Článek
Člověk je společenský tvor a mít dobré přátele je velice důležité pro naše zdraví. Mít možnost se někomu svěřit, vypovídat, i se případně vyplakat na rameni, to dává průchod potlačeným emocím a jedná se o očistu duše.
Naopak samota u většiny lidí snižuje imunitní odolnost a zvyšuje náchylnost k infekcím i duševním potížím, od nespavosti přes úzkost a panickou ataku až třeba po bipolární poruchu neboli maniodepresivní psychózu.
A je to právě lidská touha po přátelství, která nás mnohdy vede k tomu, že si u sebe držíme člověka, jenž nám přináší do života více strasti než radosti. Jakmile však takového „přítele“ prohlédneme, říkáme si, jak jsme mohli být tak slepí a nevšimnout si toxinů, jež na nás nenápadně trousil kdykoliv to jen šlo. Často nás na jeho podezřelé chování upozorní jiný náš přítel či někdo z rodiny. Abychom však nemuseli být bezmocně odkázaní na úsudek někoho jiného, věnujme pozornost několika konkrétním oblastem lidského chování a posuďme sami, jestli se jedná o skutečného přítele, nebo jen o usmívajícího se chřestýše za přítele převlečeného.
JAK TEDY POZNAT TOXICKÉHO PŘÍTELE:
- Nenápadně podrývá. Navenek se tváří, že vás podporuje, ale máte-li se do něčeho pustit, neustále oslabuje vaši víru v sebe. Přátele se mají navzájem podporovat a stát za sebou. Snižování sebedůvěry, ponižování a podkopávání autority do přátelství rozhodně nepatří.
- Nepřeje vám úspěch. Jestliže nemůže strávit, že vás v práci povýšili, že jste vyhráli ve sportce nebo že jste si našli atraktivnějšího partnera, než má váš domnělý přítel (či přítelkyně), dejte mu sbohem. Závistivců je plný svět a dalšího takového ve své blízkosti určitě nemůžete potřebovat.
- Nemůžete se spolehnout ne jeho diskrétnost. Pakliže jste mu (nebo jí) svěřili tajemství, jež jste měli znát jen vy dva a najednou k vám příslušná informace připlave z jiné strany, pak mu už dál nemůžete věřit. A protože důvěra je nezbytná pro každý správný vztah, není tento člověk vašeho přátelství hoden.
- Je soustavně negativní. Jaké vibrace vyzařujeme, takový svět kolem sebe vytváříme. Neustálým nadáváním, láteřením a reptáním leze člověk na nervy všem lidem okolo, protože šíří jen špatnou náladu a skepsi. Je pravděpodobné, že se dotyčný takto chová ke všem a ani si to neuvědomuje. Nejedná se proto o klasického toxického přítele se skrytým zlým úmyslem, nýbrž spíše o nešťastného člověka. Proto mu dejte šanci a upozorněte ho na jeho nezdravý přístup k životu. Pokud vás vyslyší a začne na sobě pracovat, dopomohli jste mu k lepší existenci. Jestli se jen urazí, nechte ho jít a místo něj přivítejte raději do svého přátelství pozitivně laděného optimistu.
- Nepomůže vám, když to potřebujete. Jste-li tu vy pro něj pokaždé, když vyžaduje vaši pomoc, ale sám se vždy na něco vymluví, pak se nejedná o rovnocenný vztah. Pomoc a podpora musí v přátelství plynout oběma směry. Je dokonce možné, že s vámi kamarádí jen z vypočítavosti, aby vás využil ve svůj prospěch, sám ale není schopen nabídnout nic na oplátku.
- Musí být vždy po jeho. Kompromis patří do každého vztahu, partnerského i přátelského. Ve vztahu je potřeba vyjít si navzájem vstříc, to právě činí vztah hodnotným. Má-li váš zdánlivý přítel (či přítelkyně) nutkání ustavičně rozhodovat o tom kam pojedete, co budete dělat a kdy se znovu setkáte, pak s vámi jen manipuluje. Najděte si raději někoho, kdo nebude vaše přání a osobnost utlačovat.
Účelem přátelství je prožívat spolu pozitivní emoce. To znamená, že si vzájemnou přítomností zlepšíte náladu a zkvalitníte mentální rozpoložení. Jestliže pokaždé odcházíte z přátelského setkání v horší náladě, než jste na něj přišli, pak je něco špatně.
O tom, jaké chyby opakují muži na prvním rande stále dokola, se dočtete v tomto článku.
Zdroje a doporučená literatura: Jak se bránit toxickým vztahům a manipulátorům, Arabi Shahida