Článek
Linda se potýká s kombinovaným postižením včetně autismu, psychomotorické retardace a receptivní vývojové dysfázie. Jedna sudička jí u kolébky vzala, druhá ale dala. Linda má absolutní sluch, skvělé harmonické cítění a schopnost improvizace. To jí umožňuje hrát na několik hudebních nástrojů, včetně klavíru, varhan, flétny a harfy, a to vše bez nutnosti používat noty. Hudba je pro ni nejen celoživotní láskou, lékem a hnacím motorem. „Je pro ni terapeutickým prostředkem, který jí pomáhá zvládat každodenní výzvy spojené s jejím zdravotním stavem,“ popisuje maminka.
Žijí společně s mladší sestrou Lindy, která je také velmi hudebně nadaná. Jelikož Lindin stav vyžaduje neustálou péči, nemůže maminka docházet do zaměstnání. Rodině tak nezbývá, než se spoléhat na pomoc nadací a příspěvky dárců, které Lindě umožňují věnovat se nejen hudbě, ale také absolvovat potřebné a velmi nákladné terapie. „Bez pravidelných rehabilitací, intenzivních neurorehabilitací, hipoterapie nebo ergoterapie či Feldenkrais terapie se Lindin zdravotní stav zhoršuje, což se projevilo hlavně v období covidu. Ztěžuje jí to pak nejen každodenní život, ale například v důsledku vadného držení těla (skoliozy a kyfozy)také hraní na piano nebo harfu,“ vysvětluje máma, z jejíž peněženky putuje většina peněz na potřebnou péči a naftu. Moc by chtěla dceři umožnit pokračovat v jejím hudebním rozvoji a připravit se na studium na konzervatoři. S ohledem na finanční zázemí je to ale nereálné a proto sebrala odvahu říct si o pomoc.
Podpora a chvála přichází ze strany Lindiných učitelů i dalších umělců
Podpora Lindy přichází i ze strany jejích učitelů hudby, kteří si výjimečného talentu 17leté dívky okamžitě všimli. „Linda je velmi nadaná. Má absolutní sluch, tedy velmi výjimečnou vrozenou dispozici, která jí pomáhá rychle postupovat. Její harmonické cítění je překvapující a díky němu dokáže na harfu improvizovat. Často mne překvapí novou skladbou, kterou vytvoří při své domácí přípravě,“ popisuje Vendulka Vaňková, harfistka Národního divadla a Lindina učitelka v ZUŠ Jana Hanuše v Břevnově. „Vzhledem k postižení, které Linda má, je pro ni hra na harfu výborná terapie psychická, ale také fyzická, neboť posiluje prsty a zlepšuje jemnou motoriku rukou,“ dodává harfistka.
Talent chválený i ústy Karla Gotta
Rodina Lindy se proto obrací na veřejnost s prosbou o pomoc. „Hudba je pro Lindu nejen prostředkem sebevyjádření, ale také lékem na všechno, co v životě prožívá. Hudba je jejím každodenním společníkem i prostředníkem ke komunikaci s okolním světem a v neposlední řadě také přístavem radosti a klidu. Miluje vše, co je spjato s hudbou. Operu, koncerty, návštěvy v Národním divadle nebo Andreu Kalivodovou. Hraje na nástroje s takovou láskou a oddaností, že každý, kdo ji slyší, je dojatý. S hudbou vstává i usíná. Bohužel, bez harfy a rehabilitací, které jí udržují tělo, aby netuhlo, nebude moci pokračovat na konzervatoři, kde by mohla svůj dar rozvíjet. Jsme proto nesmírně vděční každému, kdo nám pomůže Lindin sen splnit,“ dodává maminka dívky s tím, že její výjimečný talent ocenil i Karel Gott, který se s dívkou v minulosti setkal.