Hlavní obsah

Anonymní květiny a jejich tajemství

Jednou za rok mi chodí anonymní květiny. Letos přišla i vizitka.

Článek

Už sedmý rok v řadě nacházím každé první pondělí v březnu před dveřmi svého bytu malou kytici. Vždy to jsou bílé růže, přesně tři kusy, zabalené v jednoduchém hnědém papíru a převázané jemnou mašlí z juty. Žádný lístek, žádný podpis, žádná stopa po tom, kdo za tím stojí. Jen ty tři růže, které mi každoročně připomínají, že někde venku existuje člověk, který na mě myslí.

Zpočátku jsem byla spíše znepokojená. Kdo mi posílá květiny? Proč zrovna mně? Proč právě v tento datum? Snažila jsem se vzpomenout, jestli 6. březen není něčím významný – výročí nějakého setkání, narozeniny někoho blízkého, nebo třeba datum, kdy jsem někomu pomohla. Nic mi ale nepřicházelo na mysl. Dokonce jsem se ptala sousedů, jestli neviděli někoho, kdo by květiny pokládal, ale marně.

Postupem let jsem si na tuto malou záhadu zvykla. Dokonce jsem se na ni začala těšit. Každý březen jsem s napětím čekala, jestli se anonymní dárce opět ozve. A nikdy mě nezklamal. Květiny přicházely s hodinovou přesností – vždy mezi sedmou a osmou hodinou ranní, když jsem byla v práci. Jako by můj tajemný obdivovatel přesně věděl, kdy nejsem doma.

Letos bylo ale všechno jinak. Když jsem se v pondělí večer vrátila domicí, našla jsem obvyklou kytici, ale tentokrát k ní byla přiložena malá bílá vizitka. Srdce mi začalo rychleji bít, když jsem ji vzala do ruky. Konečně se dozvím pravdu.

Na kartičce bylo napsáno jen: „Paní učitelko, děkuji za všechno. – Tomáš Novák, třída 3.A z roku 2017.“

Vzpomínky se mi vrátily jako přílivová vlna. Tomáš Novák – tichý, introvertní chlapec se světlými vlasy a velkýma očima. Pocházel z rozvedené rodiny, žil jen s matkou, která pracovala ve třech zaměstnáních, aby zvládla platit nájem. Tomáš často přicházel do školy unavený, někdy i hladový. Pamatuji si, jak jsem mu často nechávala svačinu navíc a jak jsem s ním po vyučování zůstávala, abychom společně procvičili látku.

Byl to jeden z těch dětí, které si učitel nikdy nezapomene. Ne proto, že by byl výjimečně nadaný nebo problémový, ale proto, že v něm bylo něco křehkého a zároveň odolného. Měl talent na malování, ale nedůvěru ve vlastní schopnosti. Trpělivě jsem ho povzbuzovala, vystavovala jeho práce ve třídě, přihlašovala ho do soutěží. Pomalu získával sebevědomí.

V polovině školního roku se mi jeho matka svěřila s finančními problémy. Diskrétně jsem zařídila, aby Tomáš dostal stipendium na výtvarný kroužek, a občas jsem mu přinesla nějaké malé občerstvení. Nic výjimečného – prostě to, co by udělal každý učitel pro své žáky.

Na konci školního roku se rodina přestěhovala do jiného města. Tomáš mi před odchodem nakreslil obrázek – byl to portré ženy s laskavým úsměvem, který podle jeho slov měl být já. Ten obrázek mám dodnes zarámovaný na stole.

Nyní už chápu. První květiny přišly v březnu 2018, rok po jeho odchodu ze školy. Tomáš si pamatoval datum našeho prvního setkání, kdy nastoupil do naší třídy v polovině školního roku – bylo to právě 6. března 2017. Sedm let mi posílal květiny jako poděkování za péči, kterou jsem mu v dětství věnovala.

Rozhodla jsem se mu napsat. Na internetu jsem našla jeho profil – stal se úspěšným grafickým designérem, má vlastní studio a věnuje se i dobročinnosti pro děti z neúplných rodin. Na fotografiích je to stále ten samý citlivý chlapec, jen v těle dospělého muže.

V dopise jsem mu napsala, jak moc mě jeho gesto dojalo a že si uvědomujem, jak málo si často učitelé uvědomují, jaký dopad mohou mít na životy svých žáků. Odpověděl mi ještě tentýž den. Napsal, že tyto květiny pro něj byly způsobem, jak mi každoročně poděkovat za to, že jsem mu ukázala, že má hodnotu, že je důležitý, že v něj někdo věří.

„Paní učitelko,“ napsal, „možná si ani neuvědomujete, ale zachránila jste mi život. V té době jsem byl na pokraji vzdání se všeho. Vaše laskavost a víra ve mne mi daly sílu pokračovat.“

Tato zkušenost mě hluboce poznamenala. Uvědomila jsem si, jak málo víme o tom, jaký vliv máme na životy lidí kolem nás. Malé gesto laskavosti, trocha pozornosti nebo povzbuzující slovo mohou změnit celý lidský osud. Často ani nevíme, kdy někomu pomáháme v nejtěžších chvílích.

Tomášova anonymní květiny se pro mě staly symbolem toho, jak se dobro vrací. Ne vždy hned, ne vždy očividně, ale vždy se vrací. Naučily mě také vážit si profese učitele mnohem více, než jsem si vážila předtím. Být učitelem neznamená jen předávat znalosti, ale formovat charaktery, inspirovat a někdy i zachraňovat životy.

Letos na jaře očekávám květiny s úplně jiným pocitem. Už nebudou anonymní, ale budou ještě cennější – budou symbolem přátelství, které přetrvalo roky, a připomínkou toho, že i ta nejmenší semínka dobra mohou vyrůst v nádherné stromy.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz