Hlavní obsah
Hobby a volný čas

Klíšťata u psů není dobré podceňovat, mohou zabíjet. Tak jako teď v případě Christie

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Foto se svolením Evy Svobodové

Index aktivity klíšťat je v těchto dnech na mimořádně vysoké úrovni. Zatímco sebe a své děti po příchodu domů většinou prohlédneme, u psa na klíště narazíme až při drbání. Přitom i tady platí, čím dříve jde z kůže ven, tím menší je riziko nákazy.

Článek

„O této nemoci slyšela poprvé před týdnem, kdy se tenhle horor začal odehrávat,“ líčila své pocity z nákazy své milované fenky babesiózou panička Eva ještě ve středu, kdy se Týnka dostala do stavu imunitní anémie. To, co klíště Christie způsobí, by jí nikdy nenapadlo. „Nemoc se začala projevovat krví v moči. V tu chvíli jsme ji okamžitě převezli na veterinu, kde lékař diagnostikoval zánět močového měchýře. Druhý den přišlo zhoršení, tak jsem volala na veterinu, kde mi řekli, že je to reakce na léčbu. Další den ráno už jsme ale věděli, že je opravdu zle. Byla bolestivá, nechtěla pít ani jíst. Celkově byla hodně bez nálady, což u ní není běžné. Tak jsme jeli k naší paní doktorce, která udělala veškeré vyšetření, včetně krevního obrazu a přišla bohužel s touto zprávou, že je to Babesióza a máme okamžitě jet na kliniku, kterou mám paní doktorka zařídila a při příjezdu na nás byli připraveni. Za to paní doktorce patří velké poděkování,“ vzpomíná majitelka Eva na náročné chvíle, kdy jim fenka začala v autě kolabovat.

„Tynka má za sebou chemoterapie, kortikoidy, transfuze krve, dostala lék imizol, ten je přímo na babesiózu,“ vyjmenovává postupy, které se náklady v daný okamžik šplahly ke stovce tisíc korun. Na to ale nepomýšlela. Hlavně chtěla zachránit Christie. Jezdila za ní každý den na veterinu a několikrát denně tam volala. To vše po nedávném stresu s léčbou zachráněného týraného psa Claye, též amerického stafordšírského teriéra: „Z mého chovu se dostal se do rodiny, která se o něho před odběrem zajímala, volali, psali ptali se na něj. To se však po odběru změnilo. Najednou komunikace utichla. I přes mé naléhání, že chci fotky a vědět jak se má, vždy přišla nějaká výmluva. Až na začátku ledna, kdy už to pán nejspíš nevydržel, mi přišly fotky zuboženého štěněte v podvyživeném stavu. Vše se začalo řešit a díky paní advokátce jsme ho za 2 dny po zjištění vezli domulů. Clayův stav byl takový, že v půl roce měl 7 kg, strachovou agresi, prokázané bití, zkrácené vazy v předních nohách, špatnou srst i kůži, přerostlé drápy. No, bylo toho hodně,“ vzpomíná Eva na léčbu, která je stála našetřené úspory a tak kvůli té současné „jedou na dluh“ na veterině a o pomoc požádali před pár dny veřejnost prostřednictvím sbírky na dárcovské platformě Znesnáze. Její sociální pracovníci jsou odhodlaní majitelku po úmrtí fenky podpopořit: „Rozhodli jsme se, že necháme sbírku ještě dva týdny běžet, aby se zvýšila šance úhrady dluhu na veterinární klinice. Pokud peníze zbydou, použije je zakladatelka sbírky na kremaci Chrisite,“ sdělila sociální pracovnice Znesnáze Jolana Burešová, která aktivně komunikuje s paní Evou a řeší s ní aktuální potřeby.

Týnce bylo šest let, měla milující a ochranitelskou povahu. Milovala lidi, byla oddaná a nebojácná. Podle slov majitelky Evy by za rodinu dýchala: „Naše setkání byla náhoda, když jsem se jela do chovatelské stanice podívat na štěňátka a byla jediná zlatá fenka mezi všemi štěňátky. Tam tenkrát přeskočila jiskra,“ vzpomínala s dojetím Eva Svobodová ještě den před nečekanou smrtí své nemocné fenky. Rychlost léčby a zejména pak včasnost diagnózy, zde zřejmě hráli zásadní roli.

Foto: pixabay

Po příchodu z procházky je třeba prohlédnout nejen lidské členy domácnosti.

Co Babesióza je?

Babesióza je infekční onemocnění způsobené babesii, která ničí červené krvinky psa. Toto onemocnění, též známé jako malárie u psů, vede k chudokrevnosti a může se projevit symptomy jako horečka a únava. Nebezpečné jsou především těžké případy, které mohou způsobit poškození orgánů a neurologické poruchy a vést až k úmrtí psa. Než dojde po kousnutí klíštěte k přenosu babesie, uplyne 12 až 72 hodin. Inkubační doba je mezi pěti dny a třemi týdny. Očkování proti babesióze může být v některých situacích užitečné a alespoň chránit před těžkým průběhem nemoci.

Po vypuknutí nemoci se u psů s babesiózou nejprve objeví vysoká horečka, ztráta chuti k jídlu, únava a malátnost. V průběhu nemoci se sliznice, které byly zpočátku bledé kvůli chudokrevnosti, často začnou kvůli rozkladu hemoglobinu barvit do žluta. V závislosti na závažnosti infekce může přijít šok, poškození ledvin, epileptické záchvaty a porucha pohybu. U psů s babesiózou se může projevit selhání ledvin neudržením moči nebo nadměrným močením. Kromě toho může být moč zvířete v tomto případě kvůli obsaženému hemoglobinu zbarvena do červena nebo hněda. A tady se vracíme k případu Christie, u které lékař zaměnil příměs hemoglobinu za krev a diagnostikoval jí zánět močového měchýře. Pro léčbu infekce hundemalií jsou veterináři k dispozici různé léky. Úspěšnost léčby přitom závisí mimo jiné na čase zahájení léčby a na postupu nemoci.

Z USA a Asie v posledních letech kvůli teplu až k nám

Dlouhou dobu byla babesióza v severněji položených zemích, jako je Německo, pouze problémem, který si psi přinesli z dovolených v jižních zemích. Jenže kvůli stoupajícím teplotám se babesióza stále více šíří i u nás. A právě teď přichází čas zákeřných parazitů. Klíště nemá rádo extrémy, takže jeho aktivitu snižují nízké i velmi vysoké teploty, extrémní sucho, nebo naopak velké vlhko. Předpověď jeho výskytu vychází z matematických vztahů mezi aktivitou klíšťat a počasím, které Český hydrometeorologický ústav vytvářel spolu se Státním zdravotním ústavem. Díky zvýšeným teplotním průměrům v posledních desetiletích se výskyt klíštěte posouvá do vyšších nadmořských výšek, a proto se s ním můžeme setkat i v horských oblastech až na samé horní hranici lesa. Jeho typickým biotopem jsou listnaté a smíšené lesy a porosty křovin s bylinným patrem, kde se udržuje optimální vlhkost po celý den. Klíštěti se také daří na okrajích vodních toků a ploch, v parcích, zahradách a na neudržovaných pastvinách.

Jak mohu chránit svého psa před babesiózou?

Existuje možnost očkování psů proti babesióze. Sice neposkytuje úplnou ochranu před infekcí, ale může minimálně přispět k zabránění vážného průběhu nemoci. Důležité je také okamžitě po procházce pořádně psa prohlédnout a případné parazity odstranit. Jako prevence jsou vhodné i repelentní prostředky proti klíšťatům. Babesióza není jediná nemoc, kterou přenášejí. Člověka se ale podle aktuálních výsledků vědy babesióza netýká. Přenos této nemoci na lidi možný není.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz