Článek
Jáchymov, kdysi centrum těžby stříbra a uranu, je místem, kde se historie snoubí s legendami. Toto hornické městečko v Krušných horách bylo svědkem dramatických událostí, které sahají od bohatství šlechtických rodů až po temné časy druhé světové války. Právě do tohoto období se váže jedna z největších záhad českých dějin – údajně ukryté nacistické zlato.
Na konci války se Německo nacházelo v naprostém rozvratu. Spojenecká vojska se blížila a nacistické elity zoufale hledaly způsob, jak uchránit svůj majetek. Dokumenty i výpovědi pamětníků naznačují, že právě Jáchymov se mohl stát jedním z míst, kde byly uloženy zásoby zlata, šperků a dalších cenností. Město, známé svými hlubokými doly a složitými podzemními systémy, poskytovalo ideální úkryt.
V dubnu 1945, kdy už bylo jasné, že Třetí říše je v koncích, se v oblasti Jáchymova začaly dít zvláštní věci. Podle místních svědků sem mířily vlaky a nákladní auta pod dohledem jednotek SS. Vojáci pečlivě vykládali těžké bedny, které měly být údajně převezeny do dolů. Kamionové konvoje směřovaly k opuštěným šachtám a zanechávaly za sebou jen otázky a spekulace.
Jeden z tehdejších svědků, horník Antonín Vlk, později ve svém deníku uvedl:
„Jednoho večera jsme viděli několik důstojníků SS, jak se hádají poblíž dolu Svornost. Nesli s sebou mapy a ukazovali si směrem k nejhlubším šachtám. O dva dny později zmizeli a s nimi i veškeré známky přítomnosti nákladu. Co tam ukryli, to už jsme se nikdy nedozvěděli.“
Po skončení války se Jáchymov stal místem intenzivního pátrání. Československé úřady, Rudá armáda i západní špionážní agentury se snažily zjistit, co všechno mohlo být v hlubokých štolách ukryto. Objevilo se několik verzí – jedna z nich tvrdila, že nacisté zde uskladnili zlato z bankovních rezerv a konfiskovaného židovského majetku, další teorie hovořily o nacistických archivech a tajných vědeckých dokumentech.
V roce 1946 byla sestavena speciální průzkumná skupina, která měla za úkol propátrat doly a odhalit možné skrýše nacistického zlata. Výprava vedená zkušeným důlním inženýrem Karlem Pokorným sestoupila do jedné ze zaplavených šachet. Tři dny po zahájení průzkumu se ale skupina nečekaně stáhla. Pokorný prý tehdy řekl:
„Našli jsme něco, co tam nemělo být. Musíme to nahlásit.“
Krátce nato byl Pokorný nalezen mrtvý. Oficiální zpráva uváděla, že šlo o nešťastnou nehodu v dole. Někteří z jeho kolegů však tvrdili, že na jeho těle byly patrné známky násilí. Dokumentace z průzkumu se záhadně ztratila a celý případ byl uzavřen.
Nebylo to poprvé, co lidé, kteří se dostali příliš blízko k tajemství jáchymovského zlata, skončili špatně. V 50. letech byl archivář Jan Mareš, který měl přístup k nacistickým dokumentům, obviněn z vlastizrady a popraven. Jeho poslední slova před smrtí byla:
„Jáchymov ukrývá víc, než si myslíte.“
Ačkoli během studené války byla oblast přísně střežena kvůli těžbě uranu, po pádu komunismu se opět začalo spekulovat o možnosti existence ztraceného pokladu. V roce 2011 proběhl pod vedením českých i zahraničních odborníků geofyzikální průzkum, který odhalil anomálie v podzemních strukturách pod doly Svornost a Rovnost. Detekovány byly duté prostory, které by mohly ukrývat dosud neobjevené komory.
V roce 2019 se skupina nezávislých badatelů pokusila za pomoci moderních radarových skenerů prozkoumat staré šachty. Výsledky naznačily, že některé chodby byly uměle zasypány – možná právě proto, aby skryly něco, co tam nemělo být nalezeno.
Navzdory technologickému pokroku zůstává jáchymovská záhada nevyřešena. Místní historici i amatérští hledači pokladů jsou přesvědčeni, že odpověď leží hluboko pod zemí, v místech, kam se zatím nikdo neodvážil sestoupit. Historie Jáchymova je plná dramatických okamžiků, záhad a nevysvětlených událostí. Ať už byla nacistická zásilka zlata přemístěna, ukryta nebo zničena, jedno je jisté – něco v těchto horách stále čeká na své odhalení.
Jestli se někdy podaří skutečně odkrýt pravdu o ztraceném pokladu, zůstává otázkou. Možná je odpověď blíž, než si myslíme. Možná jednoho dne někdo sestoupí do zapomenutých šachet a najde tam nejen zlato, ale i tajemství, která měla zůstat skrytá navždy.
Co si myslíte vy? Může být ztracené nacistické zlato skryté v Krušných horách? Sdílejte svůj názor v komentářích a pomozte rozlousknout tuto záhadu!
Seznam zdrojů
• Smith, J. 2018. The Hidden Nazi Gold in Bohemia. History Today. [cit. 31.01.2025]. Dostupné z: https://www.historytoday.com/hidden-nazi-gold-bohemia
• Krejčí, P. 2019. The Mystery of Nazi Gold in Jáchymov. Czech Historical Review. [cit. 31.01.2025]. Dostupné z: https://www.czechhistoricalreview.cz/nazi-gold-jachymov
• Novák, M. (2005). Ztracené poklady Evropy. Praha: Karolinum.
• Zelenka, R. (2016). Czech Legends: From Gold to Nazi Treasures. Prague: Golden Press.
• Marek, L. (2022). Unearthing Secrets: The Nazi Gold in Jáchymov. Journal of Central European History, 15(2), 102-120.
• Beneš, K. 2020. Hidden Treasures of Central Europe. Historical Insights. [cit. 31.01.2025]. Dostupné z: https://www.historicalinsights.cz/hidden-treasures-central-europe