Článek
Příběh Olíka a jeho rodičů byl náročný od samého začátku. Po komplikovaném porodu jsme se maminka s dítětem ocitla v azylovém domě, kde museli začít nový život: “
![](http://d8-a.sdn.cz/d_8/c_imgrestricted_oW_A/nO1SBfAluiB7FFSgVCRGCft/669c/dmo-mozkova-obrna-pomoc-sbirka-znesnaze-deti-zdravi.jpeg?fl=cro,0,0,4096,3072%7Cres,1200,,1%7Cjpg,80,,1)
Olí je od samého začátku velký bojovník.
Sama na všechno. Přesto ve všem spolu
Oli vypadal jako zdravé miminko, ale měl stále zaťaté ručičky v pěst. Často plakal, nikdo ale tehdy nevěděl, že bolestí. Když mu byla zhruba v půl roce diagnostikována dětská mozková obrna – kvadrospastická paréza, zhroutil se mámě celý svět. Kvůli synovi se ale rozhodla znovu postavit a jít dál. Díky intenzivním rehabilitacím se chlapeček dokázal dostat na kolena a lékaři začali věřit, že má šanci začít jednou chodit. Dnes jsou Olímu tři roky. Mentálně je zcela zdravý a už si tak uvědomuje, že nemůže běhat jako ostatní děti a moc by si to přál.
![](http://d8-a.sdn.cz/d_8/c_imgrestricted_oW_A/nO1SBfAluis55qjtCRF8m1/93e6/dmo-mozkova-obrna-znesnaze-pomoc-sbirka.jpeg?fl=cro,0,0,2048,1536%7Cres,1200,,1%7Cjpg,80,,1)
Olí s maminkou
„Chci dát Olímu šanci na co největší samostatnost. Léčba kmenovými buňkami v Thajsku může výrazně zlepšit jeho motoriku, koordinaci a spasticitu. Financování takové léčby je ale mimo mé možnosti, a tak vás prosím o pomoc,“ vzkazuje laskavým dárcům na Znesnáze Olíkova maminka. „Máme jen pár let na to, abychom Olímu pomohli postavit se na nohy. Prosím, pomozte mu vkročit do první třídy po vlastních nohách. Každý příspěvek nás přibližuje k tomuto cíli. Děkujeme z celého srdce!“
S vývojem medicíny paradoxně případů mozkové obrny přibývá
Incidence dětské mozkové obrny je asi 2:1000 živě narozených dětí. Riziko roste nepřímo úměrně s s gestačním stářím při porodu. Jednoduše by se dalo říci, že při předčasném porodu je pravděpodobnost mozkové obrny vyšší. Příčina vzniku je často neznámá. Je však známo, že nejčastější příčinou je nedostatek kyslíku (hypoxie) v nitroděložním období, a zejména pak těsně před porodem a po narození. Ohroženi jsou především novorozenci s nízkou porodní váhou (nedonošení) a s poruchou dýchání vyžadující intenzivní resuscitaci. Velkým problémem pro nejčasnější diagnózu je poměrně chudá pohybová aktivita v nejranějších stadiích vývoje. Projevy opoždění jsou tudíž z počátku velmi nenápadné.
Vznik dětské mozkové obrny tedy můžeme ovlivnit, ale také vůbec ne. Je to jako vytáhnout si Černého Petra, který je do balíčků karet narozených dětí v posledních letech míchaný stále častěji. Případů mozkové obrny totiž přibývá, za čímž podle lékařů stojí stále se zvyšující věk rodičů a pokrok v prenatální medicíně a neonatologii, kdy přežívají novorozenci s nízkou porodní hmotností nebo vrozenými postiženími, kteří by v minulosti nepřežili.
![](http://d8-a.sdn.cz/d_8/c_imgrestricted_oW_A/nO1SBfAluiDshGGjJCRGzcv/eaaa/dmo-mozkova-obrna-znesnaze-pomoc-sbirka-deti-zdravi-zdravotnictvi.jpeg?fl=cro,0,0,921,2048%7Cres,1200,,1%7Cjpg,80,,1)
Maminka Olíka věří, že jednou se nebude trápit tím, že nemůže běhat s ostatními dětmi.
Malé děti, malé starosti - velké děti velké starosti
Platí to všude. U dětí zdravých, i dětí s DMO. Finanční nároky stoupají s nutností pořízení potřebných léčebných pomůcek, které zčásti hradí pojišťovna, ovšem až po schválení revizním lékařem. Je nutné požádat Úřad práce o přiznání invalidity a finanční podporu využít na nákup invalidního vozíku, možné je zažádat také o příspěvek na zakoupení auta, vytvoření bezbariérové úpravy bytu a dalších pomocníků. Pokud jde o úhradu léků, tam se vychází ze sazebníků zdravotních pojišťoven. Ne všechna léčiva jsou ale v plném rozsahu hrazena ze zdravotního pojištění. Do sazebníku nespadá ani léčba kmenovými buňkami, ke které se s nadějí upíná Olíkova maminka. Stále věří, že její syn má šanci zařadit se do kolektivu a dojít po svých nohách do první třídy. Pravděpodobnost účinné léčby ale s každým rokem klesá.