Hlavní obsah
Lidé a společnost

Maminka se zohyzďovala kvůli sovětským vojákům, vzpomíná zpěvák Štědroň na dětství

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Jana Tesařová

Skoro pánský klub

24. 4. 8:50

Za 80 let toho zpěvák a herec Jiří Štědroň zažil hodně, jedna vzpomínka je ale ta první, byly mu asi tři roky.

Článek

V nové epizodě Skoro pánského klubu se rozpovídal zpěvák a herec Jiří Štědroň.

„Pamatuju si, jak maminka vychází ze sklepa na brambory, který tehdy fungoval jako kryt. Byla celá začerněná. Nechápal jsem proč. Později mi děda vysvětlil, že se tak snažila zohyzdit kvůli sovětským vojákům. Jak je známo, tehdejší Malinovského armáda byla živější, než stačilo k tomu osvobozování, tak ona se bála, aby ji nějakým způsobem nezmermomocnili,“ vypráví Štědroň. Další vzpomínka je na to, že jim před okny stála kaťuša a ulomila velkou větev z břízy, která spadla na kočárek, ve kterém malý Jiřík zrovna spal.

Doba je pro někdejšího idola mnohých žen Jiřího Štědroně stále rychlejší. „Mám pocit, že každou půlhodinu se děje něco nového a vznikají nové technické a další věci, na které nestačím a ztrácím se v nich,“ přiznává s tím, už ho žádné změny v jeho věku nelákají. Věří ve strážné anděly, kteří by nás zachránili před připadnou katastrofou. Přemýšlí, co by udělal a své pocity zhudebnil v nové písni. Její hrdina se ocitá v blackoutu v koloně aut a text zní: „Když se začalo stmívat, zdrhli ajťáci, a těch pár, co tu zbývá, ti nemají co na práci“.

Psaním písní se odreagovává, stejně tak psaním knížek, nedávno mu vyšla desátá.

Za svůj historický úspěch považuje to, že se v divadle Semafor v minulosti hrála jeho hra.

Štěpánka Ťalská Dreslerová

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz