Článek
Hráči se stali kódovanými body na hřišti
To, že se z fotbalu stala vědecká práce s daty, místo lidové zábavy, dokazují zejména hráči, kteří jsou po celou dobu zápasu sledování pojízdnými kamerami se zacílením na 29 bodů těla každého z nich. Mnohokrát za vteřinu odesílají data do počítače, stejně tak jako fotbalový míč, který ve svém jádru ukrývá senzor, který detekuje sebemenší kontakt a vysílá signály počítači až 500× za sekundu. Takzvaná Connected Ball Technology se objevila na evropském mistrovství historicky poprvé. A s rozporuplným přijetím.
Z fotbalu se stala věda
Fotbalový komentátor a milovník fotbalu Jan Podroužek, který se v posledních letech věnuje i podcastu Kudy běží zajíc, mluví o tom, že „zvědečťování“ fotbalu má své výhody i nevýhody: „Odvracet se od technologie je zpátečnické, ale pojďme zkusit najít balanc, kdy se nechceme nechat ovládat technologiemi do takové míry, že nebude uznán gól z prakticky centimetrového ofsajdu a pojďme se přiblížit lidštině, která v tom fotbale vždycky byla a díky které začal být kdysi fotbal populární. Protože mu bylo velmi dobře rozumět. Najděme správnou metodiku. Pravidlo ofsajdu by se v budoucnu mohlo posuzovat jinou metodikou, s jistou tolerancí. Aby se předcházelo případům, jak byl Romelu Lukaku,“ řekl v Podcastu Kecy a politika fotbalový romantik Podroužek.
Klukovské křivdy nahradily křivdy nové
Sotva si fanoušci zvykli na systém VAR, kdy na tribuně sedí experti, kteří mají k dispozici video a ve streamu můžou sledovat průběh a detaily zápasu, přichází první ME s novým systémem, kdy „velký bratr“ jezdí nad trávníkem a sleduje každý pohyb těl všech hráčů. Ačkoli nejde přímo o umělou inteligenci, ale pouze pokročilou technologii, začíná to být mírně děsivé. A otázkou je, zda-li to do něčeho tak autentického a snadno pochopitelného, jako vždy fotbal byl, skutečně patří a jestli není lepší se i nadále spoléhat v první řadě na člověka. Možná tím přijdeme o „dokonalou spravedlnost“, ale zůstane nám zážitek: „To, po čem jsme jako malí kluci u televize při křivdách toužili, nahradily teď křivdy nové, kdy góly nejsou uznány kvůli milimetrovým ofsajdům,“ posteskl si ve svém pořadu Kecy a Politika Bohumil Pečínka.
Ze zablácené čutací meruny k přechytračelému hlídači
To, co pro mnohé fotbal dělá fotbalem, je to obrovské napětí, které se ve fanouškovi hromadí, a když padne gól, jako gejzír vyletí ven. Bezmezná euforie, která teď ale dostala své mantinely. Dnes, když padne gól, mají fanoušci strach se radovat, stejně jako hráči na hřišti. Ochuzení jsou tak každý zvlášť, i všichni společně. Ochuzení o ten výjimečný a neopakovatelný zážitek spojení mezi sebou i v případě toho, že to nevyjde.