Článek
Ludvík Filip Orleánský, francouzsky Louis-Philippe d'Orléans, francouzský král, se 28. července 1835 zúčastnil pravidelné královské výroční přehlídky pařížské Národní gardy.
Přehlídka se jako vždy odehrávala na hlavní třídě, která spojovala náměstí Place de la République s Bastillou, Boulevard du Temple.
Doprovázeli ho jeho tři synové Ferdinand Filip, vévoda z Orléans, princ Louise, vévoda z Nemours a Françoise d'Orléans, princ z Joinville, spolu s četným doprovodem.
Giuseppe Marco Fieschi byl připraven ve třetím patře domu v ulici Boulevard du Temple v Paříži u okna. Fieschi měl v úmyslu zavraždit krále, a aby se ujistil, že bude mít vysoký stupeň úspěchu, zkonstruoval jednu z nejpekelnějších zbraní v historii.
Giuseppe Marco Fieschi se narodil v roce 1790 na ostrově Korsika do chudé rodiny. Dětství a dospívání prožil jako pastýř. Když mu bylo 18 let, vstoupil do korsického pluku a byl poslán do Neapole a poté do Ruska bojovat v napoleonských válkách.
V roce 1814 Giuseppe Fieschi opustil armádu a vrátil se na Korsiku, kde se připojil k bývalému králi Neapole Joachimu Muratovi. Muratovi se převrat nepovedl a Giuseppe Fieschi byl zatčen. Sice unikl popravě, ale byl deportován do Francie, kde byl odsouzen k 10 letům vězení za krádež vola.
Po propuštění se potuloval po Francii. Nakonec, pomocí padělaných dokladů, získal práci v Paříži. Jenomže se na podvod přišlo. Tak se rozhodl pomstít se celé společnosti.
Giuseppe Fieschi se spojil s Pierrem Moreym a vymysleli plán, jak zavraždit krále Ludvíka Filipa. A vymysleli pekelný stroj. Rána z pušky jim nestačila. Místo toho se rozhodli sestavit „pušku“ s 25 hlavněmi, která vystřelila naráz.
Nebyli to zrovna odborníci na zbraně. Proto se spojili s Teodorem Pépinem, který zbrani dodal technické parametry.
Zbraň byla vyrobena ze dřeva a kovu v Boulevard du Temple, ve stejné místnosti, ze které se následně střílelo. Jak se později zjistilo, měla hodně závad.
Hlavně byly namontovány vedle sebe tak, aby mohly být odpáleny všechny zároveň. Každá hlaveň obsahovala asi 6 až 8 kuliček a dalších 13 až 14 střel. Byl to skutečně silný stroj na zabíjení.
Kolem poledne procházel Ludvík Filip pod oknem, když Giuseppe Fieschi vystřelil.
Muži a koně okamžitě klesli a ulice byla plná mrtvých a umírajících. Jeden ze svědků uvedl, že kolem krále bylo náhle „prázdno“. Napoleonský válečný hrdina maršál Mortier a jeho kůň leželi v krvavé hromadě na chodníku. Podplukovník Rieussec z 8. legie byl zabit. Plukovník Raffet, velitel četnictva, také padl k zemi, o několik hodin později zemřel.
Dalších osmnáct lidí bylo na místě zabito, nebo zemřelo později na následky zranění. Král utrpěl pouze menší oděrku čela.
Zbraň byla příliš silná a příliš neodborně vyrobená. Když ji Giuseppe Fieschi odpálil, zbraň doslova explodovala a vyslala kulky po celé místnosti. Giuseppe Fieschi byl odhozen ke zdi a utrpěl kulkami zranění hlavy, obličeje a ruky. Stráže ho brzy dostihly.
Giuseppe byl shledán vinným a odsouzen k smrti spolu s Pierrem Moreyem a Theodorem Pépinem. 19. února 1836 byli všichni tři popraveni gilotinou.
Původní zbraň je nyní vystavena v Musée des Archives Nationales, státním muzeu francouzské historie v Paříži. Replika zbraně je vystavena v Musée de la préfecture de police, muzeu policejní historie.
Král Ludvík Filip Orleánský měl v životě „štěstí“ na atentáty. Přežil celkem sedm pokusů o atentát.