Článek
Klíšťata kvůli klimatickým změnám míří už i do vyšších nadmořských výšek. A zvyšují i své počty. Reaguje na to nová verze aplikace Klíšťapka, která má lidem přinést detailní informace o výskytu a aktivitě klíšťat v Česku. Nově se k ní připojil projekt Klíště ve městě, který nabízí komukoliv z nás možnost nahlásit nalezené i přisáté klíště. Kromě dat lze nahrát i fotografii klíštěte. A všechny záznamy se pak zobrazí na interaktivní mapě. „Aplikace si v daný okamžik zjišťuje danou teplotu v dané lokalitě, takže teď vidíme, že je v Ústí jedenáct stupňů. Díky tomu se ta barva oblastí mění, kdybychom si aplikaci spustili ráno v šest hodin, teplota by tam mohla být třeba čtyři stupně a v tu chvíli by ta aktivita klíšťat byla téměř nulová, takže to riziko je tam minimální,“ vysvětloval Českému rozhlasu Martin Havránek z České zemědělské univerzity, který pomohl aplikaci vytvořit.
Všude a více
V 70. a 80. letech minulého století byla horní hranice výskytu klíšťat v Česku kolem 700 metrů nad mořem, na přelomu tisíciletí to bylo 1000 až 1100 metrů nad mořem. Teď nasbírali odborníci klíšťata ve výšce kolem 1300 metrů nad mořem. Loni dokonce o 75 procent více jedinců než v roce 2021. První klíšťata „vystrkují růžky“ už v lednu. Nově najdou lidé v aplikaci i údaje o klíšťatech v městské zeleni. Vycházejí z dat projektu Klíšťata ve městě, což je interaktivní web, který na mapě Česka ukazuje nejen infikovanost klíšťat borreliemi, ale i dalšími bakteriemi, které způsobují závažná onemocnění.

Každé druhé klíště v městských parcích nese alespoň jeden patogen. Klíšťata daleko od lidských obydlí, jsou statisticky významně méně infikovaná.
Infikovanost klíšťat záleží na vzdálenosti od obydlí. Čím blíže jdeme k obydlí nebo městským parkům, tím je vyšší riziko infikovanosti ne jenom borreliemi, ale i dalšími patogeny. Každé druhé klíště v městských parcích nese alespoň jeden patogen. Klíšťata, která jsou daleko od lidských obydlí, jsou ale statisticky významně méně infikovaná.
Zapojte se do boje
Prostřednictvím partnerského projektu Klíšťata ve městě se může do projektu zapojit i veřejnost. Lidé mohou na portálu hlásit nalezená i přisátá klíšťata, což se následně propíše i do veřejných map. Kromě dat mohou nahrát i fotografii klíštěte. Cílem projektu je vytvořit jednotný, srozumitelný nástroj, který dodá informace o aktuálních rizicích na základě kombinace výzkumných dat a matematických modelů. Bezplatná Aplikace tak zároveň dokáže předpovídat i na týdny dopředu na základě statistických dat. Má totiž možnost uložit si nález klíštěte, takže vidíte, v jaké lokalitě se to nalézalo ve který den.

Nasáté klíště. Důležitou roli v přenosu nakažlivých nemocí hraje čas vyjmutí z těla.
Čím dřív, tím líp
V případě Lymeské borreliózy je účinná léčba antibiotiky, proti klíšťové encefalitidě se můžete nechat očkovat. V každém případě je podstatné objevit přisáté klíště včas, protože přenos nemoci nenastává okamžitě, ale v průběhu několika hodin. Po návratu domů z přírody je tedy nutné se důkladně prohlédnout, nejlépe za asistence druhé osoby. Klíšťata se nejčastěji přisávají v podkolenních jamkách, podpaží, za ušima, na hlavě ve vlasech, v tříslech a v intimních partiích. Obdobnou prohlídku je třeba provést i následující ráno. Místo přisátí se třeba dezinfikovat a pak pomocí klíštěk, pinzety nebo speciální karty se zářezy kývat klíštětem opatrně ze strany na stranu, než se „pustí“. Po vyjmutí klíštěte místo opět dezinfikujte. Postižené místo je třeba pozorovat a v případě zarudnutí pokožky okamžitě navštívit lékaře.