Hlavní obsah
Lidé a společnost

Chceš masturbovat? V pohodě, ale ne před ostatními dětmi. Dětské domovy mění přístup k intimitě

Foto: Pixabay

Je známo, že v dětských domovech se o sexu dlouhodobě málo a těžko mluví. Dosud jim chyběla jednotná cesta, jakou téma vést. Organizace Freya před rokem přišla s revolucí v komunikaci intimity dětí v domovech a projekt už začíná nést první ovoce.

Článek

„Třináctiletá holčina masturbovala v obýváku u televize, tak jsem jí řekla, že jestli se potřebuje uvolnit, ať jde do sprchy. Neměla pocit studu, nevznikla nepříjemná situace. Prostě jsme plynule přešly k dalšímu tématu, že k večeři máme guláš a teď se masturbovat nehodí a když, tak třeba ve sprše. Odpověď byla - jé, teto, já jsem se zapomněla. Chlapci to berou jako velikou legraci. Říkají si věty ve stylu ´běž si ho vyhonit, ať nejsi protivnej´. My to nekomentujeme, nesnižujeme to téma, nepoukazujeme, nepohoršujeme se. To je praxe, která funguje. Pomáhají nám i ti starší. Komunikace probíhá bez malých dětí, na to si dávají pozor. Začíná to být zvědomováno. Po roce fungování toho projektu cítíme přerod, že ty děti v tom tématu už jsou přirozené.“ Mluví v podcastu Už budu hosté vychovatelé - tety a strejda - Stáňa, Růžena a Filip o projektu organizace Freya.

Místo potlačování tématu nebo dlouhých textů s poučováním, raději veselé komiksy na záchodech

Téma uchopili zapojení pracovníci domovů šikovně, pracovali v rámci projektu s dětem blízkými komiksy, které umístili například na místa, kde se odehrává intimní hygiena. Tedy na toalety a do koupelny. Intimitou není míněná jen masturbace, ale například i výměna tamponů, základní hygiena pohlavních orgánů atd. Z komiksů se děti bez poučování dozvědí, co je poluce, noční poluce i zmiňovaná masturbace. Že dělat ji je přirozené, ale ne na veřejnosti. A že vzít na sebe v obýváku deku není intimní prostředí. Otevřenost k dětem je podle vychovatelů zcela zásadní.

Foto: se svolením organizace Freya

Vychovatelé dostávají do rukou nové možnosti komunikace.

Děti v dětském domově mají z rodiny často více otázek než odpovědí

O tématech, jako je první sex, intimní hygiena nebo antikoncepce, se děti z dětských domovů dozvídají různě. Většina má základní povědomí ze školy, část od rodiny, některé ani to ne. V podstatě všem zůstává mnoho nezodpovězených otázek. Vychovatelů se ale často stydí zeptat a odpovědi radši hledají na internetu. Organizace Freya navštívila hned několik dětských domovů, aby zjistila, co všechno děti vědí, a co by je zajímalo. A pustila se do práce.

Ukázalo se, že jedním z hlavních témat u dívek je menstruace. Často se o ní často dozvídají pozdě, někdy až v momentě, kdy nastane. Některé informace se nedozvědí vůbec. To samé platí pro intimní hygienu. „Když přicházíme do dětského domova, tak se předpokládá, že o tom máme povědomí z rodiny. Nikdo, ale nezjišťuje, co vlastně víme. Řeknou nám jen: Umyj se tam dole,“ popisovala v projektu jedna z respondentek. S menstruací se pojí dostupnost hygienických potřeb. Dívky mají často omezené možnosti, většinou dostávají pouze vložky. „Jdeme za vychovatelkou, která nám je vydá. Na výběr moc nemáme, a tak si některé z nás kupují tampony z kapesného,“ uvádí jedna z dívek, kterých se pracovníci organizace Freya při svém průzkumu ptali. Dalším z témat, které mladé zajímá, ale s vychovateli ho probírat nechtějí, jsou například potraty. Se sexualitou souvisí významně i otázka soukromí.

Foto: se svolením organizace Freya

Kartičky Bez rozpaků

Kde chybí cesta, není cíl

„Chyběl nám jednotný systém. Děti samozřejmě mají mnohem více zdrojů informací, ale také těch nevhodných a neověřených. Připojení na pornoobsah blokujeme, ale děti jsou kreativní, vědí, co jsou WPNky. Mají i svoje datové přístupy. Nejde tomu zabránit úplně. Jde to jen odklonit od nejmladších a nejcitlivějších dětí. Když jsou pohromadě, tak často dochází k tomu, že ti starší, kteří nejsou uvědomělí, předávají nevhodné informace mladším. Základ je v důvěře dětí, že se o tom s nimi v klidu dokážete bavit a nevynadáte jim, že se ptají na sprosté slovo,“ říká v podcastu Už budu! vychovatel Filip.

Foto: Pixabay

Dospívající si cestu k pornu vždycky najdou. Rozhodně by ale měli mít možnost dostat opravdu přínosné a relevantní informace pro svůj sexuální život.

Vztah, jako hlavní nástroj

„To, že má to dítě chuť, ochotu a odvahu se svěřit je vizitka vychovatele, jeho dobré práce. I tam pomáhá nástroj organizace Freya Bez rozpaků. Box, ve kterém jsou kartičky s nehodnotícími otázkami, zaměřenými na téma sexuality, intimity i sebepřijetí. S kartičkami se dá pracovat různým způsobem. Záleží na situaci. Děti s těžkým dětstvím se stávají častěji oběťmi toxických a násilných vztahů. Zvyšování sebehodnoty je základní pilíř pro jejich budoucnost. Začíná se vždy jednoduchými věcmi, jako je to, že láska neznamená, že vám někdo ublíží nebo si vynucuje násilím něco, co vy nechcete. I taková témata zaznívají.“

Foto: se svolením Freya

Téma intimity dostává v dětských domovech zcela novou podobu a prostor.

„Projekt funguje více než rok a už vnímáme ten přerod toho, že ty děti v tom tématu proplouvají přirozeněji“

Soukromí bývá v  dětských domovech bývá velmi omezené. Například v koupelně často není možnost se zamknout a jedinou náhradou je leckde svítící značka STOP. V některých zařízeních však nemají ani to. U dveří do pokojů nebývají zámky a ačkoliv personál někdy klepe, malé děti často vstupují bez varování. Intimní okamžiky jsou tak v domovech často nemožné. Svěřovat se „tetám“ mají mnohdy strach, protože jsou často nucené o všem dělat zápis. Informací, které přicházejí z průzkumu organizace Freya je mnoho a jsou velmi přínosné pro další práci. Ty, kteří se do ní pustili, je možné si poslechnout v podcastu Už budu! nebo nahlédnout právě do výzkumu organizace Freya Co vědí děti a mladí lidé v dětských domovech o sexualitě a co je zajímá?

„Vše je o přístupu a chuti ho měnit. Například začít tím, že do koupelny se zkrátka teenagerovi nechodí. Což pro mnohé z nich v náročných domácích podmínkách nebylo běžné, a návazně bohužel často ani v dětském domově. Nechodíme jim tam. Nemusíme jít do hlubokých intimit, musíme začít tady,“ ukazuje cesty vychovatelka v dílu podcastu, který vznikl na podporu projektu Bez rozpaků.

Chcete ve vašem domově také začít lépe? Sáhněte po Sexuální a vztahové výchově pro děti z dětských domovů

Jedná se o kontinuální sexuální a vztahovou výchovu, která probíhá při setkáních v průběhu celého roku a je přizpůsobená věku dětí. Ve skupince bývá kvůli individuálnímu přístupu méně dětí a jednotlivá setkání na sebe navazují tak, aby byl dostatek prostoru na zodpovězení dotazů v bezpečném prostředí. Probírají se témata jako ideály krásy, dospívání, menstruace, gynekologie, masturbace, sexuální aktivity, nasazení kondomu, antikoncepce, důležitost souhlasu se sexem, prevence před sexualizovaným násilím, přenosné choroby, těhotenství, porod, rodičovství a další. Základem však stále zůstává prostředí důvěry, autenticita vychovatelů a vychovatelek. Pomáhá k tomu také řada nástrojů, které si vychovatelé a vychovatelky vytvořili, jako zmiňované komiksové materiály, individuální rozhovory nebo využívání stále oblíbenějšího nástroje Bez rozpaků, který Freya přeložila z norského originálu Play it Right. Smyslem je pomoci tetám a strejdům z dětských domovů získat kompetence a nástroje, kterými si mohou nastavit a zavést metodiku práce se sexualitou a vztahy v dětském domově. Tak, aby děti a dospívající věděli, na koho se mohou obracet, a personál dětských domovů uměl na jejich potřeby v oblasti sexuality a vztahů citlivě a s respektem reagovat.

Podpořit změnu zkostnatělého přístupu k intimitě dětí v dětských domovech může každý z nás

S inovativním a tolik potřebným respektujícím přístupem se rozhodla organizaci Freya pomoci dárcovská platforma Znesnáze spolu s Auto Škoda a zařadila ji tak do svého celoročního projektu Spolu na cestě životem, jehož cílem je podporovat ty, kteří se v určité části života mohou cítit sami. Pokud i vy chcete podpořit bez nadsázky revoluci intimity v dětských domovech a umožnit dětem a dospívajícím mluvit citlivě o důležitých věcech, o kterých nemůžou mluvit doma s mámou nebo tátou, cesta může vést právě tudy. Díky!

Foto: poskytnuto organizací Freya

Tým Freya

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz