Hlavní obsah
Finance

Jsem z generace Z - pracovat nechci a věřím, že zbohatnu na kryptoměnách

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Seznam.cz

Ilustrační obrázek.

12. 8. 17:54

Trh financí ovládly v posledních letech kryptoměny a investice. Může být snadné vydělat peníze jen díky tomu, že se rozhodnete zariskovat a vyčkáte na vhodnou příležitost na nákup a prodej kryptoměn. Je to ale klíč ke zbohatnutí?

Článek

Dávno jsou pryč časy, kdy se mladí „prali“ i o tu nejmenší příležitost si přivydělat. Dnešní mládež totiž chodí na brigády, ale jen na internet. Zní to jako z pohádky: posedíte si doma, sledujete trh s kryptoměnami a v tom nejlepším je buď to prodáte nebo nakoupíte. Je ale možné z toho skutečně zbohatnout nebo se jedná jen o menší pasivní příjem? Proč jsou vlastně kryptoměny a investice takový hit, a to obzvláště u mladých?

Co je kryptoměna?

„Kryptoměny jsou digitální měnou, vzniklou na základě poznatků z kryptografie, matematické disciplíny, zabývající se šifrováním. Jejich hlavním cílem je vytvořit konkurenci státním fiat penězům. Jejich nejúspěšnějším zástupcem je bezesporu Bitcoin, který svou hodnotu získal především díky nové technologii blockchain,“ vysvětluje J. Kamenický.

Jak to funguje?

„Každá kryptoměna má vlastní platební síť, ve které můžete kryptoměnu těžit (tj. vytvářet další jednotky měny) nebo s kryptoměnou v této síti pouze platit = převádět měnu ze svého účtu (za tímto účelem vytvořené adresy) na jiný účet (jinou adresu). Kryptoměnové sítě mají obvykle veřejně dostupný zdrojový kód a k síti se připojujete instalací speciálního programu, tzv. peněženky pro platby, případně (pokud se chcete stát těžařem) dalších programů pro těžbu,“ uvádějí Kurzy.cz.

„Když se nashromáždí třeba u bitcoinu za deset minut blok plný transakcí, musí těžař vyřešit digitální hádanku a tím potvrdí, že konkrétní platba je v pořádku. Ta se pak zapíše do účetní knihy a těžař dostává odměnu - minci v dané kryptoměně, která díky tomu vznikne. Těžbě bitcoinu se už věnují celé rozsáhlé počítačové farmy,“ uvádí iROZHLAS.

Investice = kryptoaktiva

„Tokeny jsou novější kryptoaktiva, jsou digitálním vyjádřením podílů nebo práv na určitá aktiva. Obvykle se vydávají na získání kapitálu pro nové podnikatelské projekty nebo začínající podniky. Zavedení nových produktů, jako jsou stablecoiny, které by mohly být stabilnější platební metodou, neboť jejich hodnota je kryta reálnými aktivy, přináší nové možnosti inovace a využití ve větším rozsahu. S tím se objevují také větší hrozby,“ uvádí Zpravodajství Evropského parlamentu.

Risk je zisk, ale ne vždy

Pokud se na kryptoměny a kryptoaktiva podíváme očima jednotlivce (nikoliv z pohledu trhu), napadne Vás asi jako první, že největším rizikem je ztráta. To je dost možné. Pokud nerozumíte obchodování, raději na krypoměny zapomeňte. Ovšem pokud opravdu toužíte proniknout do světa online obchodování, je vhodné si nejprve nastudovat alespoň základní principy. Úspěch také vyžaduje velmi dobrá orientace na trhu.

Velkou roli zde hraje také štěstí. Pokud nejste odborníkem na trhy, pravděpodobně nevíte, jaký vývoj bude mít Vaše investice. Avšak ani odborníci nejsou neomylní. Stačí malá nepředvídatelná změna a z několika cifrové sumy můžete být rázem na nule. Samozřejmě to může být i naopak a při troše štěstí můžete snadno a rychle přijít k pěkným penězům.

Čím si kryptoměny a kryptoakiva získaly mladé?

Krypto se v podstatě vyvíjelo ve stejný čas jako mileniálové a generace Z, kdy se už téměř od začátku těšilo velké oblibě. Z počátku byly kryptoměny brány jako něco „jen pro vyvolené“, avšak i tyto zlidověly a lidé se o ně začali zajímat. O kryptoměnách se tak ve velkém začalo mluvit a stály se tak postupně dostupnějšími.

Možná za to může současná ekonomika nebo trend, že by každý měl mít vlastní pasivní příjem. Každopádně mezi mladými se krypto chytlo a ti mají zájem investovat. Informace nejčastěji získávají ze sociálních sítí, kde se dnes kryptoměnám věnuje už každý druhý.

Mladí vědí, co chtějí

Mladí se jednoduše nebojí riskovat. Je pro ně také pohodlnější vydělávat z domova, než chodit na brigády. Významným plusem pro obchodování může být velmi dobrá znalost trhu a rozumné uvažování. Ruku v ruce s tím jde také aktivní sledovanost krypta.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz