Hlavní obsah

Co dělají ti nejúspěšnější lidé a vy byste mohli také?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Wikimedia Commons / Maurizio Pesce / CC BY 2.0

Elon Musk v továrně Tesla v americkém Fremontu

12. 11. 12:34

Zjistěte, co Elon Musk, Richard Branson a další nesmírně úspěšní lídři dělají, že jejich den vypadá, jako by měl více hodin. Zvyšte svou produktivitu s těmito 5 pracovními návyky.

Článek

Na cestě za úspěchem může být neocenitelné porozumění návykům těch, kteří ho již dosáhli. Pojďme se v tomto článku podívat na ranní rutiny a postupy úspěšných osobností, jako jsou Elon Musk, Mark Cuban, Anna Wintour, Richard Branson a Daniel Ek.

Krom toho, že se dozvíte něco málo o životě těchto veleúspěšných lidí, získáte také náhled na to, jak jejich ranní zvyky můžete aplikovat ve svém životě. Co se tedy můžete dozvědět, od zakladatelů společností Tesla, Virgin, Spotify a dalších.

1. Zvládnutí umění strategického multitaskingu

Elon Musk, vizionář stojící za společnostmi Tesla a SpaceX, je zastáncem strategického multitaskingu. Ten zahrnuje „dávkování“ – seskupování podobných úkolů dohromady, aby se minimalizovalo rozptýlení a zvýšilo soustředění.

Ačkoli je multitasking často považován za méně efektivní, tento způsob seskupování úkolů může výrazně zvýšit produktivitu. Musk například kombinuje čas strávený s dětmi a prací tím, že současně vyřizuje e-maily. Tento přístup lze opakovat v různých profesních prostředích, kde lze podobné úkoly seskupit, aby se snížila kognitivní zátěž a zvýšila efektivita.

2. Netradiční přístup vyhýbání se schůzkám

Mark Cuban, miliardář a investor známý svou rolí v pořadu „Shark Tank“, považuje schůzky za značně neproduktivní. Navrhuje používat standardně e-mail nebo jiné asynchronní metody komunikace.

Pokud je schůzka nevyhnutelná, radí mít jasný program a výsledek, aby byla co nejefektivnější. Tento přístup může být užitečný zejména v rychlém pracovním prostředí, kde je čas nejvzácnější komoditou.

3. Síla konzistentního režimu

Anna Wintour, ikonická šéfredaktorka časopisu Vogue, připisuje svůj úspěch konzistentní denní rutině. Její den obvykle začíná mezi čtvrtou a půl šestou ráno, začíná čtením zpráv a tenisem, po kterém následují pracovní aktivity.

Tento strukturovaný přístup jí zajišťuje, že se jí daří držet krok s náročným rozvrhem. Osvojení si podobné rutiny může pomoci udržet soustředění a efektivně zvládat úkoly, zejména v oborech, které vyžadují vysokou míru kreativity a rozhodování.

4. Jednoduchý, ale účinný zvyk zapisovat si věci na papír

Sir Richard Branson, zakladatel Virgin Group, přísahá na sílu vlastnoručních zápisek. Zapisování nápadů, cílů a myšlenek pomáhá nejen při jejich zapamatování, ale také při jejich ujasňování a zpřesňování.

Tento zvyk může být zvláště prospěšný pro podnikatele a kreativní profesionály, kde jsou inovativní nápady měnou úspěchu.

5. Plánování kreativity: Paradoxní nutnost

Navzdory všeobecnému přesvědčení se kreativita neprojevuje vždy spontánně. Úspěšní lidé, jako je básnířka Maya Angelou nebo generální ředitel společnosti Spotify Daniel Ek, si čas na tvůrčí činnost plánují.

Angelou například psala v hotelovém pokoji od časného rána do odpoledne. Tento strukturovaný přístup ke kreativitě zajišťuje, že je jí věnován čas a prostor, který si zaslouží, a stává se tak pravidelnou součástí rutiny, nikoli příležitostnou událostí.

Jak uplatnit tyto návyky ve vašem životě?

Osvojení těchto návyků vyžaduje kombinaci disciplíny a flexibility. Začněte tím, že si určíte, které z těchto návyků nejvíce rezonují s vašimi osobními a profesními cíli. Může to být strukturovaná rutina Wintourové nebo strategický multitasking Muska. Experimentujte s těmito postupy a přizpůsobte je svému životnímu stylu a pracovním požadavkům.

Pamatujte, že klíčem není tyto návyky přesně napodobit, ale pochopit principy, které za nimi stojí, a přizpůsobit je vlastní situaci. Ať už jde o maximalizaci produktivity pomocí dávkování úkolů, úsporu času vyhýbáním se zbytečným schůzkám, udržování konzistentní rutiny, zapisování důležitých nápadů nebo plánování času na kreativitu, tyto návyky mohou být mocnými nástroji na vaší cestě k úspěchu.

Tyto postupy jsou v zásadě jednoduché, ale při důsledném a promyšleném uplatňování mohou mít zásadní dopad na váš život.

Zdroje informací:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:
Richard Branson
Anna Wintour

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz