Hlavní obsah
Názory a úvahy

Vánoční poselství Petra Fialy přineslo naději a povzbuzení. Zeman jen šířil zlobu

Foto: Kmu.gov.ua, CC BY 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/4.0>, via Wikimedia Commons

S vánočním poselstvím vystoupil premiér Petr Fiala i bývalý prezident Miloš Zeman. Zatímco Fiala občany podpořil, Zeman všechny a vše zkritizoval. Ukázal se tím rozdíl mezi opravdovým státníkem a zapšklým politikem, který neunesl svůj konec.

Článek

Projev Petra Fialy byl v jeho premiérské roli už třetí v pořadí. Tentokrát v něm působil sympaticky a vsadil na optimismus. Nedělal si z projevu vlastní předvolební kampaň, ale především se snažil uklidnit oba rozpolcené tábory ve společnosti. Předvedl vlastně zhruba to, co se očekává od rozumného státníka.

Fiala řekl, že „rok 2025 bude rokem rozhodnutí. Rozhodnutí o tom, zda si budeme věřit, rozvíjet všechny příležitosti, pomáhat si a trpělivě pracovat na tom, by se nám žilo lépe. Nebo zda se necháme znechutit a vydáme se směrem k východnímu autoritářství, kam nás posílají prodavači strachu.“ Je důležité, že zde vyjádřil obavu z příklonu k Rusku. Někteří lidé si totiž reálnost této hrozby stále odmítají přiznat.

Neúspěchy se nedají tajit

Je ovšem škoda, že Fiala nezmínil více také vládní neúspěchy. Celý projev by tím byl uvěřitelnější a přirozenější. Pokud by některá selhání uznal, jako například nepovedenou digitalizaci stavebního řízení, lidé by je byli schopni snáze odpustit. Takto alespoň u mě přetrvává pocit, že si vláda některé své přešlapy odmítá připustit, což mě mrzí.

Zeman kritiku přepálil

Co ovšem předvedl Miloš Zeman, bylo absolutně přes čáru. Už loni zvolil cestu provokací a občany vyzval k neposlušnosti. Letos v tomto trendu pokračoval a místo vlídného slova k občanům rozjel tornádo zášti vůči všem oponentům. Středobodem byla palba do Fialovy vlády. Obvinil ji z amatérismu a zkritizoval rozpočet. Současná vláda sice nedělá vše ideálně, ale zároveň jde o jeden z nejlepších vládních kabinetů samostatného Česka. To se o skandály ověnčené vládě Miloše Zemana z dob Opoziční smlouvy nedalo říct ani náhodou.

Boj s dezinformacemi není cenzura

Obzvlášť se pak Zeman pustil do kritiky boje s dezinformacemi. V žaludku mu zřejmě leží Otakar Foltýn. Exprezidentova kritika se totiž týkala speciálně jeho nedávného citátu. „Jsou to velmi často lidi, kteří jsou nešťastní, zahořklí, zapšklí, smutní, opuštění nebo mají prostě jenom životní smůlu… a nebo to jsou prostě jenom svině,“ řekl tehdy Foltýn na adresu dezinformátorů.

Dezinformátoři jsou přitom často lidé, kteří zevnitř rozkládají naši společnost a fandí nepřátelskému ruskému režimu. Nejde tady o cenzurování nepohodlných názorů proti vládě, jak v projevu řekl Zeman, ale o ochranu naší demokracie před hybridní válkou. Zemanův názor ale vůbec není překvapením. Stačí se podívat na to, jak ochotně Rusku v minulosti podlézal. Nelze tedy čekat, že by najednou otočil a začal hájit naše národní zájmy.

Plukovník Foltýn ani nechtěl tyto lidi nahnat do pomyslného koncentračního tábora, jak řekl Zeman. Cílem bylo pouze zamezit tomu, aby tito lidé nekontrolovatelně šířili lži, pomocí kterých rozeštvávají společnost a hájí zájmy cizích mocností.

Foto: Kremlin.ru, CC BY 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/4.0>, via Wikimedia Commons

Miloš Zeman se nikdy netajil servilností vůči Rusku a Putinovi. Dnes díky svým vyjádřením působí dojmem jeho páté kolony.

Zemanův projev končil Masarykovým citátem, že „myšlení bolí“. Lidé by se proto mohli zamyslet nad tím, jestli vlastně Zemanův projev nebyl čirý populismus a zda se nesnažil pouze strefovat do svých nepřátel. Myslím, že alespoň o Vánocích by si mohl podobné žlučovité výlevy odpustit.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz