Článek
Bez ohledu na to, zda jste profesionál na Wall Street nebo běžný investor, rok 2022 byl historicky náročný. Index S&P 500, který je často považován za barometr zdraví amerického akciového trhu, ztratil v loňském roce téměř 20 % své hodnoty. Mezitím se index Nasdaq Composite propadl téměř o 34 % a v 9% záporu zakončil rok i index Dow Jones.
Tyto poklesy byly způsobeny mnoha důvody, nemalou měrou se na nich však podílela historicky vysoká inflace a také zpřísňovaní měnové politiky americké centrální banky.
Nelze dnes tvrdit, zda americké akcie po lednovém zotavení nezamíří opět níže – nad trhy se vznáší temný mrak potenciální recese. Lze však říci, že jedna konkrétní investiční strategie spolehlivě obohacuje trpělivé investory.
Historie není přítelem Wall Street – alespoň v krátkodobém horizontu
Než se dostaneme k jediné spolehlivé strategii, která dlouhodobé investory nezklamala už více než sto let, pojďme se vypořádat se slonem v porcelánu: Historií. Ačkoli investoři milují, když akciový trh míří vzhůru, dva ukazatele s úspěšnou historií, které hlásí dno medvědího trhu, naznačují, že indexy S&P 500 a Nasdaq Composite mají stále kam klesat.
Shillerův poměr ceny k zisku (P/E) indexu S&P 500 (známý také jako cyklicky očištěný poměr P/E nebo poměr CAPE) je poměrně znepokojivým ukazatelem v krátkodobém horizontu. Shillerův poměr P/E zkoumá zisky očištěné o inflaci za posledních 10 let, na rozdíl od tradičnějšího poměru P/E, který se obvykle počítá za období posledních 12 měsíců.
Od roku 1870 se vyskytlo pět případů, kdy poměr Shiller P/E indexu S&P 500 překročil a udržel se nad hodnotou 30 v období býčího trhu (v lednu 2022 dosáhl Shiller P/E hodnoty 40). Předchozí čtyři případy, kdy k tomu došlo, vedly k poklesu referenčního indexu o 20 % až 89 %. Zatímco pokles o 89 % ve stylu Velké hospodářské krize je dnes díky různým dostupným měnovým a fiskálním nástrojům neuvěřitelně nepravděpodobný, další propad trhu nelze vyloučit, vzhledem k tomu, že aktuálně Shiller P/E atakuje právě zmíněnou hodnotu 30 – téměř dvojnásobek dlouhodobého průměru 17.
Druhým indikátorem, který vzbuzuje obavy, je forwardový poměr P/E indexu S&P 500. Ukazatel forward P/E zkoumá poměr ceny akcie společnosti – nebo v tomto případě bodové hodnoty indexu – k předpokládanému zisku na akcii podle Wall Street v nadcházejícím fiskálním roce. Historicky se forwardový poměr P/E indexu S&P 500 pohyboval mezi 13 a 14 body na dně během medvědích trhů. Aktuálně však stále atakuje hodnotu 21.
Tato investiční strategie je úspěšná už více než 100 let
Existuje však investiční strategie, díky níž jsou poklesy medvědích trhů a korekce akciových trhů již více než sto let bezpředmětné. A co je nejlepší, k úspěchu této investiční strategie je zapotřebí pouze trpělivost.
Společnost Crestmont Research, která se zabývá analýzou akciových trhů, každoročně zveřejňuje údaje o klouzavých 20letých celkových výnosech včetně vyplacených dividend pro index S&P 500 od roku 1919. Pokud byste například chtěli klouzavý 20letý celkový výnos pro koncový rok 1977, Crestmont by zkoumal celkový výnos za roky 1958 až 1977. Poslední zpráva společnosti Crestmont poskytla 20leté klouzavé celkové výnosy (prezentované jako anualizovaný průměr) pro všech 103 koncových let od roku 1919 do roku 2021.
Výsledek? Pokud jste si koupili index sledující S&P 500 v jakémkoli okamžiku od roku 1900 a (klíčový bod) drželi jste tuto pozici alespoň 20 let, vydělali jste peníze – a často poměrně hodně. Zhruba 40 % ze 103 koncových let přineslo průměrný roční celkový výnos 10,9 % nebo vyšší. Pro srovnání, 20letý průměrný roční celkový výnos indexu S&P 500 byl v průběhu 103 koncových let pouze několikrát nižší než 5 %. Právě tyto údaje jsou důvodem, proč miliardář Warren Buffett navrhuje investorům nákup burzovně obchodovaného fondu, který sleduje svým složením index S&P 500.
Dva nejoblíbenější indexové fondy, které lze využít k této spolehlivé investiční strategii, jsou SPDR S&P 500 ETF Trust a Vanguard S&P 500 ETF. Oba fondy se snaží kopírovat denní cenovou změnu indexu S&P 500, přičemž jejich nákladovost se je nižší než 0,1 %. Jinými slovy, na poplatky za správu půjde z každých investovaných 1 000 dolarů pouze dolar. Nutno říci, že tyto dva fondy, si jako čeští investoři koupíte pouze na platformě Fio e-Broker, kde zaplatíte za nákup i nemalý poplatek platformě a proto se vyplatí pouze k realizaci vyšších jednorázových investic. Většina dalších brokerů však nabízí některou z evropských alternativ ke dvěma zmíněným fondům. Ty mají sice o něco vyšší nákladovost, ale není problém nakupovat akcie těchto fondů i bez poplatku.
Ani zdaleka se tak nepřiblížíte k celkové nákladovosti investování 1 %, což je extrémně malá cena za příležitost zhodnotit s indexem S&P 500 své peníze a využít výhody, této již více než 100 let nezastavitelné investiční strategie.