Hlavní obsah
Věda a historie

Elisabeth Beckerová: Mladá esesačka, která posílala ženy na smrt, marně žádala milost

Foto: Volné dílo, Wikimedia

Elisabeth Beckerová byla jednou z mnoha mladých žen, které se během druhé světové války staly součástí systému nacistických koncentračních táborů. Po válce vyfasovala trest smrti, kterému se vehementně bránila.

Článek

Beckerová se narodila do německy mluvící rodiny v červenci 1923 v německém městě Neuteich (dnes Nowy Staw v Polsku). Už ve 13 letech uvědoměle vstoupila do Svazu německých dívek, což byla dívčí odnož chlapecké organizace Hitlerjugend. Po základní škole pracovala jako průvodčí v tramvaji v Gdaňsku a od roku 1940 byla zaměstnána v zemědělské firmě Dokendorf v Neuteichu.

„Brigáda“ na čtyři měsíce

V roce 1944 byly potřeba další stráže v nedalekém ženském koncentračním táboře Stutthof a Beckerová byla povolána do služeb Třetí říše. Její nástup byl součástí širšího náboru žen do strážních oddílů v čase, kdy Německo ztrácelo kontrolu nad východní frontou a potřebovalo nahradit muže povolané do armády. Tehdy se život 21leté Beckerové zcela změnil. Stačily k tomu pouhé čtyři měsíce.

Ve Stutthofu zakusila nečekanou moc. Tábor byl totiž nechvalně známý nejen krutými podmínkami, ale i systematickým vražděním vězňů. Používaly se zde mobilní plynové komory, kam byly posílány nevinné ženy po brutálních selekcích, při nichž byly ponižovány a psychicky týrány. Při selekcích byly často vězenkyně posílány na smrt z malicherných důvodů, stačilo se „špatně“ podívat na dozorkyni či se jí jakkoliv jinak protivit.

Během svého působení ve Stutthofu byla i Beckerová přítomna selekcím židovských vězňů. I když sloužila relativně krátce, od září 1944 do ledna 1945, její podíl na nacistickém vraždění byl po válce zkoumán během takzvaných Stutthofských procesů – sérii válečných zločineckých tribunálů konaných v poválečném Polsku.

Foto: Polimerek, CC BY-SA 3.0, Wikimedia

Kremační pece v táboře Stutthof

V táboře, kde Beckerová působila, bylo za celou dobu jeho existence zavražděno 85 tisíc neoprávněně vězněných. U soudu pak stanulo celkem 2000 osob z řad nacistických úředníků, velitelů, dozorců či dozorkyň.

Já nic, jen jsem plnila rozkazy…

Když se v lednu 1945 k táboru z východu blížila Rudá armáda, Beckerová stejně jako většina dozorkyň utekla domů. O tři měsíce později byla zatčena polskými úředníky a vzata do vazby. Svoji práci hájila tím, že pouze plnila rozkazy a vše dělala z donucení, což byla častá věta všech souzených „esesáků“.

Vyšetřovatelé nejprve předpokládali, že půjde o ženu, která vyvázne bez trestu, třeba jako Erna Beilhardtová, která o svém působení v táboře říkala, že se jí ze všeho zvedal žaludek a selekcí se stranila. Jak se však ukázalo, Beckerová nepatřila k těm „hodným“ dozorkyním. Vypověděla totiž, že se účastnila selekce židovských vězenkyň a třicet z nich poslala na smrt. Tuto výpověď sice rychle odvolala, ale moc platné jí to nebylo. Vyfasovala rozsudek smrti.

Trestu smrti skoro unikla

Esesačka se však hodlala bránit a dařilo se jí to. Požádala zmírnění trestu, dokonce psala polskému prezidentovi. Úředníci nakonec její naléhání vyslyšeli a doporučili soudu zmírnění trestu na 15 let s tím, že byla v táboře krátkou dobu a její jednání nebylo tak kruté jako například sadistické týrání vězenkyň Gerdou Steinhoffovou.

Jenže soud byl neoblomný a za každou vědomou účast na selekcích židovských obětí posílal dozorce a dozorkyně na oprátku. Třicet zmařených lidských osudů, které Beckrerová poslala na smrt, potvrdilo několik svědků z tábora. Ve světle těchto nových důkazů se „esesačka“, která v táboře působila pouhé tři měsíce, znovu k aktu doznala a opět prohlásila, že konala pouze z donucení nadřízených. Možná doufala, že její přiznání povede k mírnějšímu rozsudku. Mýlila se.

Foto: Volné dílo, Wikimedia

Beckerová krátce před popravou

Na šibenici byla za podílení se na vraždách vězňů poslána 4. července 1946 ve věku pouhých 22 let. Společně s ní bylo na kopci nedaleko tábora Stutthof bez lítosti pověšeno dalších devět dozorců.

Osud Elisabeth Beckerové je důkazem, že i mladé a zdánlivě nevinné ženy sehrály odpornou roli v jednom z nejstrašnějších systémů masového vraždění v moderních dějinách.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz