Hlavní obsah
Názory a úvahy

Proč by příští cesta českých politiků měla určitě vést do Grónska

Foto: Seznam Zprávy / Michal Turek

Politička na obrázku hovoří, jak je potřebné se chovat na úrovni a jak překážejí obstrukce opozice. Snad právě ona se nechá inspirovat a do Grónska zaletí. Bude-li přínos velký, pak lze odpustit její časté lety uvnitř opuštěným vládním speciálem.

O Grónsku se v posledních týdnech hodně hovoří. Někdo velký a silný si ho chce přivlastnit. Anexe? Návštěva má mimořádný význam především před klíčovými volbami. Všichni se tam chovají slušně. I politici!

Článek

O Grónsku se v posledních týdnech hodně hovoří. Asi právem. I průměrně zasvěcený a znalý občan ví, že si ho chce někdo velký a silný přivlastnit. Možná ale přesně nevíme, o koho se jedná. Jestli kráčí spíše o plán rozlehlé světové velmoci? Je více ve hře osobní choutka prezidenta? Naslouchá někdo našeptavačům, kteří mají rádi výboje a expanze? Běží výhradně o bezpečnost? Sloužilo by zabrání největšího ostrova světa jako důkaz síly? Mimochodem - o jak demokratický akt by se jednalo? Mohli bychom očekávat, že se tam jistá skupinka českých politiků vydá? Aby podobně jako na Ukrajině před skoro třemi roky demonstrovali svou zásadovost, neohroženost a statečnost? Prozatím nevíme, neboť nevidíme do jejich hlav a do myšlenkových algoritmů. No - někdy asi lépe / nevidět i nevědět /.

Než by však mohlo k zabrání - nebo snad budou lepší názvy připojení, podrobení či invaze a anexe? - dojít, měli by tam čeští poslanci zavítat co nejdříve. Prozatím bez helem a ochranných vest. Naopak s prázdnýma rukama a především s otevřenými hlavami. Návštěva má mimořádný význam především před klíčovými volbami, jak je nazývají analytici a sami mnozí z politiků, patrně asi aby navýšili svou partajní a osobní významnost. Co může zmíněný ostrov nabídnout? Všichni se tam chovají slušně. I politici!

Jako první pozoruhodný údaj bych předložil, že tamější obyvatelé mají svoje představitele opravdu rádi. Na setkání s nimi chodí dobrovolně a aby je skutečně poslouchali. Vydrží sedět a naslouchat jim klidně i tři hodiny. Během setkání se chovají klidně, vstřícně, nikdo neruší, nepokřikuje, neuráží, nenarušuje průběh události a po nikom nic nehází. Již na pověstný první pohled je ke spatření pro nás v Čechách těžko pochopitelná úroveň slušnosti a vychovanosti.

Proč se tak děje? Tamní politici jednají věcně a správně a po morální stránce čistě. Pečlivě si osvojili soubor sociálních a komunikačních dovedností, které naší aktuální vládní garnituře citelně chybí a navzdory růstu tlaku a letícímu času se kvalita nezvedá. Grónští politici se je naučili, ne aby lidmi manipulovali, jako se dělo a nadále děje u nás, ale aby svým občanům co nejlépe vysvětlili, jaké mají záměry. Není divu, že je lidé dobře chápou a podporují. Politici s nimi totiž počítají a pečují o ně po celý čas, nikoli pouze pár týdnů či měsíců před volbami.

Dalším, tj. již třetím významným důvodem a podnětem pro cestu českých politiků do Grónska je, že v zemi, která má zásadně obtížnější podmínky, nepanuje blbá nálada. Navzdory skutečným mrazům / je-li 20, 30 i 40 pod nulou, vše normálně funguje! / a polární noci mají pozitivní naladění. Takřka u nich nenajdeme záporné osobní vlastnosti. Od osoby, která zde bydlí tři desítky let, jsem slyšel, že za dlouhý čas nezažila u nás tak známé a žel leckdy oceňované hulvátské chování. Chybí tam používání neslušných slov atd. Naopak se lidé podporují, povzbuzují a vycházejí spolu dobře. Možná si někdo pomyslí, že jsem placen za reklamu pojmenovaného ostrova. V žádném případě. Povídání mě zaujalo z důvodu, že se jedná o mou pracovní oblast. Vždyť zásady slušného chování jsou každodenní náplní.

V závěru je třeba upozornit na skutečnost, že čeští politici by neměli váhat. Spíše by si měli pospíšit ze dvou zásadních důvodů. Za prvé - načerpat v Grónsku co nejvíce, aby se poučili před volbami a měli čas na sobě popracovat. Jinak můžeme opět čekat dost nechutnou volební kampaň. Za druhé - získat aktuální podobu kvality v oblasti mezilidských vztahů a politiky pro případ, že by tam došlo k výrazným změnám, jak jsem je zmínil v úvodu. V neposlední řadě platí, že půjde o prospěšnější investici, než když vláda zaplatila dva miliony korun českých za ubytování a jednání vietnamské delegace, která sem přijela jako reprezentace země, kde se nedodržují lidská práva. Co vlastně v naší zemi chceme? Koho a proč volíme? Je opravdu tak hluboká propast mezi politiky a obyčejnými občany?

Několik odkazů, které s tématem souvisejí:

Článek je veřejně dostupný na adrese (která slouží i pro sdílení) https://medium.seznam.cz/clanek/patocka-otakar-vysvedceni-pro-poslance-108451

Článek je veřejně dostupný na adrese (která slouží i pro sdílení) https://medium.seznam.cz/clanek/patocka-otakar-velky-uzitek-zahranicnich-cest-ceskych-poslancu-112998

Článek je veřejně dostupný na adrese (která slouží i pro sdílení) https://medium.seznam.cz/clanek/patocka-otakar-spojeni-s-masami-64121

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz