Hlavní obsah
Názory a úvahy

Jak si dospělí zatopí

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: repro Časopis Vlasta

Na snímku si dospělí zřejmě hrají do noty. Jinak by bez spolupráce nemohli obtížnou výpravu do hor zvládnout. Jenže je mnoho jiných situací, které nemají pod kontrolou. Zpravidla vinou vlastní nepřipravenosti.

Skupinka se dostala drobet do úzkých. Je-li názor někoho - byť jen mírně - zpochybněn, hned dochází k jeho úpravě. Kam se poděl nekonformismus z dospívání a později jako jejich každodenní program?

Článek

Dnes máme k dispozici více verzí, jak by bylo možné a rovněž správné si nadpis vyložit. Tak třeba půjde o jedince, kteří si v podstatě zbytečně komplikují svoji situaci. Mezi známé konkrétní příklady patří, že bez dovolení opustí pracoviště. Jdou si něco zařídit a „za chviličku budou zase zpátky“. Jedná se o tak krátkou dobu, že se nevyplatí něco hlásit nadřízenému. Jenže jako naschvál se něco vyvrbí, třeba je dlouhá fronta, někoho po delším čase potkají, uklouznou a pohmoždí si končetinu, ušpiní oděv… Nemluvě, kdyby někde způsobili škodu. Leckdo by tu doplnil svou příhodu. Svého času ji viděl jako nepříjemnou, ale s odstupem času ji vnímá s nadhledem a možná by ji dal do placu jako zábavnou historku. Mezi málo veselé se řadí, jak muž kráčí s jinou ženou a „náhodou“ ho zahlédne zákonná manželka. Oheň se dostane na střechu, i kdyby se „nemělo nic dít“.

My ovšem v danou chvíli před sebou máme opravdu zatopení. K sepsání dnešních řádků mě inspiroval rozhovor několika dospělých, kteří se nikoli náhodně sešli na stejném místě. Šlo o pár dní chladnějšího počasí, které přišlo velmi náhle po předchozích vedrech, jež navíc trvala dlouho a patřila mezi úmorná a vyčerpávající. Ke všemu začaly padat kapky a zesílil vítr. Dospělí využili malé stříšky, kde se však museli trochu mačkat. Jak jsem pochopil, vzájemně se znali. Ale jejich blízkost přece jenom nebyla vysoká. I tak vznikl nápad, jestli se k sobě mají více přiblížit, aby se zahřáli. Čekali totiž na děti a na čas ukončení jejich aktivit v kroužku zájmové činnosti. Jedna paní připomněla, že viděla video, jak se k sobě mačkaly slepičky, aby se lépe chránily před chladem. Prý nejde o špatný nápad! Ale na jeho realizaci nedošlo. Tak dobře se neznají. I když… nechme ale spekulací.

Vcelku zákonitě přešla řeč na téma, jak by bylo příjemně ve vytopeném autě. Jenže kdo by do něj šel. Je odsud pár desítek metrů a déšť zesiluje. A fouká ještě silněji. Ale dětem by se hodilo vyjít ze dveří budovy a vsunout se hned do dveří auta. Mírným překvapením je, že nikdo nevolá po kávě a čaji. Přijímat teplou tekutinu je libé. Asi nebude přečkávání v nekomfortní zóně tak dlouho trvat. Jeden muž nadhodí, že asi bude muset doma zatopit. A tady dostává děj nový náboj. Silněji začnou fungovat psychologické zákony. Oč šlo?

Zdá se, že skupinka se dostala drobet do úzkých. Bylo slyšet hlášky - „kdepak, my ještě netopíme“, „my čekáme, až trochu vychladne barák, z léta je nateplený dost“, „proč by se mělo topit tak brzo?“. Následuje diskuse, jak běží proces v panelových bytech. Zmiňují údaj teploty a tři po sobě jdoucí dny, přičemž první číslovka není podle vyhlášky správná, ale nikdo ji neopravuje. Působení psychologických mechanismů se projevuje tak, že je-li názor někoho - byť jen mírně - zpochybněn, hned dochází k jeho úpravě. Asi ho zde nikdo nenapadne, ale jistota je jistota. Je třeba se nelišit a držet se v linii, které se ještě před dvaceti roky tolik vzpírali. Během dospívání a později. Nekonformismus se stával jejich takřka každodenním programem. Nebylo by nadsázkou použít pojmy jako buřič a rebel. Kam se vše podělo?

Nejčastěji se názor měnil tak, že krátce po vyslovení se autor či autorka pustili do mírně křečovitého smíchu. A někdy bylo slyšet doprovod - „no samozřejmě jsme pak netopili“ či „nechtělo se mi jít pro polena“ a „nejsme zimomřivky“ apod. Kdyby se mínění přiklonilo na opačnou verzi, jistě by došlo na výroky - „no jasně že topíme, kdo by mrznul?“, „na co chcete čekat?“ ad. Trénink životem dělá divy. Hlavně nemít potíže!

Vyšší pozornost vyvolá zmínka jednoho z mužů, když vypráví o podmínkách v Německu. Prý si přítomní nemají myslet, že tam je doma krásně. Němci šetří, jak můžou. Doma topí jen na osmnáct stupňů a chodí hodně oblečeni. Nejsou prý tak zhýčkaní jako my Češi. Hned se někdo chytí a říká „no jo, někdo chce mít i 27, že?“. Ostatní hned přikyvují. Patrně jsou rádi, že se neřeší jejich osobní přístup a míč se poněkud vzdálil z jejich strany hřiště. Příliš se odhalit není příjemné. Kdo by šel na trh s kůží? Raději vše skryji. I kdybych měl nastavovat neupřímnou tvář. I přes předchozí dojem veselosti a pospolitosti. Pouhá hra.

Ke konfliktu nakonec nedojde. Akce pro děti končí a na části dosud čekajících je doslova znát úleva, že se nepokračuje. Jak se mírně opustí vyjeté koleje, může nastat ne jedna trampota. Osoby se s mírnou chutí rozcházejí, i když vítr neustává a liják posílil. Vše je relativní, že? Nebyli dopředu připraveni počítat s kontroverzemi. Jaké mají komunikační dovednosti a schopnosti? A pak se řekne - pouhé řeči o počasí. Co kdyby se šlo dále? Ne - nešlo. Neumíme skutečně sdílet, ač o něm denně mluvíme a údajně ho provádíme. Pouhá hra. Hladce po povrchu…

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz