Hlavní obsah
Lidé a společnost

Radiožurnál vysílá celý víkend pro teenagery. K projektu na jejich podporu se přidávají i osobnosti

Foto: se svolením Radiožurnálu

Radiožurnál je před startovní páskou 24h vysílání na podporu generace Z. Lineup Dobrého dne Radiožurnálu čítá stovky hostů.

Český rozhlas Radiožurnál čeká o víkendu charitativní vysílací maraton. Během 24h usednou za mikrofon i do publika v divadle Jatka78 desítky lidí z řad osobností, pomáhajících profesí a organizací, zazpívají známá jména. To vše na pomoc Generaci Z.

Článek

Český rozhlas přichází s unikátním charitativním projektem. Radiožurnál ve spolupráci s Nadačním fondem Českého rozhlasu připravili velký charitativní projekt pod názvem Dobrý den Radiožurnálu, který od 12. do 13. dubna na jednom místě propojí dárce, nadační fondy, sbírkové projekty i charitativní organizace. Během 24 hodin speciálního živého vysílání z pražského divadla Jatka 78 se před mikrofony vystřídají desítky hostů za doprovodu hudebních hvězd a podpory influencerů. Právě ti mají být důležitou spojkou mezi rozhlasem a svými mladými fanoušky, kteří patří do generace, jejíž problémy má současná společnost tendenci zlehčovat.

Foto: Pixabay

Všichni jsme denně svědky toho, jak někdo zlehčuje starosti mladých lidí. Těch, co se teprve sami hledají. Ve světě, který jim to ale ani trochu neulehčuje. Někdy stačí se jen zastavit a zamyslet se nad tím, jak bychom zvládli pubertu my. Dnes. V dnešní době. V jejich kůži.

Odstartovala také doprovodná sbírka, jejíž výtěžek poputuje na dvanáct charitativních organizací a jejich projekty podporující mladé lidi

Dobročinný projekt Dobrý den Radiožurnálu chce upozornit na problémy generace Z. Nejen u nás, ale i v celé Evropě v posledních měsících a letech, zvláště po pandemii covidu-19, přibývá alarmujících případů šikany a dalšího podobného chování. Pozorovat můžeme i dramatické nárůsty případů sebepoškozování a pokusů o sebevraždu u mladých lidí. A zhoršují se i institucionální problémy, jako je třeba nedostatek dětských psychologů. Výtěžek finanční sbírky tak poputuje organizacím, jakými jsou Linka bezpečí, Podané ruce, Centrum Locika, SOFA, Znesnáze, Výbor dobré vůle, Dětské krizové centrum, Člověk v tísni, Dejme dětem šanci, Nevypusť duši, Charita Česká republika a Centrum Paraple. Už teď běží sbírka na jejich podporu. Její hlavní čas přijde právě v průběhu 24hodinového vysílání, které bude živě přenášet Radiožurnál, videostream bude k dispozici na serveru iROZHLAS.cz

Foto: Pixabay

My, co jsme se narodili před rokem 1990 známe šikanu. Děti, které se narodily a dorostly do internetového světa bohužel znají i tu kybernetickou. Tu, před kterou není úniku a nabaluje na sebe nenávist jako sněhová koule ze všech stran. Ať jsou oběti kdekoli. Třeba i „bezpečí domova“. Počet pokusů o sebevraždu dětí a teenagerů se zdvojnásobil. Na linku bezpečí se všechny nedovolají. Je třeba zvýšit kapacity. Pomůžete nám s tím, prosím? https://www.irozhlas.cz/dobryden

Dvě až tři stovky lidí spojení pro jednu dobrou věc

U mikrofonu se vystřídají významné osobnosti z neziskového sektoru a přiblíží projekty jednotlivých nadací. Součástí vysílání budou také živé hudební vstupy, o které se postarají Aneta Langerová, Lucie Bílá, Pokáč, Xindl X, Mirai, Sebastian, Jelen, Lenny, Michal Hrůza, Pavel Šporcl, Zdeněk Svěrák, Symfonický orchestr Českého rozhlasu a mnoho dalších hudebních interpretů. Na dobročinném projektu se bude podílet zkušený moderátorský tým v čele s Lucií Výbornou, Janem Pokorným, Adélou Gondíkovou, Petrem Králem, Danielou Brzobohatou, Jolanou Voldánovou, Danielem Stachem, Martinem Mikyskou alias Mikýřem, Jiřím Ježkem a dalšími. V holešovických Jatkách 78 nebo na svých sociálních sítích akci podpoří i jiná známá jména jako Veronika Khek Kubařová, Kovy, Jakub Destro, Lukefry, Lucie Levá, Jan Komínek, Tady Tali, Simona Lewandowská nebo Andrea Sestini Hlaváčková. To je jen malý výčet těch, kteří budou vidět. Za tím vším ovšem stojí zhruba další stovka těch, kteří celý projekt zhruba čtvrt roku organizovali. Lidé z rozhlasu, dobrovolníci. Bez vidiny osobního zisku, stejně jako všichni zúčastnění. Zkrátka a jen proto, že jim to dává smysl. Nebo sami mají teenagery doma a vědí, jak náročné je v dnešní době „zdravě zrát“. V době, kdy jste kvůli sociálním sítím neustále pod dohledem, tlakem, srovnáváním, často i ponižováním a šikanou, před kterou se nedá utéct. V obavách z útoků, před kterými už vás neochrání ani dveře škol. Nebo ve finančních situacích, které nedovolují jít si za lepší budoucností ani navzdory obrovskému talentu… čímž mířím například k příběhu Lindy s absolutním sluchem, která hraje na harfu a další nástroje jako snad v jejím věku nikdo jiný, přesto si harfu nemůže dovolit. Ještě ani 24h vysílací maraton nezačal a díky posluchačům rozhlasu a skvělé práci redaktorky se laskaví dárci postarali o to, že se snad brzy objeví harfa v obývacím pokoji Lindina domova, aby mohla denně hrát. Díky všem!

„Na začátku jsme měli tři cíle: spojovat, ukázat skvělé organizace a projekty v charitativní oblasti a také poukázat na zásadní problémy ve společnosti. Je až neuvěřitelné, kolik lidí na tuhle výzvu zareagovalo a přidalo se k nejdelšímu speciálnímu vysílání Radiožurnálu v jeho historii,“ říká ředitel Zpravodajství Českého rozhlasu Ondřej Suchan, který za zrodem celého projektu stojí.

Lidé napříč generacemi i profesemi se spojili, aby ukázali, že hlasy současné mladé generace nejen slyší, ale také jim chtějí naslouchat

Dobrý den Radiožurnálu vznikl jako nultý ročník dlouhodobě plánované charitativní akce Radiožurnálu, který si dal pro letošní rok za cíl ukázat na to, že Generace Z není křehká. Jen doba, ve které vyrůstá, je zkrátka tvrdá. Program je už dnes dostupný na webu iRozhlasu. Figurují v něm jména, která zaručují určitě i zábavu, která také musí být neodmyslitelnou součástí celého programu, aby se nesl v pohodovém a altruistickém duchu. Jistou zárukou může být například Martin Mikýř Mikyska, který stane jako moderátor po boku rozhlasové moderátorky Michaely van Erne. Tohle unikátní spojení pochopí a ocení asi jen ti největnější Mikyho fanoušci, nicméně on sám z něj měl opravdu velkou radost, to mi můžete věřit. :)

Už dnes jsou na webu rozhlasu dostupné také reportáže o jednotlivých organizacích , které samozřejmě zazní i v samotném průběhu vysílání. Jeho součástí bude také call centrum, na kterém se budou střídat vždy čtyři osobnosti, které budou komunikovat s dárci s vděčností za příspěvky, které organizacím pomáhajících mladým lidem věnují do společné sbírky.

Foto: Olí Štrejbarová

Na jednu ze schůzek v Českému rozhlase mě doprovodil můj syn. Mladší že dvou dětí. Té starší je 15. A právě u ní se zrodila myšlenka pro téma prvního ročníku.

Program

Během 24 hodin speciálního živého vysílání z pražského divadla Jatka 78 se před mikrofony vystřídají desítky hostů. Lidé, kterým solidarita jiných změnila život. Ti, kteří dnes pomoc potřebují. Lidé, kteří každý den pomáhají v nadacích i přímo v terénu. Patroni. Velcí i malí dárci. Písničky tentokrát nebude Radiožurnál pouštět z playlistu, budou je živě hrát muzikanti, kteří se rozhodli pomoci těm, kterými sami jednou byli, ale v jiné době. S pochopením, místo pohrdání, s podanou rukou místo nastavených zad. Díky za to všem! Jsem nesmírně pyšná, že toho můžu být od samého začátku součástí, stejně jako všichni moji rozhlasoví kolegové, kteří věnují svůj bezesný víkend jedné velké, skvělé, smysluplné věci. Buďte u toho, prosím, s námi. Řekněte o tom teenagerům ve svém okolí. Jsem si jistá, že to ocení. Jsem si jistá, že jim společně dokážeme pomoci. Už jen tím, že budou slyšet, že chceme…❤️

Foto: Pixabay

Vyrůstat v dnešní době by mnozí z nás jen stěží zvládli. Je proto lepší mladým pomáhat, než se vysmívat.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz