Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Letní příroda nás zásobuje dary. Hloupý, kdo nebere

Foto: Pixabay

Člověk by řekl, že pokud jde o neduhy těla, nejvíce nás umí potrápit zima. Přitom nejvíce zdravotních nástrah na nás číhá právě v létě. Skvělé je, že chytrá příroda to ví, a nabízí právě teď náruč plnou bylinek, které nám s nimi mohou pomoci.

Článek

Když se řekne léto a zdraví, lidé si vybaví nejčastěji úpal, spálenou kůži, případně jiné nemoci ze sluníčka, průjmová onemocnění, nachlazení vyvolané nevhodným používáním klimatizace, bolavý močový měchýř od mokrých plavek, mykózy a nebo hromadu štípanců. Kam se vlastně hrabe zima se svou rýmičkou a chřipkou. Tady je pár tipů, jak si nenechat to krásné letní období neduhy pokazit a jak k tomu využít aktuálních darů přírody. Je jich teď kolem nás tolik, že si doslova žádají naši pozornost!

Můžeme začít mykózami - plísněmi. Ať už na chodidlech, prstech, nehtech… Všechny pramení z vlhka a nezodpovědnosti. Jednoduše bychom měli zásadně používat vlastní ručník, nechodit naboso v saunách a společných sprchách nebo bazénech. Ženy během léta často trápí i jiné mykózy kvůli přemnoženým kvasinkám, kterým vyhovuje teplé a vlhké prostředí, které spolehlivě vzniká po celodenním nošení mokrých plavek při koupání v rybnících, řekách, ale i ve veřejných bazénech. Takže svlékat, převlékat!

Foto: Pixabay

Mokré plavky z rybníka mít na sobě skoro celý den se nevyplácí. Ať už kvůli mykóze, nebo zánětu močových cest.

Skvělá na boj s kvasinkovými infekcemi je třapatka nachová neboli Echinacea a také česnek. Ten je velmi silný spojenec proti kvasinkovým infekcím. Kromě toho, že působí jako antimykotikum, má také - jak všichni víme - i antibakteriální vlastnosti, ideálně syrový! Dobromysl obecná - tedy oregano - obsahuje fenoly působící na plísně a kvasinky, zastavuje bakteriální infekce. Stejně tak Lichořeřišnice. Ta je navíc dobrá také na záněty močového měchýře, který má s mokrými plavkami také hodně společného. Na ten jsou ovšem jistotou brusinky.

Na sluníčko měsíček!

Zapomněli jste se namazat a jste od sluníčka rudí a bolaví? Pak vám určitě pomůže Měsíček lékařský. Ten je tradičně doporučován pro péči o pokožku, včetně spálenin od slunce, díky svým zklidňujícím a regeneračním vlastnostem. Hlavní složka masti obsahuje látky, které mohou pomoci zmírnit zánět a podpořit hojení. A vy si ji můžete i sami vyrobit. Květy měsíčku lékařského sbírané za slunečního dne - kolem poledne - , vložíte do uzavíratelné sklenice a nepěchujete je! Zalijete olivovým, slunečnicovým nebo jiným za studena lisovaným olejem a nechte na slunci 14 dní. Každý den protřepejte. Poté slijete přes gázu nebo vyžehlený kapesník do kastrůlku, podle množství oleje vložte trochu včelího vosku, zahřejete tak, aby se rozpustil, odstavíte, a lijete do skleniček. Malý zázrak!

Jak na havěť

Pro zmírnění svědění a podráždění po štípnutí hmyzem můžete použít několik bylinek. Jitrocel kopinatý je známý svými protizánětlivými a zklidňujícími účinky, stačí přiložit rozmačkaný list na štípanec. Aloe vera pomáhá zklidnit pokožku a urychlit hojení. Cibule nebo banánová slupka také zmírňují svědění a otok. Další možnosti jsou šalvěj, řebříček, měsíček nebo levandule, které mají protizánětlivé a hojivé účinky.

Foto: Pixabay

Tak malý a tak velké trápení.

Nejen škrábání, ale i křeče nohou k létu neodmyslitelně patří. Částečně za to může dehydratace a chybějící minerály, protože v letním období se tělo potí a vylučuje spolu s tekutinou i důležité látky, jako jsou vápník, hořčík a sodík takže ty musíme doplňovat. Pokud jde o bylinky, tak v tomto případě můžeme sáhnout do záhonu nebo truhlíku pro mátu peprnou, která může pomoci uvolnit svalové křeče nebo řebříček, který má podobné účinky. I pití čajů z květu lípy a hlohu je také tradičním prostředkem proti svalovým křečím.

Zásoby na zimu

Máta, meduňka, bazalka, tymián, rozmarýn, šalvěj, levandule, saturejka a majoránka - to jsou asi ty nejoblíbenější a nejuniverzálnější, co by nám neměli chybět. Dařit se jim bude nejen na zahrádce, ale i na balkoně nebo za oknem. Myslet ale musíme také na zadní vrátka - na zimu. Na sběr bylinek je dobré si udělat čas za suchého počasí, nejlépe dopoledne, ideálně sbírat do proutěného košíku nebo papírové tašky. Před sušením bylinky neoplachujeme, aby neztratily aroma a sušíme je ve stínu nebo uměle při nižších teplotách. Čerstvé bylinky jsou nejlepší, to se ví, ale i sušené si uchovají své vlastnosti. V uzavřené sklenici vydrží i rok, takže skvělé čajíčky budou celoročně.

Foto: Pixabay

Právě teď je ten ideální čas na pořádné nasyslení zásob.

Drinky, marinády, grilované pokrmy… bylinky jsou pro léto stvořené a nabízí nám spoustu možností využití. Máta s vodou a citronem do džbánu je radost sama, stejně jako meduňka, která zklidní naše nervy, srdíčko i zažívání. Levandule a její barvičky krásně ladí s borůvkami nebo limetkou a ocení ji v podobě chladivého nápoje v parném létě nejen naše tělo, ale jistě i návštěva. Využívejme darů přírody, dokud nám je dává. Nic lepšího nám nenabídne ani ten největší supermarket světa.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz