Hlavní obsah
Názory a úvahy

Naprostá premiéra

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Seznam.cz

Premiéra může mít jakoukoli podobu, třeba vyjít si prvně do opuštěné zimní krajiny…

9. 9. 17:11

Pojem premiéra nikoho nepřekvapí, ale jak se budeme dívat, že máme předpremiéru, popremiéru a ještě nás čeká několik dalších slovních zauzlení.

Článek

Premiéra mívá docela významné místo v životě mnoha lidí. Věnují jí hodně času, energie, úsilí a pozornosti, ať již jde o sportovce před prvními zápasy dlouhodobé soutěže, herce v divadle anebo pracovníky před prvním spuštěním strojů a výrobních zařízení nebo určitých PC programů v kancelářích. Zákonitě naskakuje otázka. A snad jich bude více.

Pro koho ale jde o premiéru, když obsah tolik lidí zná a tolik se jich na přípravě podílelo? Pro člověka, který byl v době přípravy nemocen a/nebo na služební cestě? Pro pozvané hosty? Pro vysokého funkcionáře, který se přijde pokochat pohledem, jak vše funguje a září novotou? Vždyť i on přece musel o všem vědět dopředu a možná všechno schválit! A kolik různých zádrhelů mu pilo krev a kolika podřízeným spílal? Z času na čas se právě ohledně premiéry setkáváme s různými přívlastky jako dlouho očekávaná, vyhlížená, vydařená, úžasná, úspěšná, překvapivá, zpackaná, jen průměrná atd. Ba někdy slyšíme o trabantové, kde je mj. skryt odkaz na kvalitu sexu v dlouhodobém vztahu / doplněk pro neznalé: uspokojí, ale nenadchne /.

Když se píše o naprosté premiéře, jde o jinou záležitost. Při troše logického uvažování člověka napadne otázka - znamená ono tvrzení, že bude následovat ještě nějaká další? Snad běžná, normální, řadová premiéra? Možná se shodneme, že premiéra by měla být jen jedna. Ale ve skutečnosti jich je několik - světová, kontinentální, v dané zemi, městě atd. Nedávno jsem v jistém kulturním pořadu konkrétní velké rozhlasové stanice slyšel, že na jedno odpoledne jsou připraveny hned dvě premiéry. Jen mi přišlo divné, že šlo o tutéž hru se stejnými herci a na témže místě. Jde o špatně použitý termín, nebo je chybný můj pohled? Nebo byl rozhlasový redaktor pohodlný a nechtělo se mu slovo „předpremiéra“ vyslovovat? Anebo tak měl stanoveno dramaturgií? Podle míry ne/demokracie se ne/smí změnit ani slovo. Přitom se klidně může stát, že stejný člověk na touž akci může přijít několikrát, aniž by ho pořadatelé registrovali. Rozšíří řady osob, pro něž premiéra vůbec není premiérou. A naprostou již vůbec. Co si jen pomyslí? Že by myslel jen na raut, který by s ní mohl být spojen? Kdo se tu vyzná?

Jestliže existuje premiér více, pak snad můžeme s určitou dávkou fantazie pochopit, že první vystoupení lze mezi několika dalšími a stejnými označit za naprostou premiéru. A ještě tu máme předpremiéru. Kam ji zařadíme? Logicky asi před premiéru. Možná jde o nedobrý nápad, avšak když někteří z nás mají praprababičky a ony prapravnoučata, nic nebrání, aby se uskutečnila předpředpremiéra, ne? Nebo snad bude správné říci prapremiéra či dokonce prapředpremiéra? Pak klidně může existovat i popremiéra, klidně i zapremiéra. Jde v jejím případě o první řádné vystoupení po premiéře a případně po premiérách, nebo spíše o výraz pro oslavné kroky a pitky po úspěšném zvládnutí prvního aktu celkového procesu? Část slova „za“ by odpovídala, viz pojmy jako zápis, zakončení, závěr… Složitá orientace. V pralese má poutník aspoň buzolu. Dnes leckde možnosti GPS. Směr se mu může zdát jasný. Číhá na něj ovšem jiný druh nebezpečí.

A ještě nejsme na konci trampot. Kdo by měl určit, po kolika premiérách by měla popremiéra přijít? Z jiného pohledu ale i popremiér může být dokonce několik, a tak nejasností a asi i nepřesností dále přibývá. Možná by proto neškodilo, kdyby se zde jazykovědci trochu pousilovali. Pokud si ovšem někdo z nejchytřejších vedoucích pracovníků a třeba i politiků uzurpuje právo na tzv. vyšší chytrost, jistě je schopen zde stanovit, co se sluší a patří a především - co je správně, aniž by proběhla jakákoli konzultace se skutečně moudrými osobami. Takže jazykovědci zřejmě přijdou zkrátka. Nebo snad právě oni mají zcela jasno?

Každý ve svém životě zažije mnoho premiér. Vstup do školy je známou premiérou, ale i u něj existovala předpremiéra - zápis. Než jsme nastoupili do podniku, patrně jsme se zúčastnili personálního pohovoru k dojednání přesnějších a konkrétnějších podmínek práce, takže i zde bylo cosi předtím. Kdy se vlastně odehrála premiéra? Máme jednotný postoj? A je vůbec potřebný a dokonce nutný?

Jedni tvrdí, že premiéra přichází hned první den, další se nechají slyšet - až po tzv. hlášení nástupu novému šéfovi a složení zápisného před pracovní skupinou. Druzí oponují, že se jí stal první / bezchybný / výrobek, první dokument, úvodní pochvala šéfa - a tak můžeme pokračovat. Třeba premiérovou výplatou. Zdá se, že v otázce premiér se asi nikdo pořádně nevyzná. Snad bychom se na názor měli dotázat samotného premiéra. Občas se říká, že vláda ví úplně všechno. Když přidáme názvy a děje před nimi a po nich, stává se situace ještě zamotanější. Až budeme příště číst věty - nejčastěji pochvalné - o premiéře či na ni půjdeme, asi budeme již obezřetnější. Mějte se při ní prímově. Nebo snad raději premiérově!?

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz