Článek
Často je taková negativní změna našeho jednání a způsobu uvažování zapříčiněna sledem nepříznivých událostí v našem životě. Rozvod či rozchod, ztráta zaměstnání, úmrtí blízké osoby, zdravotní problémy. To jsou nejčastější důvody toho, že se proměníme v uzlíček skepse a beznaděje. A protože vše se odvíjí od mentálního nastavení, jedno neštěstí je povětšinou následováno dalšími. Když ztratíme práci a následně propadneme hořkosti a pesimismu, partner mnohdy život vedle mrzutého bručouna nevydrží a sám nakonec opustí potápějící se loď, aby přeskočil na stabilnější bárku. Samota a pocit totální prohry potom zcela logicky přivodí i zdravotní problémy.
Ideální ale není ani opačný extrém, kdy sice nepřetékáte pesimismem, nicméně z vás čiší taková sebestřednost a samolibost, že si každý ve vaší společnosti připadá na vedlejší koleji.
Ať už vás v životě potkalo cokoliv, vždy lze své naladění do jisté míry ovlivnit pozitivnějším směrem. Pokud ztrácíte poslední dobou přátele, známí se vám vyhýbají a rodinní příslušníci raději řeší všechny záležitosti za vašimi zády, zamyslete se, zda náhodou kolem sebe nešíříte více otravných vibrací, než je pro vaše okolí únosné.
DŮVODY, PROČ SE VÁM LIDÉ VYHÝBAJÍ:
- Jen si stěžujete a nadáváte. Všechno na tomto světě je podle vás špatně. Ve společnosti takových lidí by si jeden nejraději nasypal pepř do očí a nacpal plastelínu do uší, aby nemusel podobného škarohlída vidět a slyšet.
- Litujete se. Jste ukřivdění, všichni vám jen ubližují a nikdo vás nedokáže pořádně docenit. Když vás přítel takhle poslouchá už poněkolikáté, napadne ho, že by vás za chvíli také nejradši zaškrtil. Tato vlastnost jde ruku v ruce s tím, že neumíte odpouštět. Vytahujete pořád dokola staré křivdy z minulosti, které jste měli mít už dávno zpracované a vyřešené.
- Neumíte naslouchat. Ať už mluvíte o svých křivdách a mizériích nebo se bavíte ve veselém duchu a žertujete, nikdy nepůsobí přehnaná slovní vehemence přívětivě. Jestliže protistranu nepustíte ke slovu, dobře se s vámi určitě cítit nebude. A když se k němu přeci jen po drahné době dostane a vy ji přerušíte, nemůžete se potom divit, že vám zakrátko po anglicku zmizí a už vás znovu nebude chtít vidět.
- Nepřetržitě se chvástáte. Upozorňovat hlasitě na své úspěchy a schopnosti není vůbec známkou zdravého sebevědomí. Naopak, zpravidla to dělají lidé, kterým pochvala a uznání ze strany jiných chybí. V tomto případě bude mít vychloubání a vytahování se navíc za následek brzký odchod vašeho společníka s přesvědčením, že jste namyšlený a arogantní povýšenec.
- Neumíte dát najevo empatii. Především u mužského pokolení je z velké části vžité, že vyjadřování emocí je symbolem slabošství. Což je samozřejmě naprostý nesmysl. Emoce jsou kořením života a násilně utlumené a nevyjádřené emoce nejsou rozhodně nic přínosného pro naše zdraví. K tomu si přičtěte fakt, že jako člověk, který neumí dát příteli najevo účast, soucítění a pochopení, stanete se nevyhnutelně nežádaným a nevyhledávaným společníkem.
- Přehnaná soutěživost. Zmíní-li vám váš protějšek nějaký svůj pracovní, osobní nebo sportovní úspěch a vy jej pokaždé musíte trumfnout tím, že se vám podařilo něco většího, dlouho ho to bavit nebude.
Proto se vyhněte extrémům ve všech podobách. Skličující pesimismus, ani přehnané stavění své maličkosti na odiv, vám příliš přátel nepřinesou.
O záludných tricích manipulátora se dočtete v tomto článku.
Terapii emocí ke zhojení potlačených emocí najdete v tomto videu.