Článek
V březnu, na světový den Downova syndromu, se dárcovská platforma Znesnáze rozhodla podpořit neuvěřitelnou partu z ČeFes. Kamkoli přijedou, tam to cinkne. V březnu dokonce hned 4×, a to jak na MČR, tak na MS v Turecku. Jejich atletický talent a nadšení je žene dál každým dnem, a tak by tomu mělo být i nadále. Už v červnu by chtěli vyrazit na ME do Švédska, ale federace mohla kvůli omezeným finančním možnostem vyslat jen dva z nich. Přitom šanci na úspěch má minimálně šestice atletů. Hokejové mistrovství se tak stalo příležitostí, jak je k jejich snu přiblížit.
Kdo nepomáhá, není Čech!
Projekt Kdo nepomáhá, není Čech se snažil získat finance na výpravu pro ně i jejich potřebný doprovod. Jak jeho název napovídá, využil dvou neobyčejných vlastností Čechů - být zapálenými fanoušky hokeje a pomáhat tam, kde je třeba. Za každý vstřelený gól Čechů dala Znesnáze na sbírku 1221 korun. A k podobné podpoře ve chvílích radosti vyzývala i veřejnost, jejíž příspěvek mohl být samozřejmě libovolný. Výsledná částka ve výši 172 tisíc korun tak posílá do Švédska na ME sportovců s Downovým syndromem všechny naděje ČeFesu i s potřebným doprovodem! Sbírka, která má před sebou ještě deset dní trvání, pomohla proměnit jejich sny ve skutečnost.
Splň sen o mistrovství dětem s Downovým syndromem a tím i sobě!
Každý, kdo na splnění snu sportovců přispěl, se dostal do slosování. Vítěz pak mohl vyrazit na hokejové utkání a dočkat se tak poděkování za svou laskavost. Tímto způsobem Znesnáze ve spolupráci se Škoda Auto poděkovala za podporu nejen dárcům, ale také samotným sportovcům ČeFesu, kteří si účast na hokejovém mistrovství náramně užívali. Celkem vyrazilo zažít nezapomenutelnou atmosféru padesát dětí s doprovodem, ale i dárců, kteří do jejich sbírky přispěli.
Na podporu sbírky vznikly i speciální poMožky s Českým znakem, které si s cílem pomoci hrdě oblékla i první dáma Eva Pavlová, nebo paralympijský vítěz a motivátor Jiří Ježek se svou ženou Soňou, kteří se sami podíleli také na finanční podpoře mladých sportovců s Downovým syndromem. Opět tak ukázali, že i s handicapem je třeba jít za svými sny, které se můžou splnit. Patronem sbírky se stala česká herečka Aňa Geislerová, a to díky souhře náhod, nebo spíše osudu, který ji svedl na hereckou cestu společně s jedním ze sportovců ČeFes Davidem. Vyhrál před časem konkurz na film Karavan a stanul tak jako herecký syn po jejím boku před kamerami. Přátelství, které během natáčení vzniklo, hluboce zakořenilo, a tak se Aňa objevila také na posledním klání, kde Davidovi pověsila na krk zaslouženou medaili: „Jako jeho filmová matka můžu s klidem prohlásit - ten kluk je po mně! Spontánní, dominantní, radostnej a obrovsky soutěživej. Potkala jsem i jeho maminku a chovám k ní velký obdiv. A to nejen pro ten fakt, že si děti osvojila, ale i pro to, jak úžasně je vychovala. Moc ráda bych jim na jejich cestě pomohla“ vysvětlovala svou podporu patronka sbírky Aňa Geislerová.
Peníze nemůžou stát snům v cestě
Stát se mistrem může každý. Každý, kdo má talent, houževnatost, lásku a podporu. Alespoň tak by to mělo být. Sportovci s Downovým syndromem dostali díky biologickým i pěstounským rodinám, ale také podpoře ČeFesu všechno výše zmiňované. Chyběli jim jen peníze, a ty přece nikoho na cestě za jeho snem nemůžou zastavit. Mnohé z vás při čtení tohoto textu napadne, jak je možné, že Čefes nezíská potřebnou finanční podporu od státu. Získal by, kdyby byl klubem. Tomu se ale urputně a úspěšně brání ze zcela pochopitelného o smysluplného důvodu. Chtějí závodit s ostatními, ne v separaci. Ukázalo se, že je hned několik atletických disciplín, ve kterých je to možné. A přináší to radost nejen jim, ale i ostatním zdravým sportovcům a divákům, kteří jim neváhají zatleskat ve stoje. Neexistuje v tomto případě jiné omezení než peníze. A ty by v pomyslném měřítku hodnot a snů rozhodně neměly vyhrávat. Pokud jste stejného názoru, a ještě plujete na vlně vítězné euforie, můžete se stále ještě přidat k jejich podpoře. Asi tak nepomůžete zaplnit česká náměstí, rozhodně ale pomůžete naplnit srdce talentovaných dětí, z nichž některé dostaly po odložení do kojeneckého ústavu díky podpoře náhradních rodičů novou šanci na život a díky vlastní víře a radosti ze sportu také šanci na to být skutečnými mistry!