Hlavní obsah
Lidé a společnost

Plyšáci Bob a Bobek z hokejového mistrovství se prodávají za tisíce

Foto: Luksatka, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Hokejové šílenství pokračuje i po zlatém mistrovství světa. Tentokrát na internetových aukcích a bazarech.

Článek

Pořízení obou plyšových maskotů letošního mistrovství světa v ledním hokeji konaném v Praze a Ostravě vyšlo na 1 500 Kč. Bob a Bobek se rychle beznadějně vyprodali a pokud byste je chtěli mít doma, budete muset sáhnout hluboko do peněženky.

Deset tisíc za dva plyšáky

O tom, že poptávka převyšuje nabídku, není pochyb. Například na českém aukčním portálu Aukro lze najít několik nabídek celého páru těchto populárních maskotů. Většina aukcí, ať už běžících či ukončených, se aktuálně pohybuje nad částkou 5 tisíc korun. Některé ale míří i výše a možná budou atakovat hranici 10 tisíc korun. Tomu napovídají i desítky sledujících a přihazujících zájemců.

Pár Boba a Bobka lze také najít na Sbazaru za 7 500 Kč, na konkurenčním Bazoši je nejlevnější nabídka za 3 500 Kč, nejdražší za 10 000 Kč.

Plyšáci se prodávali v oficiálním e-shopu IIHF nebo od 10. května ve fan zónách v Praze a Ostravě. O suvenýr byl podle očekávání velký zájem, stejně tak jako o ostatní propagační a upomínkové předměty.

Vyplatí se plyšáci za několik tisíc?

To je otázka, na kterou lze aktuálně těžko odpovědět. Kupujete-li si Boba a Bobka jako upomínkový předmět bez vidiny budoucího zhodnocení, pak si na tuto otázku můžete s ohledem na vaši finanční situaci snadno odpovědět sami.

Většina lidí ale v plyšácích vidí investici. Moje sběratelská zkušenost však ukazuje něco jiného. Vzpomeňte si třeba na fronty před Českou národní bankou ve chvílích, kdy jsou vydávány příležitostné mince nebo bankovky. Velkou část z nich skoupí překupníci, kteří na nich profitují krátce po vyprodání zásob oficiální cestou. Zájemci, kteří si tyto předměty nestihli zakoupit, je pak ve spěchu shání z druhé ruky a dávají za ně tisíce. Jakmile tento humbuk opadne, poptávka klesá a cena padá.

Tak je tomu kromě několika výjimek i u bankovek Eurosouvenir nebo třeba s poštovními známkami. Například rychle stažený chybotisk s Karlem IV. z roku 2015, na němž pošta omylem prohodila písmena a namísto QUARTUS uvedla QAUTRUS, se krátce po vydání nabízel téměř za deset tisíc korun. Dnes na něj můžete narazit i za tisícovku a sběratelé nepředpokládají, že by se jeho cena zvyšovala. Přece jen se do oběhu dostalo dost kusů a ty si sběratelé schovávají, takže není předpoklad, že by se ze známky stal výjimečný unikát.

Foto: Pan Sova

Chybotisk České pošty (nápis QUATRUS v levém dolním rohu)

Podobně tomu zřejmě bude i s plyšáky. Po počátečním nadšení jejich cena v aukčních portálech a bazarech klesne. Větší hodnotu pak v perfektním stavu může mít za desítky let. Otázkou je, zda se plyšáky takto dlouhou dobu vyplatí opatrovat.

Největší hodnotu tak Bok a Bobek mají pro sběratele hokejových artefaktů. Cenné mohou být jako součást komplexnější sbírky souvisejících předmětů s mistrovstvím světa, například s dresy, podpisy, puky či vstupenkami.

Anketa

Kolik korun jste ochotni zaplatit za Boba a Bobka?
Nic
75,6 %
Do tisícovky
18 %
Do pěti tisíc
0,6 %
Do deseti tisíc
0,6 %
Nad deset tisíc
5,2 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 172 čtenářů.

Doplňující zdroje: Aukro.cz, Sbazar.cz, Bazos.cz

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz