Hlavní obsah
Názory a úvahy

Špatný a slabý ministr Síkela eurokomisařem? Jednooký mezi slepými

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Oldrich Szaban

V souvislosti s návrhem na eurokomisaře pro ministra Jozefa Síkelu je kritizována i sociální situace v České republice.

Vláda rozhodla, že na post českého eurokomisaře navrhne stávajícího ministra Jozefa Síkelu. V této souvislosti se objevily kritické komentáře vůči ministrovi i neutěšené sociální situaci v zemi.

Článek

I mezi kritiky ministra se ozývalo, že mezi trojící kandidátů, mezi kterými se vybíralo, kde byli ještě bývalý pirátský europoslanec Marcel Kolaja a prezidentská kandidátka Danuše Nerudová, je Síkela jednookým králem. „Je to nejméně špatné řešení, které bylo k mání,“ uvedla ve svém komentáři na Info.cz ekonomická redaktorka Lenka Zlámalová.

„Josef Síkela byl špatným a slabým ministrem. To naplno odhalila energetická krize, kterou jsme i díky jeho liknavosti řešili skoro jako poslední v celé Evropě. Výsledkem byly jedny z nejvyšších cen elektřiny pro firmy i domácnosti,“ upozornila. Nijak se dle jejího komentáře nevyznamenal ani v přípravách a řízení tendru na výstavbu nových jaderných bloků, který vláda naštěstí v minulých dnech dotáhla aspoň k rozhodnutí, že budou stavět Korejci. Zatím ale není dotažené ani financování, ani to, kdo bude na české straně vlastníkem nových bloků. Nemluvě o transformaci ČEZ, o níž se ve veřejném prostoru spekuluje už dva roky, poté co ji v červnu 2022 ohlásil premiér Petr Fiala.

Po Síkelovi zbude i o desítky miliard korun předražený nákup plynovodů Net4Gas od konsorcia Allianz a Borealis. „Vláda mu ho odkývala, aniž se zabývala tím, v jakém stavu firma je. Ztráty jsou výrazně větší, než se čekalo. A příspěvek k energetické bezpečnosti sporný. Plynovod je státní, ale to nijak nezabránilo tomu, aby Němci v rozporu se smlouvami výrazně omezili dodávky. Ministrovi průmyslu se nepodařilo ani vyjednat v Bruselu výhodnou veřejnou podporu pro nový blok v Dukovanech,“ vyjmenovala.

„Shrnuto, žádný oslnivý vládní výkon. Přes to všechno bude Jozef Síkela nejlepším jménem, které jsme za těch dvacet let v Evropské unii do Komise dodali. Konkurence byla mimořádně slabá. Stejně jako portfolia, která jsme v Komisi dostali. Nikdy jsme neměli vlivné ekonomické portfolio, kde se o něčem zásadním opravdu rozhoduje,“ upozornila Lenka Zlámalová.

Strašná profesionální neschopnost této vlády

Z jiného úhlu pohledu na Síkelu podíval Pavel Veleman. Jako sociální pracovník přichází do styku s lidmi, kterým se nevede vůbec dobře a kam není z ministerských i jiných kanceláří vidět. „Sledovat počínání této vlády a při myšlenkách, jaká alternativa asi přijde na podzim 2025, mne vede znovu k pocitu patnáctiletého kluka v Československa začátku osmdesátých let dvacátého století… Společenská deprese… Jenže potom se něco stalo a už se to nedalo zastavit. Dějiny mají v sobě krásný paradox, že když to vypadá úplně beznadějně, něco se stane.  Snažím se tomu uvěřit, když sleduji tak strašnou profesionální neschopnost této vlády, že snad překonává i tu Babišovu…A to jsem si myslel, že nic strašnějšího už nejde,“ sdělil v úvodu svého textu na Britských listech.

A vyjmenovává vládní kolapsy. Jako první uvádí, že „ministr MMR Ivan Bartoš si dovolí spustit program, který doslova paralyzuje státní správu v oblasti stavebního řízení a ještě stačí arogantně tvrdit, že vše funguje, jen úředníci neumí zapnout počítač…“ Pak už se však věnuje navrženému eurokomisaři. „Síkela v klidu nechá vyvádět mnoho měsíců, možná let desítky miliard opravdu skvělým vlastníkem, panem Sanjaevem Guptou, který naprosto bez skrupulí, před očima všech okolo (nejde s tím přece nic dělat) - nechá vlastně záměrně zbankrotoval továrnu, která zaměstnává tisíce rodin na Ostravsku a vlastně to tak má být podle učebnic neoliberální ekonomie, že? Stát přece nemá vařit pivo (Budvar je v zisku desítky let), nemá nic vlastnit, odboráři a zaměstnanci nemají být třeba podílovými vlastníky… Přitom jsou jediní, kteří mají zájem v tomto kasínovèm kapitalismu udržet výrobu…,“ okomentoval Veleman.

„K trestní odpovědnosti: Když můj klient třeba ukradne šišku salámu a bochník chleba a je v podmínce (Policie ČR u něj našla nepatrné množství drogy) - jde do vězení … Pan Gupta „odkloní“ miliardy, kokainové mejdany jsou často životní styl této sociální skupiny a nic….Ukloníme se mu stejně jako Bakalovi a skvělý novinář z Respektu, pan Jaroslav Spurný ze sebe udělá totálního fachidiota a bude Bakalu hájit pořád dokola….A po mojí osobě (sociální pracovník) se žádá, tzv. resocializovat nešťastníka se salámem? Chápete tu strašnou absurditu? A pokládá si například tuto otázku třeba komunální politik, soudce nebo jen moje (pro ostatní) prý „nemocná“ hlava?“ táže se oprávněně.

Mzdy a platy jsou často na úrovni nájemného v Praze, ale jak píše sociální pracovník, českým liberálům stačí sdělení, že cestovní kanceláře hlásí vyprodáno, a to je pro ně ukazatel, že společnost kvete… „Voskovec a Werich všem těmto statistickým mudrcům - již skoro před sto lety ukázali návod v jedné své skeči: „Jsme dva, jeden „sežere“ celé kuře, druhý nic, ale v průměru půl kuřete značí velmi dobrou životní úroveň obou…Podobné je to u těch zájezdů: Někdo jede šestkrát za rok a hned „mých“ pět klientů tráví skvělou dovolenou ve statistikách třeba v Řecku…. Kdeže nějaká chudoba, že?“ pokračoval.

Český sociální systém kolabuje

„Oligarchie nám vzkvétá a náš stát je vlastně v praxi demokraticko/liberální pouze v těchto vymyšlených statistikách a vzorně uspořádaných volbách, kde vám volební lístky donesou skoro až do postele nebo přímo pod most. Nenechte se uchlácholit ministrem Jurečkou, přetížený český sociální systém v reálné pomoci občanům - opravdu kolabuje. Dnes a denně to zažívám s klienty na Úřadech práce ČR a není naprosto připraven adekvátně pomoci této situaci, kdy potřebujete sehnat rychle opravdu finančně kvalitní pracovní místa,“ konstatoval.

Poté si bere na paškál  i ministra Jurečka (jaké to překvapení), který obhajuje bezprecedentní prolomení možného zaměstnávání u osob mladších 15 let. „Prý jen na 14 let, kam však příště? Dvanáct nebo deset let! Pane Bože, nikdy bych nečekal tak asociálního a s dovolením „hloupého“ ministra, který argumentuje faktem, že jeho děti prý dělají na farmě…Chápe vůbec tento ministr z leknutí rozdíl mezi velmi dobře situovanou rodinou, kde občas děti pomáhají svým rodičům, a možný dosah katastrofy, která se nazývá nucenou dětskou prací s ekonomicko/sociální šikanou? Umí si vůbec tento „teflonový muž“, po kterém se sveze všechno, představit, že jeho děti na vymazlené farmě svého tatíčka/ministra a děti ve vyloučených lokalitách, není jedno a totéž?“ ptá se Veleman.

„Už se těším, jak všichni společně, ruka v ruce, mávátka a trikolory - vyjdeme na podzim cestou společnou a nerozlučnou na „Korzo národní“. Je to přeci letos půlkulaté - to máme tak rádi…Slavit minulost, to umíme - jen ta přítomnost nám nějak nejde žít…,“ uzavřel výstižně.

Zdroj:

https://www.info.cz/zpravodajstvi-a-komentare/zlamalova-jozef-sikela-nejmene-spatny-eurokomisar-co-byl-k-mani

https://www.blisty.cz/art/120332-jak-jozef-sikela-za-sve-ministerske-vykony-v-reseni-socialni-katastrofy-na-ostravsku-jede-do-bruselu.html

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz