Hlavní obsah
Lidé a společnost

Letošní počet zablokovaných webů s nelegálním hazardem je rekordní. Vyhráno ale zdaleka není

Foto: Unsplash

Ilustrační foto.

Ministerstvo financí získalo od začátku letošního roku účinnější nástroje pro boj s online nelegálním hazardem. Výsledkem je efektivnější a rychlejší proces blokace, který flexibilněji reaguje na protřelé praktiky nelegálních provozovatelů.

Článek

Hraní hazardních her se za posledních zhruba 15 let výrazně proměnilo. Již dávno neplatí zažité společenské stereotypy. Možná si to ani řada lidí neuvědomuje, ale sázet a hrát může dnes prakticky kdokoliv, kdo je k tomu ze zákona způsobilý, a má po ruce mobil, tablet nebo notebook. Daňové výnosy z online hazardu již tak převyšují inkaso vybrané z kamenných provozoven. Technologický pokrok udělal za poslední dvě desetiletí obrovský skok dopředu prakticky ve všech společenských oblastech a je samozřejmé, že ani hazard není výjimkou.

Rozmach nelegálního byznysu

S tím se ale nepojí jen výhody v podobě možnosti vsadit si na sportovní zápas prakticky kdykoliv z pohodlí domova. Stejně jako se vzděláváme například v oblasti finanční gramotnosti, je důležité umět nenaletět podvodníkům i v hazardním světě. Ti se naučili být značně vynalézaví v obcházení blokací svých webů, pro jejichž provoz nemají patřičnou licenci. O ní, stejně jako o procesu jejich zablokování, rozhoduje ministerstvo financí.

Nelegální provozovatelé například vytváří tzv. zrcadlové stránky s identickým obsahem i názvem, pouze s lehce změněnou URL adresou, tak aby co nejvíce napodobovaly původní zablokovaný web. Zároveň provádí hackerské útoky na špatně zabezpečené domény obcí, knihoven, škol, spolků, nebo malých firem, kam následně po nabourání umisťují reklamu na své nelegální herny. Nemluvě o spamování diskuzí nebo reklamách na sociálních sítích a prostřednictvím mailového marketingu.

V neposlední řadě poté provozují i tzv. reklamní weby, které na první pohled mohou vypadat neškodně. Nenabízejí totiž přímo samotné nelegální hazardní hry. Na ně ovšem vytvářejí „recenze“ a prokliky, čímž je otevřeně propagují. Až do začátku letošního roku nemohly být tyto stránky zablokovány, což se ale s novelizací zákona o hazardním hraní konečně změnilo.

Zjednodušené blokování

Novela zákona přinesla v tomto ohledu celou řadu pozitivních změn, po kterých jsme za Institut pro regulaci hazardních her (IPRH) dlouhodobě volali. Ostatně i díky ní byl již koncem léta  překročen počet zablokovaných webů za celý loňský rok, který byl do té doby rekordní. Aktuálně je v polovině prosince zablokováno již 645 nelegálních stránek.

V čem je novela natolik klíčová? V první řadě výrazně zkrátila proces blokace, který se dříve táhnul až půl roku. Nyní už se ministerstvo financí nemusí komplikovaně zaměřovat, zda sledovaná stránka účelově cílí na české publikum. Nově stačí prověřit, jestli daný web, který nemá povolení k provozu, je v Česku dostupný.

Druhou stěžejní změnou, která byla přijata i díky našemu usilovnému snažení, je možnost blokovat již zmíněné reklamní stránky. Takové weby, které hráče lákají na zprostředkování bohaté nabídky her, jsou využívány jako rozcestník a do určité míry i pojistka. Jakmile je totiž původní nelegální stránka zablokována, na reklamním webu je odkaz jednoduše nahrazen jeho nově vytvořenou kopií a uživatelé nemuseli vůbec zpozorovat žádnou změnu. Stabilní přísun hráčů tak byl rázem zajištěn. I kvůli těmto praktikám byl nelegální online hazard dosud natolik rozšířený. Například dle zjištění analýzy IPRH Černá kniha nelegálního hazardu obsahuje reklamu na nelegální stránky více než 50 % výsledků organického hledání ve vyhledávači Google.

Konec největšího reklamního webu

Po necelém roce fungování nových změn se však zvláště druhé opatření, které si pod drobnohled bere reklamní stránky, v praxi ukazuje jako vysoce efektivní nástroj v boji proti nelegálním provozovatelům. Ilustrovat to lze na příkladu tuzemské dlouhodobě nejnavštěvovanější a nejpopulárnější stránky Hravelka. Na dopad její blokace jsme se v IPRH zaměřili ve spolupráci se společností GTO Solutions, s.r.o.

Web, který dělal reklamu více než 30 nelegálním hernám, ročně navštěvovalo až 190 tisíc uživatelů. Měsíčně se jednalo o zhruba 13 až 15 tisíc návštěvníků. Jakmile ministerstvo financí stránku v březnu zablokovalo, návštěvnost klesla k nule. Majitelé však mezitím vytvořili zrcadlovou kopii webu s naprosto identickým obsahem. Ta se již ale ani zdaleka nedokáže dostat na svou dřívější návštěvnost. V porovnání s původním webem došlo až k 94% propadu návštěvnosti a od léta až do dnešní doby má nový web méně než tisíc uživatelů měsíčně.

Rána online nelegálu

Výsledkem je, že díky takto zablokovaným reklamním webům mají následně menší návštěvnost i samotné stránky s nelegálními hernami. Efektivita tohoto nástroje je tak větší, než kdybychom se zaměřovali pouze na samotné stránky s nelegálními hernami, které mají po své blokaci rychle vytvořenou kopii a fungují dál. I na ně se samozřejmě ministerstvo financí zaměřuje, ale vzhledem k proceduře blokace a rychlosti přizpůsobení nelegálních provozovatelů tahá za kratší konec provazu. Postihnout „zprostředkovatele“ s velkým dosahem může být mnohdy daleko účinnější, než jít po samotném zdroji.

Neznamená to však, že je problém nelegálního hazardu rázem kompletně vyřešen a není potřeba podnikat další opatření. S technologickým vývojem se posouvají možnosti nelegálních provozovatelů, kteří pro nabízení svých her využívají nejrůznějších kanálů, sociálních sítí a aplikací, které mají dopad také na děti a mladistvé. Jedná se o dlouhodobou problematiku, jejímuž potírání je potřeba i do budoucna věnovat systematické úsilí tak, aby byla dostupnost nijak neregulované nelegální nabídky co nejmenší.

Dle zkušeností ze zahraničí je blokace nelegálních stránek nedílnou součástí boje s nelegálním hazardem. Ale ani v nejmenším neřeší důvody, proč ho hráči v takové míře vyhledávají. Těmi nejčastějšími jsou výše nabízených bonusů, atraktivnější a zábavnější nabízené hry, jednoduchá registrace a nebo skutečnost, že u nelegálních provozovatelů mohou hrát i osoby zapsané v Rejstříku vyloučených osob. Proto bychom před tímto problémem neměli zavírat oči a měli bychom se zabývat i touto stránkou. Ať to chceme slyšet, nebo ne, hazardní hry zde s námi jsou od nepaměti a je efektivnější, pokud hráči hrají pod státní kontrolou u legálních provozovatelů než nekontrolovaně u nelegálních provozovatelů.

I díky tomu výrazně přispějeme k větší ochraně hráčů a snížíme dále šance na rozvoj problémů se závislostí.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz