Hlavní obsah

Nová éra českého hazardu: Proč růst o 7 % maskuje revoluci a co to znamená pro budoucnost

Foto: Ondřej Hlaváč

Český trh s hazardními hrami

Český hazardní trh v prvním čtvrtletí roku 2025 na první pohled vzkvétá. Celkové příjmy dosáhly 15,7 miliardy korun, což představuje solidní meziroční růst o 7,3 %.

Článek

Pohled pod povrch těchto čísel však neodhaluje zdravý růst napříč sektorem, ale tektonický přesun. I přes očekávaný sezónní pokles oproti silnému konci roku 2024 je právě meziroční srovnání klíčové, jak pravidelně zdůrazňuje i Institut pro regulaci hazardních her. Veškerý růst totiž stojí výhradně na online segmentu, zatímco kamenné herny a kasina poprvé v historii hlásí pokles.

Zánik heren, vzestup zážitkových kasin

Tato čísla nejsou jen statistikou; jsou předzvěstí nové reality. Zatímco online příjmy (GGR) vylétly o 14,7 % na 9,6 miliardy korun, kamenný svět se propadl o 2,7 % na 6,1 miliardy. Tato více než 3,5miliardová propast se bude jen prohlubovat. Co tedy tento dramatický obrat reálně znamená pro hráče, provozovatele a státní kasu? Zde jsou tři klíčové predikce, které definují budoucnost českého hazardu.

Zánik heren, vzestup zážitkových kasin

Meziroční propad land-based sektoru není jen drobná odchylka, je to diagnóza. Detailní data odhalují, že smrtící rána dopadla na pilíř, o který se opírá drtivá většina lokálních provozoven: kamenné technické hry (automaty), jejichž hrubé příjmy se propadly o drastických 6,2 %. Klasická herna s řadami blikajících terminálů ztrácí smysl. Hráč, který hledá rychlou a dostupnou hru, má v kapse nekonečně pestřejší a pohodlnější online alternativu.

Naopak, jediný segment, který v kamenném světě zdravě roste, je živá hra (ruleta, blackjack) s nárůstem o 10 %. Zde leží klíč k budoucnosti. Přežijí nikoliv podniky nabízející pouhou hru, ale ty, které prodávají zážitek. Velká kasina v centrech měst a v příhraničí, investující do atmosféry, profesionálních krupiérů, pokerových turnajů a doprovodných služeb, poskytují společenskou hodnotu, kterou nelze digitalizovat.

Predikce: Očekávejme masivní vlnu zavírání lokálních heren. Přeživší hráči, jako jsou velké řetězce a „destinační kasina“, se zaměří na zvyšování kvality stávajících poboček a profilaci na prémiovou, zážitkovou alternativu k masovému online trhu.

Konec zlaté horečky online: Začíná strategická bitva o hráče

Impozantní růst online sektoru signalizuje, že se trh blíží nasycení. Doba, kdy stačilo spustit platformu a pasivně sbírat nové zákazníky díky štědrým bonusům, definitivně končí. O pozornost hráčů se nyní bojuje v aréně s ročními příjmy přesahujícími 38 miliard korun, kde dominují online technické hry (5,26 mld. Kč v Q1) a kurzové sázky (3,33 mld. Kč v Q1).

V tomto vysoce konkurenčním prostředí se marže operátorů dostanou pod tlak a boj o přežití se přesune mimo marketing také k samotnému produktu.

Predikce: Klíčem k úspěchu již nebude akvizice nových hráčů, ale jejich udržení a maximalizace dlouhodobé hodnoty (LTV). Operátoři budou muset masivně investovat do data-analytiky a AI, aby dokázali nabídku hyperpersonalizovat. Místo plošných bonusů budou rozhodovat unikátní herní tituly, inovativní sázkové funkce a bezchybné uživatelské prostředí. Konkurenční boj se přesouvá z otázky „kdo dá víc“ na „kdo nabídne lépe a chytřeji“.

Daňová závislost státu: Opatrná regulace jako nutnost

Data o daňových příjmech jsou neúprosná. Stát se na online hazardu stal závislým. Z celkem 5,27 miliardy korun vybraných na dani z hazardu v prvním čtvrtletí pocházelo již 60 %, tedy 3,19 miliardy Kč, z online prostředí (+14,8 % meziročně). Naproti tomu výběr z kamenných provozoven klesl o 3 % na 2,08 miliardy Kč.

Stát si nemůže dovolit tento klíčový příjem ohrozit, a proto bude jakákoli budoucí regulace procházet přísným fiskálním filtrem. Zásah do online technických her nebo kurzových sázek by měl okamžitý a drtivý dopad na státní rozpočet.

Predikce: Stát bude nucen jednat v oblasti ochrany hráčů, ale zaměří se na kroky, které jsou mediálně viditelné, ale fiskálně méně bolestivé. Můžeme očekávat zpřísnění pravidel pro marketing či vylepšování registrů vyloučených osob, ale nikoliv zásadní zvýšení daňové sazby pro online segment. Vláda si je vědoma hrozby černého trhu, vyšší daně by vehnaly hráče k nelegálním operátorům a stát by paradoxně přišel o příjmy i kontrolu.

Závěrem, český hazardní trh vstoupil do éry, kde titulková čísla o růstu skrývají hlubší a mnohem zásadnější transformaci. Budoucnost nebude patřit všem, ale těm, kteří pochopí nová pravidla: polarizovaný kamenný svět zaměřený na zážitky, hyperkonkurenční online prostor definovaný daty a technologiemi a stát, který bude opatrně balancovat mezi rolí regulátora a správce kasy závislé na digitálních příjmech.

Zdroj použitých dat: článek „Analýza hazardního trhu v ČR Q1 2025“ z webu SazkoveKancelare.cz

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz