Článek
Když se objeví myšlenka na léto či se ono slůvko vysloví, obvykle nás napadnou typické obrazy. Kupříkladu volno, teplo, koupání, slunění, zmrzlina, dortíky, výlety, zábava, bezstarostnost, užívání si atd. Letos ovšem budou letní prázdniny přece jenom trochu jiné. Nemyslím ale na předpověď počasí, že nás čeká mnoho horkých dnů a tropických nocí. Naštěstí jich už část máme za sebou a tipuji, že více než sedmdesát jich už nebude. Tak se pusťme do nadmíru ožehavého téma.
Snad nemusím nějak silněji připomínat, že se podařilo schválit příslušnou zákonnou novelu, která zapovídá tělesné trestání dětí. Konečně, chce se sdělit a oddechnout si. Pro rozumného člověka, který zvládnul zásady slušného chování a dosáhl odpovídající úrovně sebeovládání, vůle a sebekázně, by žádný podobný zákon nemusel být projednáván a schvalován. Oni patří do skupiny rodičů, kteří si poklesem na úroveň tělesného trestání nehodlají zatěžovat hlavu, snižovat svou důstojnost a narušovat velmi kladné pouto, které mezi nimi a jejich dětmi existuje. A které dalo tolik práce. Leč málo je dospělých uvedeného typu. Spíše vidíme značnou nejednoznačnost v přístupech. Od tolerance až po schvalování a praktické užívání tělesných trestů.
Pro lepší pochopení se podívejme na zjištěné statistické údaje. Předně se předkládá dobrá zpráva - mezi lidmi narůstá povědomí, že tělesné tresty nejsou správnou, dobrou a efektivní cestou. 84 procent rodičů je sice vnímá až jako nepřijatelné, ale 22 procent je stále prakticky používá. Překrývání údajů lze vysvětlit tak, že někteří dospělí se v určité situaci neovládnou a zmíněný druh trestu použijí a vykonají. Cenným údajem je, že 44 procent rodičů je již vůbec nemá ve svém arzenálu. Údaje byly zveřejněny a komentovány během běžného vysílání stanice ČRo+ / 7. 7. tr. /.
Uvažujme, že k použití došlo a terčem a cílovým objektem se dítě stalo. Co vše následuje? Jaké jsou škody? Leccos se poté odehrává v hlavách vykonavatelů a docela na místě jsou pojmy jako zloba na sebe, lítost, pocit viny, kajícnost, kocovina ad. Sem se ještě vrátím. Jenže jak tušíme a se zvýšenou pravděpodobností víme, cosi se děje též v hlavách potomků. Mezi významné poznatky patří, že se trochu i více naruší vztah mezi dítětem a rodičem, ale dospělí představený fakt nevnímají. Zejména pokud postupují podle známého životního jevu - „škoda každé rány, která padne vedle“. Navíc přidávají podle nich „zásadní argument“, že oni byli jako děti též biti, ale nic se jim nestalo, mají práci, chovají se normálně a jsou v pořádku! Zde je jádro problému - jejich pohled se totiž nemusí zakládat na pravdě. Takže si znovu přetlumočme, co nám sdělují - „mě tloukli, já budu mlátit své dítko taky a to je normální, jsem v pořádku“. Basta. Jak se ovšem budeme tvářit na následující konstatování? Výzkumné studie ukazují a prozrazují, že kdo byl jako dítě často trestán, nese si do dospělosti nemalou zátěž, prožívá více úzkostných stavů a také má o něco silnější sklon řešit situace za pomoci násilí. Rovněž se u něj zjistila zřetelně větší náklonnost k užívání návykových látek. Naopak není žádný výzkum, který by potvrdil, že jde při jejich aplikaci o užitek!
Na závěr se sluší stručně objasnit ještě jeden smysl dnešního nadpisu. Během letního období jsou spolu členové a členky rodiny po poměrně dlouhou dobu spolu. Co myslíte, budou spolu vycházet klidně, hezky a možná ideálně, protože jsou si blízcí a mají se rádi? Nebo si brzo polezou na nervy a o havarijní situace nebude nouze? Povíme si v dalším díle. Mezitím je vytvořeno volné pole pro úvahy a zamyšlení nad vlastními zážitky a zkušenostmi.
Několik odkazů, které s tématem velmi souvisejí:
Článek je veřejně dostupný na adrese (která slouží i pro sdílení) https://medium.seznam.cz/clanek/patocka-otakar-telesne-tresty-deti-konecne-zmena-na-obzoru-ale-jaka-155263
Článek je veřejně dostupný na adrese (která slouží i pro sdílení) https://medium.seznam.cz/clanek/patocka-otakar-tri-otcove-tri-synove-troje-biti-opasky-a-vysledek-133710
Článek je veřejně dostupný na adrese (která slouží i pro sdílení) https://medium.seznam.cz/clanek/patocka-otakar-ceho-rodice-ve-vychove-zamysleji-dosahnout-141346