Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Na venkovní koupaliště choďte s prázdnou průhlednou lahví. Může vám to zachránit zdraví

Foto: Pixabay

Při koupání v přírodním koupališti musíte počítat s tím, že nebudete jediným živým organismem.

Ačkoliv jsme na úplném začátku koupací sezóny, některá přírodní koupaliště mají problém s kvalitou vody. A s přibývajícím vedrem bude hůř. Existuje cesta, jak se zdraví nebezpečné vodě vyhnout a není vůbec složitá.

Článek

Pokud nemáte rádi tu a tam kopanec do obličeje na přeplněném veřejném koupališti, nebo s sebou máte psa, pak vám nezbývá nic jiného než rybník nebo zatopený lom. Při přírodním koupání asi tak nějak tušíte, že ve vodě nebudete jediným živým organismem. Kontakt s překvapenou rybkou může leckoho polekat, ne každý se chce ve vodě „pomazlit“, ale určitě to není to největší riziko, které vás při přírodním koupání čeká. Podle bezpečných zdrojů je aktuálně nebezpečná ke koupání voda v libereckém lesním koupališti. A na Vysočině pak v rybnících Ředkovec, Sedlice, Pilská a nebo Medlov.

Foto: Pixabay

Pokud se chcete jako majitel psa v létě osvěžit, nic než rybník vám v podstatě nezbývá.

K rybníkům a koupalištím stále více přibývají biotopy

Umělé vodních nádrží v Česku skutečně přibývá, voda se v nich čistí biologicky, obvykle pomocí rostlin a mikroorganismů, namísto chemickými prostředky. Nabízejí koupání v přírodě a zároveň komfort a hygienu.Obvykle mají oddělenou část pro plavání a mělčí část pro neplavce, a voda cirkuluje mezi těmito částmi, kde se čistí. Ale ano, sinice se mohou vyskytovat i v koupacích biotopech, ačkoliv by se měly objevovat v menší míře než v klasických přírodních koupalištích. Správně fungující biotop by měl mít biologickou rovnováhu a sinice by v něm neměly mít prostor se přemnožit.

Čím větší vedra, tím hůře

Počasí má na kvalitu vody zásadní vliv, a to jak na povrchových tocích, tak i ve vodovodních sítích. Teplé počasí může vést k rychlejšímu růstu sinic a řas v povrchových vodách, což snižuje průhlednost a může vést k tvorbě toxinů. Teplejší voda také podporuje množení bakterií, včetně těch patogenních, což může představovat riziko pro zdraví koupajících se. Takže ano - čím větší vedro, tím horší voda.

Foto: Pixabay

Nepříznivé účinky vody s mikroorganismy dokáží velmi dobře „detekovat“ zejména ženy. Zdravotní následky můžou mít ale i na ostatní, zejména pak děti.

Bolavé oči, ale i dlouhodobá léčba

Záleží na citlivosti jedince, plavce… citlivějším může způsobit kožní alergickou reakci, různé vyrážky, zarudlé oči, nebo výtok z nosu. My ženy víme, že i jiné problémy taková voda přináší a dlouho se následků zbavujeme. Ale nejen my ženy - následkem mohou být střevní a žaludeční potíže, bolesti hlavy, ale v krajních případech i závažné poškození jater. Tyto nepříjemnosti jsou nejčastěji důsledkem nechtěného „loknutí si“ vody z vodní plochy, které je obzvláště nebezpečné u dětí – mají totiž nízkou tělesnou hmotnost, a i malá množství toxinů ze sinic s nimi může pěkně zamávat. Počítá se, že v my dospělí nalokáme při koupání až 2 deci vody.

Vezměte s sebou průhlednou lahev

Nejrychlejší je asi test s lahví. Tedy lahví se zúženým hrdlem, takže pokud máte s sebou klasickou průhlednou pet lahev od pitné vody, máte vyhráno. Naplníme ji zcela vodou, ve které se chcete koupat, a necháme alespoň 20 minut stát v klidu na světle. V případě, že se u hladiny vytvoří zelený kroužek tvořený zelenými organismy ve tvaru „sekaného jehličí nebo zelené krupice“ (a voda přitom zůstane čirá), jedná se s největší pravděpodobností o sinice. Jestliže zůstane voda zakalena rovnoměrně nebo se začne tvořit větší zákal u dna, půjde pravděpodobně o řasy.

Ještě jednodušším testem je vstupovat do vody opatrně, aby se nezvířily usazeniny ze dna, a pozorovat, zda se okolo kolen ve vodě nevznášejí drobné zelené částečky. Když ano, jedná se pravděpodobně o sinice. Pokud tedy nechcete riskovat střevní potíže, rada číslo jedna v tomto případě zní – držte pusu zavřenou! Absolutní stopku by pro vás měl znamenat tzv. vodní květ čili zelená „kaše“ na vodní hladině, která je tvořená právě sinicemi.

Jednoduchá kontrola ještě před odchodem z domu

Seznam pravidelně kontrolovaných vodních ploch pak najdete např. na stránkách koupacivody.cz nebo přímo na stránkách Ministerstva zdravotnictví ČR, které mimo jiné obsahují přehledný seznam vod nebezpečných ke koupání.

Zdroj:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz