Hlavní obsah

Když jsem potkala přítele mojí matky, cítila jsem podivné déjà vu. A pak si vzpomněl na mě

Stála jsem v malé kavárně na rohu naší ulice, čekala na svou objednávku, když se ke mně přiblížil muž středního věku s vlídným úsměvem.

Článek

Něco na něm mi bylo povědomé, ale nemohla jsem si vzpomenout odkud ho znám. Pocit déjà vu byl tak silný, že jsem se málem otočila a odešla. Pak promluvil: „Ty jsi Anička, že? Dcera Marušky Novákové?“ A najednou si všechno vzpomněl – i na mě.

Záhadné spojení mezi minulostí a přítomností

Fenomén déjà vu patří mezi nejzáhadnější zážitky lidské psychiky. Tento francouzský výraz, který znamená „již viděno“, popisuje pocit, že současnou situaci jsme již někdy dříve prožili, přestože víme, že se tak nestalo. Vědci odhadují, že déjà vu zažije během svého života až 97 procent lidí, přičemž nejčastěji se objevuje u mladých dospělých mezi 15 až 25 lety.

V mém případě však šlo o něco jiného. Nebyl to pouze pocit opakování situace, ale skutečné setkání s člověkem z mé minulosti, kterého jsem podvědomě rozpoznala dříve, než si na něj vědomě vzpomněla. Tomáš Kratochvíl byl skutečně přítel mé matky – znali se z vysoké školy a několik let udržovali kontakt, dokud se jejich cesty životem nerozešly.

Když se minulost vrací

„Pamatuji si tě jako malou holčičku,“ řekl mi Tomáš s nostalgickým úsměvem. „Bylo ti asi šest let, když jsem naposledy přišel k vám na návštěvu. Měla jsi copánky a strašně ses styděla za dospělými. Schovávala ses za maminku, ale pořád jsi na mě koukala zpoza jejích nohou.“

Vzpomínka se ve mně pomalu probouzela jako rozmazaná fotografie, která postupně nabývá na ostrosti. Viděla jsem před sebou našeho starého obývacího pokoje s oranžovými závěsy, cítila vůni kávových zrn, kterou máma vždycky připravovala pro hosty, a skutečně jsem si vzpomněla na vysokého muže s hnědými vlasy, který ke mně mluvil jemným hlasem a přinesl mi malý dárek – dřevěnou loutku, kterou jsem si pak hrála celé měsíce.

Psychologie vzpomínek a rozpoznávání

Naše setkání ilustruje fascinující způsob, jakým funguje lidská paměť. Vzpomínky z raného dětství jsou často uložené v hlubokých vrstvách našeho podvědomí, kde je vědomá mysl nemůže snadno dosáhnout. Přesto tyto dávné zážitky ovlivňují naše reakce a pocity v přítomnosti. Psychologové hovoří o implicitní paměti – typu paměti, který pracuje bez našeho vědomého úsilí a projevuje se právě takovými momenty rozpoznání.

Tomášova tvář, jeho postava, možná i způsob, jak se pohyboval, to vše bylo uloženo v mé paměti jako vzorec, který mé podvědomí okamžitě rozpoznalo. Proto jsem cítila ten zvláštní pocit známosti ještě předtím, než jsem si vědomě vzpomněla na jeho identitu.

Síla mezigeneračních přátelství

Během našeho rozhovoru v kavárně jsem se dozvěděla mnoho věcí o mé matce, které jsem nikdy nevěděla. Tomáš mi vyprávěl o jejich studijních letech, o společných výletech, o snech a plánech, které tehdy sdíleli. „Tvoje máma byla vždycky velmi chytrá a ambiciózní,“ řekl mi. „Ale současně měla obrovské srdce. Pamatuji si, jak se starala o spolužáky, kteří měli problémy, jak pomáhala každému, kdo to potřeboval.“

Tyto příběhy mi pomohly pochopit svou matku v novém světle – nejen jako rodičku, ale jako mladou ženu s vlastními sny, obavami a radostmi. Uvědomila jsem si, jak málo toho často víme o životě našich rodičů před naším narozením, a jak cenné mohou být svědectví jejich přátel z této doby.

Náhoda nebo osud?

Tomáš mi vysvětlil, že se do naší čtvrti nastěhoval teprve před měsícem kvůli práci. „Je to zvláštní,“ řekl zamyšleně, „že jsem si vybral zrovna tuhle kavárnu na svou pravidelnou ranní kávu. Jako by mě sem něco táhlo.“ Možná šlo skutečně jen o náhodu, možná o jeden z těch záhadných momentů, kdy se naše životy protnou způsobem, který nedokážeme plně vysvětlit.

Vyměnili jsme si kontakty a domluvili se, že se sejdeme i s mou matkou. Věděla jsem, že jí udělá radost setkání se starým přítelem, a zároveň jsem se těšila na další příběhy z jejího mládí. Někdy jsou to právě tato nečekaná setkání, která nám připomínají, jak složitě propojené jsou naše životy, a jak se minulost může vrátit v nejméně očekávaných chvílích.

Když jsem odcházela z kavárny, uvědomila jsem si, že ten podivný pocit déjà vu nebyl pouhou hrou mysli, ale signálem hlubšího spojení s mou vlastní historií. Bylo to připomenutí, že všichni neseme v sobě stopy lidí, kteří prošli našimi životy, i když si na ně již nevzpomínáme.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz