Hlavní obsah
Bydlení a architektura

Za domov krásnější

Foto: https://free-images.com/display/euphorbia_leuconeura_liberec_1.html

Pryšec běložilný venku

Každý, kdo má vlastní bydlení ,si je uzpůsobuje dle svého. Tím nebo oním. Někdo technikou, někdo přírodními prvky a ten třetí kombinací obojího.

Článek

V každém domově, ať malém, či velkém, by měl být nějaký ten kousek přírody. Minimálně jedna či dvě kytky. Pro ty, kdo jim neholdují a nemají čas a chuť se o ně starat, stačí jen nějaké obyčejné. Třeba i nekvetoucí.

Kytek, které vydrží hodně není zase tak mnoho. Ano, pokud ji kupujete přes internet, najdete tam mnohokrát informaci, že jde o nenáročnou kytku, k pěstování jednoduchou. Jistě, oni potřebují prodat a cokoli složitější už vidí jako komplikaci. Navíc je třeba brát v potaz to, že v každém bytě je „jiný vzduch“ lidově řečeno. Je jinak orientován a i to má na rostlinky vliv.

Každá rostlinka se bude chovat jinak, třebaže jsou stejné. A pokud je zakoupená každá u jiného prodejce, můžete se vůbec dočkat zajímavých překvapení.

Dvě rostliny, které z vlastní zkušenosti mohu doporučit, vydržely i u mých kolegů, kteří jsou naprosto „úžasní přeborníci“ v pěstování kytek. Nalijí jim jednou za čas litr vody a mají vystaráno. Jenže, bez vody to nejde a hodně jí také škodí.

Rostlina s názvem Pryšec běložilný (Euphorbia leuconeura) vypadá velmi zajímavě a někteří lidé ji považují za kaktus. Uvádí se, že je to jedovatá rostlina a může být nebezpečná. Jedovatá je jak pro koho. K dětem do pokoje bych ji nemohla doporučit, pokud máte tak hloupé nebo malé děti, které by ji okusovaly. Na dotek nebezpečná není, snad jen alergici by mohli nějak reagovat. V každém případě je dobré dát ji někam k oknu, ovšem ne na slunce a zalévat průběžně. Nehnojím, nepřesazuji, nedělám s ní nic a daří se jí. Možná právě proto u mne nikdy nekvete, ačkoli se uvádí, že květy má.

Foto: https://pixabay.com/cs/photos/pen%C4%9B%C5%BEn%C3%AD-z%C3%A1vod-golden-pothos-2749714/

List šplhavnice

Druhá rostlina je z velké rodiny potosů či šplhavnic. Prostě Epipremium Aureum. Podobných druhů této rostliny je opravdu mnoho. Tato rostlina je tak drobátko extrém. Něco jsem si o nich přečetla, a protože se snadno množí, provedla jsem několik pokusů. Použila jsem čtyři druhy hlíny a jednu z nich nakopanou prostě na zahradě, takzvanou krtkovici. Rostlině se daří ve všech půdách. Roste jak divá. Mimochodem, nemusíte ji mít vůbec v hlíně, stačí zavařovací sklenice olepená něčím hezkým a voda. Vlastně se může pěstovat hydroponicky. Takže údaje, že potřebuje propustný podklad, navíc humózní, lehký, úrodný a s kyselou reakcí beru opravdu s velkou rezervou.

Výše popsané rostliny vlastně seženete kdekoli a můžete je i sami množit. Ale o tom až jindy.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám