Hlavní obsah
Bydlení

Není pojistka jako pojistka. Ve falešném pocitu bezpečí žijí dva ze tří pojištěných Čechů

Foto: Poskytnutou rodinou Čížkových

Někteří mají trochu zmatek v tom, jaký je rozdíl mezi pojištěním domácnosti a nemovitosti. Skoro polovina lidí považuje za zbytečné obojí. Ročně shoří v Česku tisíce domácností. Bez střechy nad hlavou tak dlouhodobě končí většina z postižených.

Článek

„Chystali jsme se jít spát a leželi ve svých postelích, když v tom jsme uslyšeli hlasitou ránu a pak následovaly další. Mysleli jsme si, že něco spadlo, ale s hrůzou jsme zjistili, že náš dům hoří,“ líčí čerstvou událost rodina Čížkových.

Oheň se začal šířit od stodoly, kde měli Čížkovi veškeré stroje, nářadí a další věci. Obytná část je také zničená, všechno je znehodnoceno ohněm i vodou: „Oheň byl velmi rychlý a rozšiřoval se po celé střeše. Hasiči se pokoušeli oheň uhasit a my už mohli jen sledovat jak náš domov mizí v plamenech,“ vzpomínal před pár dny, bezprostředně po tragédii, Jan Čížek, který teď společně s rodinou intenzivně pracuje na bourání domu. Tedy toho, co z něj zbylo.

„Je to skoro měsíc. V devět večer explodoval akumulátor a stodolu a dům zachvátily plameny. Naštěstí bratranec jeho dvě dcery a svou 84letou matku dostal z domu včas, manželka Katarina byla tou dobou v práci v Rychnovské nemocnici, kde již 20let pracuje jako zdravotní sestra. Honza pracuje v Kvasinách ve Škodovce. Dvojčata studují. Veronika má za sebou první rok VŠ v Praze, obor kriminalistika a Kristýna ukončila první rok VŠ v Hradci, obor zdravotní sestra. Dočasné bydlení jim poskytnul starosta v obecním bytě 2+1 v Pěčíně,“ říká příbuzná Nikola Sládková.

Po usnesení statiků bylo rozhodnuto o stržení domu, takže se okamžitě intenzivně rozjely odklízecí a sanitační práce s následnou demolicí. Pomáhají kamarádi, příbuzní, známí, sousedi. Ať už s bouráním nebo tím, že uvaří a přinesou jídlo všem pracantům. Smutný pohled a nejistá budoucnost je to pro všechny jeho bývalé obyvatele, kteří založili na dárcovské platformě Znesnáze sbírku v naději, že zase budou bydlet ve svém.

Foto: Poskytnuto rodinou Čížkových

Takto vypadal dům ještě 16. 6. …

Foto: Poskytnuto rodinou Čížkových

... a takto o den později.

Foto: Foto poskytnuto rodinou Čížkových

Ohnivá zkáza neminula ani auto rodiny.

V komentářích pod příspěvky o sbírce, které lidé na pomoc Čížkovým sdílejí, se mnohdy objevují právě výtky, že peníze nepotřebují, protože určitě mají pojištění. A jestli ne, tak je to jejich chyba. Kolik z těch, kdo teď hlasitě křičí, asi má dobrou nebo alespoň nějakou pojistku na své bydlení?

Nemovitost má chráněnou pojistkou jen polovina Čechů

Provedený průzkum dTestu na českou populaci prozradil, že pojištění domácnosti má uzavřeno 65 % obyvatel, zatímco nemovitost chrání pojištěním pouze 55% lidí. Češi už tradičně dávají přednost ochraně majetku před ochranou života, tu nemá ani polovina z nás. Odchylku od čísel představuje u nemovitostního pojištění Praha, kde má bydlení pojištěno pouze 48 % respondentů, což může být i důsledek silnějšího zastoupení pronájmů. Určitou souvislost je možné hledat také mezi potřebou pojistné ochrany a věkem. U pojištění domácnosti totiž tvoří nejpočetnější skupinu pojistníci v kategorii nad 65 let, u kterých propojištěnost dosahuje dokonce až 73 %.

