Článek
Májka fialová je brouk z čeledi majkovitých, který dosahuje velikosti až čtyř centimetrů. Májky mají velmi komplikovaný životní cyklus, pouze larvy procházejí čtyřmi různými stádii, než se z nich stane dospělý brouk. Aby se alespoň z několika z až 10 tisíc nakladených vajíček vyvinuli dospělí jedinci, musí se sejít mnoho příznivých okolností. Májky jsou díky tomu velmi vzácné, avšak na zahradách je můžeme paradoxně vídat stále častěji. Je důležité dát si pozor především na to, abychom se brouka nedotýkali. Toto platí zejména pro děti.
Začátkem května jsem na zahradě zažil invazi Májky. Jen v jednom týdnu jsem jich zaregistroval šest, které si naši zahradu spletly s dálnicí
Odborníci u májky doporučují, abychom se na ni pouze dívali a rozhodně na ni nesahali. Při dotyku totiž brouk vylučuje olejovitou tekutinu, která obsahuje nepatrné množství prudce jedovatého terpenu kantaridinu. Pro člověka je smrtelný v dávce 30 mg v čistém stavu, přičemž dávka, kterou vypustí májka při styku s pokožkou u dospělého člověka, je neškodná. Aby člověku hrozila smrtelná otrava, musel by brouka olizovat nebo pozřít.
A zde je nutné apelovat hlavně na rodiče malých dětí. Už jen proto, že místo, kde tekutina zasáhne pokožku, se posléze špatně hojí. Podle odborníků bychom májky neměli zabíjet ani na ně sahat, maximálně je vyfotit a nechat je jít svou cestou.