Hlavní obsah
Názory a úvahy

„Ukrajinci měli domácí prostředí“. Proč fotbalová reprezentace netáhne?

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Pixabay

Eden se zahalil do žlutomodré. Češi, oficiálně domácí, hráli spíše venkovní utkání. Poměrně neobvyklá situace je ale pouze vyvrcholením nezájmu fanoušků o českou reprezentaci.

Článek

Ukrajina v domácím prostředí

Jak už bylo zmíněno v úvodu, utkání přineslo poměrně zvláštní kulisu. Ukrajinci měli na tribunách jasnou převahu. Nejednalo se jen o sektor hostí a jeho přilehlé tribuny, nýbrž o většinu stadionu. I na „Severu“, tedy tribuně, která normálně slouží jako kotel slavistickým fanouškům, bylo víc podporovatelů Mudryka aspol.

Samotní Ukrajinci tohle nečekali a po zápase byli překvapeni. Naopak Češi byli zklamaní. Ani pořádně nevěděli, pod kterou tribunu by měli jít zatleskat a poděkovat za podporu, a tak pouze poměrně rozpačitě zmizeli do kabiny.

Své zklamání vyjádřili v rozhovorech Václav Černý nebo kapitán Tomáš Souček. Ten mluvil o tom, jak je nadšen z fanouškovské podpory Slavie, Sparty, Plzně, Baníku a ligového fotbalu vůbec, ale že ho mrzí, že u reprezentace je podpora skoro na bodu 0. Také se nechal slyšet, že hráči, realizační tým a lidi kolem jsou v tom všem sami.

Václav Černý volil ostřejší slova. V rozhovoru celou situaci nazval jako strašidelnou, mluvil o tom, že už nesmíme dopustit, aby se lístky prodali soupeři, a také že bude raději hrát na prázdném stadionu než doma pro Ukrajince.

Kroky FAČR a distribuce vstupenek

Z vyjádření křídelníka skotských Rangers by mnoho lidí mohlo usoudit, že FAČR přišla se špatnou distribucí lístků. Mnoho lidí něco podobného opravdu usoudilo. Stejně tak se na sociálních sítích diskuze, že za plný stadion ukrajinských příznivců může právě FAČR, někteří dokonce obviňovali vládu a nebo za celou věcí hledali přednostní prodej pro Ukrajince.

Samozřejmě nic z toho není pravda. FAČR, která registrovala zvýšený zájem ukrajinských fanoušků, ve skutečnosti udělala mnoho kroků proto, aby měli Češi domácí prostředí. Permanentkáři Slavie měli přednostní právo na nákup a slevu 30 %, fanoušci, co podpořili národní tým na Mistrovství Evropy v Německu, dokonce 50 % a o půlku levnější vstup měli i děti do 150 centimetrů. Nelze opomenout akci „Vezmi dědu na fotbal“ a vstup zadarmo pro osoby starší 63 let.

Ale výsledek? Žádný. Teprve potom, co byly vstupenky vyslány do volného prodeje, došlo po měsíci k vyprodání zápasu. Bůhví, jaká by byla návštěva bez ukrajinských fanoušků, kterých v Česku žijí statisíce a příležitost podpořit svůj národní tým, navíc v těžké době si nenechají ujít. Zbývá si tedy klást otázku, proč je podpora Čechů tak slabá?

Česko ani Liga Národů netáhnou

Zní to možná až moc jednoduše, ale je to tak. V lize zažívá atmosféra, fandění a vše kolem toho neskutečný boom. Zejména se to týká pražských velkoklubů. Už dávno neplatí, že je vyprodáno jen na velké zápasy v Evropě nebo derby. Oba týmy mají vyprodáno desítky zápasů v řadě a fanoušci chodí na svůj klub, ne na soupeře.

U reprezentace je to ale jinak. Je to takový český nešvar, ostatně i Sparta se Slavií by o něm (naštěstí již v minulém čase) mohly vyprávět. Chození spíše „na soupeře“ než na vlastní reprezentaci je v poslední době běžné. Stačí si vzpomenout na naši účast v Lize Národů „A“ v sezóně 2022/23. Zatímco na Španělsko a Portugalsko bylo dlouho dopředu vyprodáno, proti Švýcarsku byl Eden poloprázdný.

Ukrajina, Gruzie i Albánie, tedy momentální soupeři národního mužstva v Lize Národů „B“ jsou pro fanoušky ještě méně atraktivní než Švýcarsko. Ostatně u Albánie jsme se o tom už mohli přesvědčit, neboť její fanoušci si v Edenu před během kvalifikace na letošní Mistrovství Evropy zvládli vytvořit podobné domácí prostředí jako Ukrajinci.

Na zmiňované Mistrovství Evropy dorazilo přes deset tisíc českých příznivců, což je skvělé číslo. Skvělá byla i atmosféra, jež to provázela. Ale pro mnoho fanoušků se opět jednalo pouze o „zájezd“ na soupeře a euforii z finálního turnaje jež chtěl každý zažít. V podobném duchu ostatně mluvil i Tomáš Souček.

Neuspokojivé výsledky na Mistrovství Evropy a posledních let, nespokojenost s FAČR a českým fotbalem jako celkem a celkový nezájem o reprezentaci, který je v Praze ještě větší než v jiných městech, tak dopomohly k tomu, co se včera stalo.

Výhled na příští zápasy

Dá se očekávat, že Albánci budou chtít zopakovat to co naposled, a je jasné že ani Gruzínci, jejichž země zažívá fotbalovou extázi, se nebudou chtít nechat zahanbit.

Jak Souček, tak Černý věří, že včerejší výhrou namotivovaly fanoušky a utkání s Albánií a Gruzií se tak ponesou v jiném duchu.

Mohl by k tomu přispět ještě jeden faktor. Česká reprezentace dlouhodobě neměla stálý „kotel“, který by je na každém domácím zápase podporoval. To se v poslední době snaží změnit fanoušci z řad „Fanatismus Česko“. Ti se několikrát prezentovali povedenými choreografiemi, chorály, neúnavnou, a především sjednocenou podporou.

Před utkáním s Ukrajinou však na svých sociálních sítích oznámili, že pro úspěšné pokračování iniciativy se bude třeba soustředit na jednu událost, do níž bude investováno maximum energie a úsilí. Tím nebyl a neměl být zápas proti Ukrajině, ale ten za měsíc proti Albánii.

Nezbývá tak než doufat, že atmosféra a kulisa bude úplně jiná a že si fanoušci naleznou cestu na stadion. Reprezentace i český fotbal si to i přes své nedostatky rozhodně zaslouží.

Zdroje: X, Facebook, denik.cz, sport.cz, fotbal.cz, isport.cz

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz