozor?
Nám, a hlavně našim dětem, určitě udělá radost, že se nebojí přiblížit blíže a dokonce i vylézt z vody. Většinou se nebojí přijít k naší ruce, téměř na dosah. Měli bychom si však dávat pozor, protože přenášejí různé nemoci. Mezi ně patří: tularemie, salmonelóza a echinokokóza.
Závěr
Nutrie sice nejsou původním druhem v naší krajině, a proto s sebou nesou určitá rizika pro ekosystém i pro zdraví lidí. Přestože se jedná o invazivní druh, je důležité si uvědomit, že každé zvíře je součástí přírody, kterou bychom měli chránit. Klíčové je najít rovnováhu mezi ochranou původních druhů a zajištěním zdravého prostředí pro všechny. Měli bychom být opatrní při styku s těmito zvířaty, ale zároveň respektovat jejich místo v naší přírodě.