Článek
Životní příběh manželky hudebního génia byl plný lásky, skandálů i boje o důstojnost. Její vztah s mladým Wolfgangen nezačal vůbec idylicky, ale byl spíše vzpourou proti tehdejším společenským konvencím. A skončil samotou a chudobou.
Mladá dívka ze Salcbuku, která pobláznila Mozarta
Constanze se narodila v roce 1762 jako třetí z devíti dětí ve vídeňské rodině Weberových. Její otec byl kontrabasistou. Sestra Josefina se vypracovala ve známou zpěvačku. Ztvárnila například Královnu noci v Kouzelné flétně. A právě k ní Mozart vzplál láskou v době, kdy jako začínající skladatel cestoval Evropou a hledal si práci. S rodinou Weberových si vytvořil blízký vztah, jenže Josefína jej odmítla. Tehdy se psal rok 1777.
Až o čtyři roky později, kdy Mozart pobýval ve Vídni právě u Weberových, se cesty obou budoucích manželů spojily. Mozart coby už známý skladatel se do devatenáctileté Constanze bláznivě zamiloval. Ona nebyla proti, ale vztah narazil na odpor rodiny, zejména pak matky Weberové. Navíc Mozart nebyl zrovna při penězích, protože vše co vydělal, utratil. Sice si žil na oko nad poměry, ale s financemi to moc neuměl. Matka Weberová tedy Mozarta požádala, aby z jejich domu odešel a on tak učinil. Přesto láska mezi oběma pokračovala a oba se nadále stýkali.
Třaskavá cesta ke svatbě
Ani Mozart a Constanze si však sami nebyli jistí svým vztahem, což zachycují dopisy mezi nimi. Mladého a podle všeho zamyšleného skladatele dráždila lehkomyslnost Constanze. Po roce vztahu se dokonce na nějaký čas pro Mozartovu žárlivost rozešli, protože se mu nelíbilo, že jeho partnerka má moc mladého učitele v salónní hře.
Láska ale nakonec zvítězila a dvojice se dala znovu dohromady. A opět z toho byla aféra, která by dnes plnila titulní strany bulvárních novin. Constanze se tentokrát nastěhovala přímo k Mozartovi, což těžce nesl Mozartův otec i matka Weberová, která chtěla na Wolfganga zavolat policii.
Svatba však nakonec byla. Mladí rebelové se vzali 4. srpna 1782. Mozartovi tehdy bylo 26 let, Constanze o šest let méně. Sňatek byl ale uzavřen proti vůli matky, bez velké slávy a s trochou skandální příchuti – na tehdejší poměry to totiž bylo velmi neobvyklé spojení.

Constanze Mozartová v roce 1802
Manželství plné hudby, ale i starostí
Manželství s Mozartem přineslo Constanze náročné roky. V podstatě byla většinu vztahu těhotná, porodila šest dětí, z nichž první měsíce života přežily jen dvě. Sama často marodila, trpěla bolestmi zad a byla vyčerpaná. Zato její muž žil čilým společenským životem – skládal, koncertoval, užíval si slávy a divoce utrácel. Někteří jej kritizovali za to, že se nestará o rodinu, ale Constanze jej bránila. Údajně přes všechny starosti a smutky ze ztráty dětí zvládala domácnost na jedničku a uměla pracovat i s Mozartovou proměnlivou náladou. Dokázala mu být múzou i partnerkou.
Jejich manželství možná nebylo dokonalé, ale zřejmě bylo skutečné a oba se opravdu milovali až do posledních chvil. Mozart zemřel za nevyjasněných příčin 5. prosince 1791 ve věku pouhých 35 let. Několik týdnů před smrtí měl horečky, otoky a silné bolesti. Podle svědectví Constanze a dalších blízkých měl nafouklé břicho, špatně dýchal a byl zesláblý. To naznačuje infekci nebo selhávání ledvin. Každopádně pro už tak zničenou Constanze šlo o obrovskou ránu. Zůstala se dvěma malými dětmi, přičemž mladšímu bylo jen několik měsíců, se skrovnými příjmy a dluhy. Mnoho žen by se v dané situaci sesypalo, ale Constanze byla silnou ženou.
Vdova, která vzala osud do vlastních rukou
Čerstvá vdova si nejprve zařídila vdovský důchod, a poté začala pečlivě organizovat koncerty s Mozartovou hudbou, prodávala jeho skladby, a dokonce pomáhala sepsat Mozartův životopis. Stala se jakousi první „správcovou“ jeho odkazu. Tím se finančně stabilizovala a zároveň zajistila, aby Mozartovo dílo i nadále žilo.

Constanze Mozartová (zcela vlevo) má být na tomto unikátním snímku z roku 1840. Nicméně někteří historici tvrdí, že jde o jinou (neznámou) osobu.
Znovu se provdala až v roce 1809, kdy byli její synové už dospělí. Jejím druhým vyvoleným byl dánský diplomat Georg Nikolaus Nissen, se kterým se znala od roku 1797. S ním žila v Salcburku, Bratislavě a v Kodani. Nissen byl fascinovaný Mozartovým dílem a stal se jejím spojencem při dokumentaci skladatelova života. Společně sepsali první rozsáhlý životopis, který přiblížil svět Mozarta génia širší veřejnosti. Možná právě i díky ní se Mozart stal skutečně nesmrtelným.
Constanze zemřela v roce 1842. Bylo jí 80 let. Během svého dlouhého života vykročila z chudoby a i přesto, že se s ní osud nemazlil, obstála bravurně ve všech životních zkouškách. Pochována byla vedle skladatelova památníku v Salcburku. Ačkoliv sám Mozart nemá známý hrob, jejich cesty zůstaly navždy propojené.
Zdroje: theguardian.com, classicfm.com, madisonopera.com