Hlavní obsah
Názory a úvahy

Češi a koukání na televizi

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Seznam.cz

V TV vídáme všelicos, leckdo ani nechce, ale nejvíce naši pozornost poutají tragické věci…

9. 9. 17:12

Existují jedinci, kteří velkou pozornost televizním pořadům nevěnují. A pár výjimečně silných osobností se na ni nekouká dokonce vůbec. Jak je situace ostatních?

Článek

Sledování televize bezesporu patří mezi naše časté činnosti, u některých jde o každodenní počínání. Jedni říkají, že kráčí prý o celonárodní zálibu. V mnohém lze souhlasit, protože diváků je opravdu velké množství - a navíc vyrůstá zdatná mladá generace. Právě její zástupci si život bez televize už takřka nedokážou představit. I když i zde je třeba sahat po slovních opravách. Proces se - nejen technicky - posouvá, nicméně obrazovka či displej v určité podobě nadále zůstává. Je otázka, kde se pohybujeme mezi oblibou a závislostí. Lidé se tak jako tak vytrvale vzdalují od reality.

Na druhé straně existují jedinci, kteří velkou pozornost televizním pořadům nevěnují. A pár výjimečně silných osobností se na ni nekouká dokonce vůbec. Jak vypadalo letošní léto? Majitelé a provozovatelé televizních kanálů a tvůrci pořadů si postěžovali, že se jim přes léto koláče sledovanosti poněkud zmenšily. Jaké jsou příčiny? Asi je můžeme hledat ve skutečnosti, že televize nenabídly mnoho původních materiálů a spíše se snažily vysílací čas naplnit reprízami. Jistě řada z nich patří mezi úspěšné kroky, nicméně zejména velkým a aktivním sledovačům programů příliš nového nepřinesly. Ocenily je především osoby, které kvůli práci nebo z jiných důvodů první představení nestihly.

A proč se vůbec sahá k opakováním? Mysleme na skutečnost, že rovněž herci a zpěváci jsou jen lidmi, i když k nim vzhlížíme jako k modlám a tisk je označuje za „celebrity“, jimiž ve skutečnosti většinou nejsou. Aspoň tak hovoří úroveň jejich vlastností a podoby chování. I oni mají právo a potřebu si oddechnout a vyrazit někam na dovolenou. Zatímco zpěvák si může někde zazpívat, film nebo seriál či soutěž se na dovolené natáčejí velmi obtížně. Lze zaujmout moudrou pozici, která vypadá následovně. Chceme-li zajímavě strávit čas a vychutnat si detaily, podíváme se na reprízu. Máme-li jiné úmysly, nebudeme televizi ani zapínat. Leckdo opravdu najde sílu a neuvede ji do chodu.

Další příčinou byla velká tepla. Hezké / věc do diskuse, je-li tropická teplota / letní počasí táhlo lidi spíše k vodě a za opalováním, i když z hlediska lékařů a meteorologů nešlo o nejrozumnější činnost, především ne v poledních hodinách. A ještě máme po ruce jedno vysvětlení. Přes léto se téměř vůbec nehrál tzv. velký fotbal. Především muži si od něj nuceně odpočinuli. Nyní je ovšem nová sportovní sezóna kolem kulatého nesmyslu v plném proudu, jak můžeme poznat také na chlapských debatách v městských restauracích, vesnických hospodách a i mimo ně. Lze proto předpokládat, že se koláče sledovanosti opět zvětší a majitelé a provozovatelé televizních kanálů a jejich finanční ředitelé budou spokojenější.

Když jsem se pozeptal několika občanů kolem sebe na jejich názor na letní sledování televize, dostal jsem několik odpovědí, které spolu příliš neladily. Určitě není špatné, když se jich objeví několik, protože alespoň můžeme obohatit svoje mínění a zkušenost. Jak například zněly? Dívat se v létě na televizi je pěkná blbost, protože je lepší se věnovat jiným aktivitám. Od druhého jsem zaslechl, že právě dívat se během prázdnin je nejlepší, co se dá dělat. Kamarádi jsou pryč, člověk nikam nemusí spěchat, a tak všechny svoje oblíbené pořady nejen stihne, ale ještě si je stačí v pohodě vychutnat. A třeba si ho pustit znovu!

Kromě poněkud vyhraněných typů jsem narazil na prohlášení, že je jedno, kdy se na co kouká. Nerozlišuje, jde-li o léto nebo o jiné období roku, důležité je, má-li čas, chuť a je-li na co koukat. Také další se řídí spíše nabídkou a kvalitou. Pokud podle jejich názoru nedosahuje odpovídajících parametrů, spíše si najdou jinou zábavu. Vždyť na návštěvě u kamarádky nebo s kámoši v hospodě nad půllitry nebo v herně u automatů bývá také dobře.

Nejde o žádný oficiální průzkum, přesto hrstka názorů a postřehů může dát příslušným funkcionářům dílčí odpověď na otázku, proč se jim výše vzpomenuté koláče přes červenec a srpen poněkud umenšily. Možná by mohli na pár hodin vyjít ze svých rozlehlých klimatizovaných kanceláří a třeba se podívat, že obyčejní lidé místo koukání na telku za světla déle sedí na lavičkách a povídají si. Příznivé doby náležitě využívají rovněž sportovci různých směrů a odvětví. Další mají radost ze světla a pracují na zahrádkách, a proto usednou před bedýnky až o něco později než obvykle během podzimu, zimy a jara.

V samotném závěru připomeňme fakt, že Češi jsou sice zdatnými koukači na televizi, ale v počtu hodin strávených před televizní obrazovkou za obyvateli vyspělých zemí stále ještě zaostávají. Co však není, může někdy být. Co jestli se budou chtít dotáhnout na „pivní“ pozici? Tady máme - jak víme - zlato! Nejsem ale přesvědčen, že by si občané měst a obcí měli místo dřívějšího pokynu „ke strojům!“ vytýčit nový ve formě „k televizím!“. Rozhodnout se však musí každý sám. Avšak jestliže se rozhodne připlatit za výběr dalších kanálů, lze s vysokou pravděpodobností předpokládat, jakou cestou se vydá.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz