Hlavní obsah
Názory a úvahy

Kdy už dá teflonový Hřib Praze konečně pokoj?

Foto: Ondřej Prokop

Ondřej Prokop

Přes šest let Zdeněk Hřib vládne Praze. Nejprve jako primátor a rozhodující slovo má vedle pasivního Bohuslava Svobody i dnes jako jeho zástupce. Co za pirátským předsedou zůstává? Jen spoušť.

Článek

Nad řadou závažných caus, které svou neschopností způsobil, si alibisticky myje ruce. Jeho aktivistická politika zhoršuje dopravu v hlavním městě a otrávila hromadu Pražanů. Nyní se k tomu přidává i schizofrenie, kdy v metropoli je v koalici se SPOLU a na celostátní úrovni do ní usilovně buší coby opozičník. Chce tu práci ještě vůbec dělat?

V Praze se od roku 2018 udála řada skandálů, prošustrovaly se miliardy. U všeho byl Zdeněk Hřib. Spíše bychom mu však měli říkat Teflonový Zdeněk. Málokdo má takovou schopnost nechat po sobě doslova „stéct“ jakkoli závažnou causu a vyklouznout ze zodpovědnosti. Hromadu jiných by zničila jen jediná z nich, a to i kdyby pouze prošla kolem. Vzpomeňme na bývalého ministra školství Petra Gazdíka, který rezignoval, protože znal hybatele Dozimetru. Hřibovi v tom případu zatkli pravou ruku - ale on je v pohodě.

Zdeněk Hřib se od svého náměstka Petra Hlubučka distancoval a popřel jakoukoli politickou vinu. Přitom byl tehdy primátorem. A jistěže Piráti museli vědět, co se děje v Dopravním podniku. Ten zasáhl další skandál už v době, kdy se Hřib stal náměstkem, který má v gesci dopravu. Opět se vyhnul přebírání jakékoli odpovědnosti s výmluvou, že pro ředitele Petra Witovského Piráti nehlasovali. To je přece absurdní. Ve skandálu je již 14 obviněných, on sám předsedá dozorčí radě DPP a jeho strana v ní má značný vliv.

Další problém představuje Metro D. Místopředseda hodnotící komise je obviněný, její další člen je podivná osoba zapletená do causy s bytem zesnulého premiéra Stanislava Grosse. Vybraná nabídka je o dvě miliardy dražší, zatímco tu levnější vyloučili pod formální záminkou, že stanovila chybný harmonogram. Ten se ale stejně bude upravovat. Není totiž jasné, kdy stavba začne. A to i kvůli tomu, že pražští lídři nebyli schopni na ni od vlastní vlády získat finance. Jasně, Hřib zase nemůže za nic z toho.

Stejně tak nemá předseda Pirátů a celá jeho strana nic společného s předraženým nákupem nemovitostí Jaromíra Soukupa ve zmanipulované dražbě. Ani s mimořádnou odměnou ve výši 600 tisíc pro šéfa Hřibovy primátorské kanceláře. Co však jde jde jemu a celé partaji velmi dobře, to je ukazování prstem na druhé. Jaké oni dostávají od města odměny, či jaké mají parkovací karty. Samozřejmě se přitom tváří, jako by Prahu snad ani neřídili, takže sami nijak neodpovídají za to, co tak rozhořčeně žalují…

Zmíním ještě Operátora ICT, což je Hřibovo dítě, na něž, jak opakovaně říkal, je hrdý. No, jeho předchůdce v čele předsedy Pirátské strany Ivan Bartoš byl také hrdý na digitalizaci stavebního řízení. A jak to dopadlo? Nedobře. Obojí. Na ministerstvu pro místní rozvoj i na městě jsou informační technologie příkladem fatálního selhání strany, která o sobě ráda tvrdila, že je „partají ajťáků“. V praxi však po ni zůstávají mizerné výsledky, promrhané peníze, v případě OICT špatný výsledek auditu a policejní vyšetřování.

Zde svůj výčet skandálů, k nimž se Hřib odmítá hlásit, končím, zabral by mi několik dalších stran. Hlubuček i Witovský jsou pryč, on ale zůstává a tváří se jako by netušil, co se v jeho gesci děje… Už to by mělo stačit na odchod. K čemu je šéf, jemuž se pod rukama dějí takové nepravosti, o nichž prý on sám vůbec netuší? Nemluvě o tom, že za OICT je odpovědný stejně jako Bartoš za digitalizaci. Ten ovšem kvůli tomu skončil jak v křesle ministra, tak stranického lídra. Ale Zdeněk je zkrátka Teflonový…

Zdeněk Hřib soustředil ve svých rukách obrovskou moc. A Piráti obsadili magistrát úplně stejně, jako by šlo o nějakou obchodní loď s bohatým nákladem. Mnoho z nich živí, což je ještě důležitější poté, co přišli o vedení ministerstev. Na druhé straně pražské angažmá předsedy strany, v němž po něm zůstává hromada „hrobečků“ ohrožuje jeho kariéru coby celostátního lídra. Navíc sedí na dvou židlích. V metropoli se SPOLU vládne, v národní politice je jejím tvrdým opozičním kritikem.

Jak Zdeněk „Teflonový“ Hřib tohle dilema vyřeší? Dokončí Piráti celé volební období v pražské koalici i s tou obří zátěží skandálů, jež se za nimi táhnou, nebo prásknou dveřmi úplně stejně, jako ve vládě, aby si uvolnili ruce? V prvním případě jim v hlavním městě hrozí skládání účtů za osm let vládnutí, které pro ně vůbec nebude veselé, v tom druhém potvrdí, že jsou totálně nevěrohodný partner. Utíkat před zodpovědností zatím Hřibovi jde, tak možná se od něj dozvíme, že už to dál nechce dělat… Pro Pražany žádná škoda.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:
Magistrát hlavního města Prahy

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz