Hlavní obsah
Lidé a společnost

Nemoc prozradilo rychlé hubnutí. Čecha žijícího v Americe ničí tamní náklady na léčbu

Foto: se svolením Jiřího

Jiří má teď za sebou další náročnou operaci a tak neměl moc sil na dlouhé odpovědi. Přesto se vám ho pokusím představit. Stejně jako systém, kterým je možné pomáhat odkudkoli a kdekoli na celém světě, když je to třeba. Například i na Floridě.

Článek

„Dobrý den, ano jsem po operaci a necítím se zrovna nejlépe. Odpovím na otázky jen ve stručnosti pokud nevadí,“ odpovídá mi pan Jiří. Žít v Americe byl jeho sen už od dětství. Splnil si ho před deseti lety a ani rakovina ho prý nepřiměje k tomu se ho vzdát.

Nepřemýšlel jsem o návratu domů. Když už by se mělo stát něco hrozného, chci zůstat tady na Floridě.
pan Jiří

Jiřímu je 45 let a ve městě Bradenton žije už od svých pětatřiceti. Po celou dobu se živil jako pekař a moc ho práce těšila: „Nejsem vyučený pekař, mám ekonomickou školu, ale pečení mě baví a živím se tím zde v USA již dlouho,“ vysvětluje. Miluje procházky po pláži. Miluje tamní podnebí a život. Jen je bohužel teď v situaci, kdy si jich nemůže naplno užívat. A nemůže ani pracovat, což mu samozřejmě působí velké ekonomické problémy.

Nevysvětlitelné hubnutí

„Na to, že přišla nemoc, jsem přišel díky tomu, že začala jít moje váha rychle dolů. Úplně jsem ztratil chuť k jídlu. Zašel jsem proto na odběr krve a tam zjistili vysoké rakovinové markery,“ vzpomíná. Lékaři mu diagnostikovali lymfatickou rakovinu. V tu chvíli se všechno změnilo. Podstoupil už pět náročných operací a další ho čekají. Velkou zatěžkávací zkouškou pro něj byla i vyčerpávající chemoterapie. Navíc nemoc zasáhla i páteř a tak se znovu musí učit chodit.

Foto: se svolením Znesnáze

Rakovina zasáhla i Jiřího páteř a tak se musí učit znovu chodit.

Foto: Se svolením Znesnáze

Jiří v době, kdy byl zdravý.

Kvůli nemoci přišel o dům

Jiří je rozvedený otec tří dětí. On teď většinu času tráví v nemocnici a kvůli svému zdravotnímu stavu nemůže pracovat. Přišel tak nejen o stálý příjem, ale také o svůj dům: „Momentálně žiji v malém pronajatém bytě a každý den bojuji. Především kvůli svým dětem, které stále studují a které bych chtěl i nadále podporovat. Život s vážnou nemocí je náročný všude, ale v USA jsou náklady na léčbu mnohonásobně vyšší než v Evropě. Proto se obracím na lidi s dobrým srdcem, kteří by mi v téhle náročné situaci pomohli. Založil jsem sbírku na Znesnáze, která mi má pomoci pokrýt výdaje spojené s léčbou, ale také zvládnout běžné denní náklady jako je nájem, energie nebo léky,“ obrací se s prosbou a vděčností na veřejnost přes českou dárcovskou platformu, která má jako první povolení od Ministerstva zahraničních věcí pořádat sbírky pro/ze zahraničí - tedy umožňuje jednotlivcům založit sbírku legálně a bez nutnosti složitého papírování a bez povinnosti danění darů. To je velká úleva pro všechny, kteří jsou v nouzi nebo naopak někomu v nouzi chtějí pomoci a nemají nervy a čas na to vyšlapat si náročnou úřední cestu sami.

Zdraví je v Americe k nezaplacení

Zdravotnictví je ve Spojených státech dlouholeté téma, o kterém se demokraté i republikáni přou. Zdravotní zařízení i pojištění jsou ve velkém držení soukromých firem a milióny Američanů si zdravotní péči nemůžou vůbec dovolit a mnozí kvůli vysoké ceně odkládají dokonce i léčbu vážné nemoci. V žádné z vyspělých zemí neplatí pacienti z vlastní kapsy tolik, co Američané, které navíc stresuje i to, že dopředu nevědí, kolik za návštěvu lékaře zaplatí. Můžou dostat účet na 20 dolarů, ale i na 20 tisíc. Taková zlomenina nebo vytrhnutí zubu může vyjít třeba na deset tisíc dolarů, takže si umíte představit, kolik asi stojí dlouhodobá hospitalizace a léčba rakoviny.

Foto: Pixabay

Ilustrační obrázek

Dobré zdravotní pojištění přijde na 400 dolarů měsíčně, což je asi 10 000 korun. Není proto divu, že skoro 50 milionů lidí žijících v Americe je bez zdravotního pojištění. Pacienta ve vážném zdravotním stavu nebo v ohrožení života lékaři odmítnout nemohou. Pokud ale není pojištěný, zdravotnické zařízení ho propustí ihned po stabilizaci zdravotního stavu a vymáhá po něm následně dluh, třeba i po odjezdu ze země.

„Sám jsem musel navštívit pohotovost. Jen za parkoviště zaplatíte 16 dolarů. Univerzální péče tu neexistuje, jde o soukromé firmy a ty optimalizují na zisk. Nemáte žádnou kartičku od pojišťovny jako v Česku, buď si vše musíte platit sami, nebo to máte přes svého zaměstnavatele. Měsíčně platíte několik set dolarů za pojištění. Návštěva pohotovosti vás může stát tisíce dolarů, já sám jsem toho příkladem,“ vysvětluje v úvodu svého videa český youtuber žijící v Americe David Drobík, který se tématu zdravotnictví a nákladů na život v Americe věnuje na svém kanále opakovaně.

Foto: se svolením Znesnáze

Pan Jiří.

Přál bych si jednou podržet si v náručí svá vnoučata

Pan Jiří svůj život v Americe zvládal zaplatit do této chvíle bez problémů. Jenže i on se zařadil mezi miliony lidí, kterým právě náklady na léčbu nemoci obrátily život doslova naruby. My Češi si ani neumíme představit, jak dobře se máme, a o jak velkou tíhu starostí v případě nemoci díky našemu systému zdravotnictví přicházíme. Už jen sama léčba vážné nemoci je obrovská zátěž pro psychiku. Řešit k tomu ještě velmi tíživé finanční otázky, to už je pořádné břemeno: „Mým největším přáním je vrátit se zpět do běžného života. Věřím, že s vaší podporou dokážu tuto těžkou životní zkoušku překonat. Přál bych si být nablízku svým dětem a třeba se jednou dočkat chvíle, kdy budu moci držet v náručí svá vnoučata,“ uzavírá muž, který od malička snil o tom žít za „velkou louží“, ale teď se z jedné louže potřebuje s pomocí ostatních co nejrychleji dostat.

zdroje:

https://www.youtube.com/watch?v=EiV4iccTzSY

https://www.poznatsvet.cz/clanek/zdravotnictvi-usa-30001204.html

https://www.cestovni-nemoci.cz/novinky/navsteva-usa-zjistete-vse-o-lekarske-peci-za-velkou-louzi-10912#:~:text=Zdravotn%C3%AD%20p%C3%A9%C4%8De%20ve%20Spojen%C3%BDch%20st%C3%A1tech,je%20asi%2010%20000%20korun.

https://www.znesnaze21.cz/sbirka/rakovina-vzala-otci-tri-deti-obycejny-zivot-ted-si-nepreje-nic-jineho#o-sbirce

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz