Hlavní obsah
Cestování

Severočeské Maledivy: Bývalý kaolinský lom láká bílou pláží a azurovou vodou

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Kudyznudy.cz

Obrázek lomu.

13. 8. 16:04

Chcete navštívit nevšední přírodní koupaliště a přitom si připadat jako na exotické dovolené? Potom neváhejte zavítat do bývalého kaolinového lomu, který nabízí nejen skvělý zážitek, ale také léčí kožní choroby.

Článek

Bývalý kaolinský lom se nachází ne severu Čech v blízkosti městyse Nepomyšl, v okrese Louny. Lomu se přezdívá jezírko Maledivy, a to není divu, neboť jeho azurová voda a bílá pláž k tomu přímo vybízí. Kaolin se zde netěží přibližně od 80. let minulého století, kdy se začal využívat ke koupání.

Do blízkosti lomu se dostanete pohodlně autem, které zaparkujete na široké a dlouhé příjezdové cestě. Dále už budete muset pěšky, neboť vjezd přímo do lomu není možný. Zanedlouho se však ocitnete na hřebenu celého lomu, kdy uvidíte lom v celé své kráse. Kde se „utáboříte“, je už jen na Vás. Místa je zde opravdu dost a neplatí se žádné vstupné.

Břehy lomu jsou mělké, avšak hloubka vody rychle stoupá. V některých místech je lom opravdu hluboký (hlavně uprostřed), avšak to na první pohled nepoznáte, neboť mléčná voda Vám to jednoduše neumožní. Lidé, kteří lom navštěvují, si na některých březích vybudovali menší jezírka, ve kterých je příjemné si posedět. Můžete narazit i na méně hluboké části přímo uprostřed lomu, ale ty nebývají velmi rozsáhlé.

Mokrý kaolin se chová trochu jako bláto, a proto se nevylekejte, pokud se Vám bude zdát, že se Vám nohy zabořují do dna jezera. Dno celého jezera je blátivé a měkoučké. Kaolin je také výborný na zdravotní potíže či pleť. Návštěvníci si zde aplikují mokrý kaolin na obličej i jiné části těla. Tento poté zaschne a zatvrdne, a tak je na čase jej smýt.

U lomu se nenachází žádný stánek s občerstvením, proto je vhodné si vše přinést vlastní. Koupání v lomu je na vlastní nebezpečí. Sjíždí se sem koupat nejen místní, ale i lidé z daleka. Lom také nemá žádá „pravidla“, a tak je možné, že kromě lidí zde uvidíte i psy.

Ať už zvažujete návštěvu lomu za účelem koupání nebo třeba jen fotografování, tento Vás jistě nezklame. Místo má své kouzlo a v Česku je poměrně výjimečné.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz