Článek
České věznice patří mezi nejpřeplněnější v Evropě. Ve 35 věznicích „sedí“ více než 20 tisíc odsouzených, kteří stojí stát dohromady 13 miliard ročně. V porovnání s ostatními státy Evropy se tak řadíme na špici. Zatímco jinde posílají za mříže pouze společnosti nebezpečné pachatele, u nás si trest ve vězení odpykávají i ti, kteří by mohli být na svobodě, pod dohledem a s podporou, společnosti platní.
„Druhou šanci si zaslouží každý, kdo o to stojí,“ řekla v rozhovoru Českého rozhlasu Plus moderátorce Světlaně Witovské bývalá ředitelka ženské věznice ve Světlé nad Sázavou Gabriela Slováková. V současné době je ředitelkou Probační a mediační služby, která dohlíží na odsouzené, co soud propustí podmíněně po uplynutí části trestu na svobodu: „Probační a mediační služba je služba opomíjená, čítá 20 tisíc klientů, tedy stejné číslo jako je aktuální počet vězňů v českých věznicích. Podmíněné propuštění je cesta, kterou bychom měli směřovat naši pozornost,“ říká.
Recidiva v Česku je zhruba 70%. Souvisí s tím i to, že náš systém zavírá extrémně hodně lidí
Srovnávání těžké. Recidivista je každý, kdo něco provede, třeba i v případě, že poprvé v 15 a pak v 70 letech. Jinde ve světě se měří úspěch tím, že dva roky po výkonu trestu funguje a do statistik už se tak nezapočítává. Jinde zase podle druhu trestného činu. Náš systém výpočtu vypadá tragicky, ale průměrem přepočítáno ve srovnání s evropskými státy bychom byli kolem 40 %. A zmínit bychom měli i s tím související paradox, že co do počtu vězňů jsme čtvrtí v Evropě, přitom jsme jedna z nejbezpečnějších zemí! Sečteno podtrženo - zavíráme moc lidí. A to i ty, co do vězení nepatří. Vyspělé státy, které mají dobrou sociální politiku (páchají bagatelní trestnou činnost) pomáhá jinými prostředky, než je zavře na rok do vězení bez jakékoli individuální péče a sociální služby.
„Stát by mohl nastavením správného systému ušetřit - zhruba šest tisíc lidí by nemělo být ve výkonu trestu. Mají spíš sociální problémy, než že by ohrožovali společnost. Ve světě se zavírají lidé, kteří recidivují tolik, že neumí venku žít. Pracovat na tom, aby žilčlověk slušně, je daleko efektivnější a ekonomičtější cesta,“ říkala před časem nová ředitelka Probační a mediační služby Slováková v rozhovoru na ČRo Plus a nebyla to její jediná snaha na problém přeplněných věznic kvůli špatnému systému upozornit. Jak se dnes zdá, její úsilí skutečně plodí ovoce.

Navrhovaná změna legislativy pohledem Probační a mediační služby
Jednou nohou je tam každý z nás. Balancujeme na tenké hraně a je dobré si to uvědomovat, říká zakladatel kapely
„Je lepší rozsvítit svíčku, než donekonečna proklínat tmu.“ Tento poupravený citát čínského filozofa Konfucia nese podtitul dokumentu DERECIDIVA, který kapela HIGHLAND minulý rok natáčela během jedinečného turné po českých věznicích. Už jen právě dokončený trailer napovídá, že půjde o velmi silný zážitek k zamyšlení. Na pěti zastávkách kapela odehrála jedny z nejemotivnějších koncertů ve své krátké historii. Těmito vystoupeními se snažila svým přirozeným způsobem upozornit na témata, která jsou často odsouvána na okraj zájmu – přestože se ve výsledku mohou týkat každého z nás. Ze zastávek na Borech, v Rapoticích, ve Světlé nad Sázavou, v Drahonicích a v Rýnovicích si produkční tým ve spolupráci s předsedou vězeňské služby Petrem Sadovským přivezl stovky hodin materiálu, kterým se v posledním roce probíral, stříhal jej a upravoval do hrubé podoby dokumentu. Objevit by se měl v konečné fázi nejen na platformě YouTube, ale také na plátnech kin nebo filmových festivalech.

Kapela HIGHLAND věří, že finální dílo může rezonovat v ohrožených skupinách.
„Teď nastala chvíle, kdy se blížíme do finále, a vzhledem k tomu, že máme možnost dokument dokončit v nejvyšší možné kvalitě, ke které jsou ale zapotřebí větší finanční prostředky, rozhodovali jsme se, jakou cestou se vydáme. Po sérii diskusí, ve kterých jsme zvažovali zapojení externích firem, sponzorů a s tím spojený product placement, jsme se nakonec rozhodli, že půjdeme jinou cestou. Když HIGHLAND začínal, na první videoklip se složili posluchači, fanoušci, známí a kamarádi – a po skoro třech letech je možná ideální čas zkusit to společně posunout zase o krok výš,“ říká k tomu rapper uskupení Eduard Rovenský, který by chtěl dokument věnovat in memoriam jednomu ze svých učitelů, který vnímavým a motivačním přístupem dokázal převést na druhou - lepší - stranu nejen jeho, ale i nemálo dalších spolužáků, kteří se - jak se říká - chytli špatné party. Hlavním cílem českého rappera je dostat snímek do škol a dětských domovů, k rukám a očím kantorů i ohrožených dětí.

Zakládající člen kapely rapper Eduard Rovenský tvrdí: Jednou nohou jsme tam všichni, ta hranice je hrozně tenká a je třeba si to uvědomit.
Věříme, že finální dílo může rezonovat nejen v ohrožených skupinách, ale i celé společnosti
„Asi těžko celé to téma shrneme do pár vět, ale věřím, že autentická výpověď z naší cesty po věznicích prostřednictvím zaznamenaného materiálu může říct víc než tisíce slov. I proto jsme se rozhodli jít sice složitější cestou, ale s vidinou maxima, kterého jsme schopni,“ dodává ke sbírce na finalizaci dokumentu zpěvák Jakub Moulis, který dal dohromady produkční tým stojící za vizuální stránkou projektu. Kapela HIGHLAND věří, že finální dílo může rezonovat v ohrožených skupinách – a jak říkají sami autoři: „Pokud pomůže byť jen jednomu člověku ustát balancování na hraně zákona, vyhráli jsme. Dokončení DERECIDIVY je i ve vašich rukou.“
Odměny pro dárce, dárky pro děti v ženských věznicích
Kapela nabízí přispěvatelům do sbírky na dokončení dokumentu kromě zmínění v titulcích také řadu různých odměn, především v podobě sezónního či limitovaného merche, nebo dokonce vlastního koncertu. Cesta k tomu je snadná - po příspěvku do sbírky stačí pouze zaškrtnout žádost o zaslání potvrzení o finančním daru, který následně kapele odešlete na adresu info@kapelahighland.cz. Zároveň členové HIGHLAND dopředu avizují, že 10 % z vybrané částky na Znesnáze poputuje na nákup hraček pro děti, které trpí důsledky přečinů svých rodičů – zejména v ženských věznicích ve Světlé nad Sázavou a Drahonicích.

Kapela se snaží podporovatelům vznikajícího dokumentu poděkovat dárky z jejich merche i speciálními koncerty.
„Měl by sedět, až zčerná!“
Většina z nás je velmi nekompromisních, pokud jde o závažný trestný čin, zejména ten, který někomu záměrně a krutě vezme život. Pak asi nikdo z nás nestojí o žádné slitování ani úlevy. Chceme dotyčného potrestat, vzít mu svobodu stůj co stůj, domáháme se spravedlnosti. A asi není nikdo, kdo by to rozporoval. Pak jsou tu ale pachatelé, kteří nikoho neohrožují a jejich trestný čin s ublížením někomu nesouvisí. Udělali chybu, třeba i poprvé v životě, a tím, že je zavřeme mezi delikventy neuděláme službu jim, ani naší společnosti. Naopak. Leccos se o trestanců s horší minulostí přiučí, stát budou každý rok nás všechny 3/4 milionu korun a to i přesto, že na svobodě, pod dohledem a v péči, by mohli být naopak společnosti přínosem. Ročně se u nás, jen pro představu, stane kolem 170 tisíc trestných činů. Z toho 100-150 vražd a několik tisíc případů ublížení na zdraví. Konkrétně v roce 2024 bylo evidováno 122 vražd a 3299 případů úmyslného ublížení na zdraví, uvádí Policie České republiky.
Blýská se na nové časy. Prezident podepsal novelu trestního zákoníku
Teď se ale zdá, že úsilí Probační a mediační služby skutečně přineslo ovoce. Prezident Petr Pavel ve čtvrtek podepsal novelu trestního zákoníku, která má vést ke snížení počtu vězňů a recidivy, rozpočtovým úsporám, ale také k rozšíření možnosti ukládat peněžité tresty. Novela dává větší přednost alternativním trestům a některé činy částečně dekriminalizuje, například neplacení výživného. Volnější budou třeba i pravidla pro pěstování a držení konopí. Předloha také zavádí výslovnou trestnost propagace komunistického hnutí a kromě rozšíření možnosti alternativních trestů snižuje sazby za opakovanou krádež nebo za schvalování terorismu na internetu. Novela ovšem také rozšiřuje výčet pohnutek u takzvaných předsudečných trestných činů, tedy trestných činů spáchaných z nenávisti. Zavádí, že sexuální zločinci a pachatelé dalších násilných trestných činů budou až doživotně zapsáni v evidenci, která jim zabrání v práci s dětmi. Blížíme se tak už evropským standardům trestů?

Členové kapely HIGHLAND na jedné z návštěv ve věznici ve Světlá nad Sázavou. Rozhovory s vězni a personálem jim přinesly nespočet zjištění. Pokud se podaří díky dárcům dokument dokončit, slibují výjimečný filmový zážitek. A hlavně snad i naději na lepší cestu mladých lidí, kteří z ní právě na chvíli sešli.