U některých pojišťoven se místo „nemovitosti“ můžete setkat s termínem pojištění stavby nebo budovy. Obsah produktu je ovšem totožný – předmětem pojištění může být rodinný dům, bytový dům, byt v osobním vlastnictví nebo rekreační chata či chalupa. Tímto druhem pojištění obvykle lze budovu ochránit již ve fázi její výstavby.
dTest

Dva ze tří Čechů žijí s pocitem falešného bezpečí

Více než polovina Čechů má sice svoji nemovitost pojištěnou, v naprosté většině případů by ale byli z plnění od pojišťovny zklamaní. Češi totiž podceňují problém takzvaného podpojištění. Jen třetina pojistných smluv u nás je na majetek nastavena na správnou výši pojistné částky. Tedy na takovou, za kterou by třeba po požáru šlo pořídit nové bydlení.

Požár nebere jen majetek, ale i vzpomínky. Ty vám „neproplatí“ nikdo

„Co se pojištění týče, dům pojištěný je, ale zatím nevíme, jak vysoká částka bude pojišťovnou vyplacena. Nehledě na to, že rodina přišla o veškeré vybavení domácnosti, které se samozřejmě pořídí nové, jsou to přeci jen spotřební věci. Ale jak vyčíslit hodnotu osobních věcí, ke kterým se vážou vzpomínky a spousta emocí? V domě bydleli Honzovi prarodiče, přičemž o babičku pečoval až do jejího odchodu. Teď se stará o svou maminku, která před 10 lety ovdověla a ve svém věku se začíná potýkat se stařeckou demencí. Ani to tuhle situaci úplně nezjednodušuje,“ líčí Nikola.

Do práce se pustili všichni, kdo mají ruce a nohy. Holky místo lovu letních zážitků a brigády na studentský život, který jim opět od září začne, tráví prázdniny odklízením sutin domu a přípravou na novou stavbu. Mezi tím se celá rodina těsní ve vypůjčených dvou pokojích s kuchyní a snaží se hledat ty nejlepší cesty, jak vše zvládnout. Nikdo z nich ale nebrblá a všichni si přejí jen to jediné. Mít zase svůj domov.

Foto: Pixabay

Počet požárů v naší zemi klesá. Přesto se stále pohybují kolem hranice dvaceti tisíc.

V posledních letech, po čtvrt století, klesly počty požárů pod 20 tisíc

Průměrně se u nás požáry domů k bydlení týkají 16% ze všech. Tedy cca 3,5 tisíce ročně. Zatímco dřívější roky ukazují na převažující počty požárů v bytových domech, od roku 2010 dochází k postupnému vyrovnávání těchto počtů s požáry v rodinných domech. V posledních letech rodinné domy dokonce začínají opatrně přebírat štafetu v absolutních počtech požárů. Příčinu nikdo nezná, pravděpodobnou je i rostoucí množství nevyzpytatelné elektroniky v našich domácnostech. Zároveň s tím přibývá nejen pojistného plnění, ale také pojistných podvodů. Jen loni jich pojišťovny odhalily za 1,6 miliardy korun. Nejčastěji se týkaly především různých machinací u pojištění majetku a odpovědnosti, a to z více než 60 procent. V případě, že se pojišťovně podaří prokázat podvodné jednání, tak klientovi pojistné plnění vůbec nevyplatí. Lepší, než se snažit zachránit na poslední chvíli jakoukoli cestou, je na možnost nečekaných událostí myslet s předstihem.

Pojištění domácnosti je důležité zkombinovat s pojištěním nemovitosti

Rozdíl mezi nimi je v tom, že pojištění nemovitosti kryje zdi, podlahu, stropy, zárubně a další napevno přidělané prvky, zatímco pojištění domácnosti to, co si při stěhování můžete vzít s sebou. S trochou nadsázky lze říct, že domácnost je všechno to, co by se v případě, že otočíte dům vzhůru nohama, vysypalo.

Škody na požárech domácností jdou v naší zemi každoročně do stovek milionů korun. A nejsou to jen příběhy ze zpráv nebo filmů. Týkat se můžou každého z nás. Ačkoli mezi ty, kteří se proti nim lépe pojišťují, patří stále ještě zástupci dříve narozené části populace.

Samozřejmě častým argumentem jsou peníze. Ten, kdo jich má nejméně, si pojištění mnohdy nemůže dovolit. Jenže pak, v případě katastrofy, mu také pojistné plnění nejvíce chybí. Jde o začarovaný kruh, který pomůže řešit nejen pečlivé vyhledávání vhodného a dostupného pojištění, například formou kalkulátorů, ale také poradce nebo zkušenosti rodiny a přátel. Náš dům nebo byt většinou bude mít po naší smrti svého dědice. Promluvit si s ním o spolufinancování pojištění jeho budoucnosti, stojí přinejmenším za zkoušku.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz