Hlavní obsah
Zdraví

Dva z deseti teenagerů v Česku si ubližují. Pomáhá Krabička podpory, o kterou je enormní zájem

Foto: Pixabay

V Česku přibývá dětí a mladých, kteří si ubližují. Upozornila na to studie psychologů z Univerzity Palackého v Olomouci s tím, že nejvíc jsou sebepoškozováním ohroženy dívky kolem 13 let. S pomocí přichází učitelka z třebíčského gymnázia.

Článek

Sebepoškozování je záměrné ubližování sám sobě. Nejčastěji se jedná o zraňování žiletkou, řezání do rukou a nohou, škrábání kůže do krve, štípání nebo pálení se zapalovačem. Mladí lidé se tak často vyrovnávají s emočními problémy jako jsou úzkost, smutek, strach nebo deprese. Sebepoškozování je návykové a vzniká na něm závislost. Začíná nejčastěji ve věku od 12 - 15 let, kdy se podle statistik týká dvou z deseti dospívajících v Česku, tedy desetitisíců dětí a teenagerů. Sebepoškozování je návykové a sebepoškozující se ocitají v bludném kruhu, ze kterého je těžké vystoupit. Proto je důležité, abychom jim vyjádřili podporu a pomohli jim najít bezpečnou strategii. Z tohoto důvodu vznikla Krabička podpory. Sebepoškozování nevyléčí, k tomu je potřebná odborná pomoc. Má však potenciál pomoci před sebepoškozením,“ vysvětluje hlavní linku celého projektu Vzkazy na těle jeho zakladatelka Veronika Mašková Šibůrková. Sama je učitelkou katolického gymnázia v Třebíči a tak je pochopitelný její zájem právě o mladé studenty a jejich zdraví. Psychické, i to fyzické.

První krok ke vniku projektu přišel ze školních lavic

S myšlenkou na pomoc přišla díky své každodenní práci s mladými lidmi. Všímala si náznaků bolesti, kterou nedokázali vyjádřit slovy. Viděla, jak děti a mladí dospělí bojují se sebepoškozováním, zoufale hledají způsoby, jak ventilovat své emoce, a jak mnohdy narážejí na nepochopení nebo dokonce odsouzení: „Věděla jsem, že tady je potřeba něco změnit, a tak v roce 2023 vznikl projekt Vzkazy na těle. Naším prvním cílem bylo otevřít téma sebepoškozování veřejnosti a začít o něm mluvit s respektem a pochopením. Brzy jsme si ale uvědomili, že to nestačí – že je třeba vytvořit konkrétní nástroje, které pomohou lidem zvládat těžké chvíle. Tak vznikla Krabička podpory před sebepoškozením, která se stala naším hlavním produktem a symbolem naděje.“

Foto: se svolením Vzkazy na těle

Krabičky podpory od organizace Vzkazy na těle pro ty, kteří si ubližují.

„Mám plnou emailovou schránku zájemců o naše Krabičky podpory, jsme ale závislí na penězích. Krabičky rozdáváme a budeme rozdávat potřebným zdarma.“

„Do každé krabičky vložíme dopis pro majitele krabičky, hodnotící arch, 21 uvolňovacích metod, kartičky vysvětlující uvolňovací metody, materiál k ošetření již vzniklých ran. Krabičku polepíme informativními etiketami s čísly na krizové linky a integrovaný záchranný systém. Krabičky rozešleme těm, kteří nemají finance, aby si je pořídili,“ odpovídá tak Veronika i na otázku, kam peníze ze sbírky Znesnáze poputují. Aktuálně má plnou e-mailovou schránku žádostí o ně. Potřeba pomoci je zde naprosto evidentní.

Foto: poskytnuto paní Veronikou

Besedy Vzkazy na těle jsou velmi žádané a oblíbené zejména u pedagogů.

Foto: poskytnuto Vzkazy na těle

Část obsahu

Společně pro mladé. Už je nechceme nazývat Sněhovými vločkami. Nejsou křehcí - to doba je tvrdá

Veroniku Maškovou Šibůrkovou budete moci slyšet také v sobotu na vlnách Radiožurnálu nebo sledovat při živém videostreamu na iRozhlas.cz zhruba půl hodiny před půlnocí. Jde o 24h charitativní projekt najposlouchanějšího českého rádia, jehož zaměstnanci se spolu s dobrovolníky a pracovníky jejich Nadačního fondu rozhodli věnovat nepřetřitě vysílání právě mladé generaci a jejich trápení, které nesmíme jako společnost zhlehčovat. K podpoře se přidaly nezištně i desítky českých osobností, které v divadle Jatka 78 vystoupí. Stejně jako Čestmír Horký, ředitel Znesnáze, která úsilí Veronika podporuje. Znesnáze byla vybraná mezi 12 organizací, na jejichž projekty pro mladé poputuje finanční podpora od dárců.

Foto: se svolením Radiožurnálu

Charitativní projekt Radiožurnálu bude 24h věnovat právě Generaci Z a jejím problémům. Podpoří i organizace, které mladým pomáhají.

„Jsme tu pro všechny, do nás potřebují. Děti, teenagery i jejich rodiče“

„Snažíme se budovat komunitu, kde se nikdo necítí sám. Na našich sociálních sítích (Instagram @vzkazy_na_tele, Facebook @vzkazynatele) sdílíme příběhy, tipy a rady, ale také vytváříme prostor pro vzájemnou podporu. Věříme, že sdílení příběhů může být prvním krokem k uzdravení. Na tvorbě našich materiálů se podílí tým odborníků – sociálních pedagogů, psychologů, ilustrátorů i samotných mladých lidí, kteří si sebepoškozováním prošli. Díky tomu jsou naše produkty nejen funkční, ale i autentické.Krabičky podpory před sebepoškozením skládáme se skupinou dobrovolníků. Pracujeme bez nároků na finanční odměnu a tak moc děkujeme každému, kdo vznik dalších krabiček podpoří,“ uzavírá Veronika.

Foto: poskytnuto Vzkazy na těle

Vzkazy na těle - krabička podpory

Foto: poskytnuto Vzkazy na těle

Veronika má emailovou schránku plnou žádostí o Krabičku podpory. Peníze od dárců tak pomůžou spoustě mladých lidí.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz