Článek
Mnoho žen si myslí, že po sterilizaci nemohou už nikdy otěhotnět. Podle výzkumu (odkaz pod článkem) to možné je. Tato nejběžnější metoda sterilizace v USA, ale i v jiných státech, má sice vysokou účinnost, ale nic není stoprocentní. I po sterilizaci je možné otěhotnět, a to hned několika způsoby.
Zákrok se nemusí podařit, ať už byl proveden jakýmkoli způsobem. Účinnost je zhruba 99 %, což znamená, že 1 % žen po tomto zákroku nechtěně otěhotní. Selhání bývá častější u mladších žen. Efektivita metody je také závislá na technice provedení zákroku.
Postupy minimálně poškozující vejcovody (například uzavření pomocí speciálních klipů či kroužků) mají obecně vyšší riziko selhání. Při výrazném porušení vejcovodů (jejich přerušení mechanicky nebo působením tepla) je nebezpečí selhání nižší, avšak ani zde není zcela nulové.
Po nedostatečném sterilizačním výkonu je velmi vysoká pravděpodobnost mimoděložního těhotenství, které může vyžadovat chirurgickou intervenci. Méně často může vzniknout též těhotenství nitroděložní, které pak probíhá naprosto běžným způsobem.
Výzkum byl prováděn mnoho let a v mnoha vlnách. V poslední vlně průzkumu (2013 až 2015) bylo odhadované procento účastnic s těhotenstvím během prvních 12 měsíců po proceduře tubární sterilizace 2,9 %. Po 120 měsících po vejcovodové sterilizaci bylo odhadované procento těhotenství 8,4 %. Těhotenství po tubární sterilizaci uvedlo 2,9 až 5,2 % účastnic napříč vlnami.
Ve všech zkoumaných časových bodech bylo těhotenství po tubární laparoskopické sterilizaci méně časté po poporodních zákrocích. Pravděpodobnost otěhotnění klesala s věkem.
Pokud žena po sterilizaci přece jen změní názor a přeje si miminko, je asistovaná reprodukce jednou z metod volby.
Přestože je ženám před provedením sterilizace zdůrazňováno, že se jedná o metodu nevratnou, jsou dnes lékaři v některých případech schopni vejcovod znovu zprůchodnit.
Jde o mikrochirurgické zprůchodnění vejcovodů, chirurgický zákrok, při kterém se odstraní blokáda a znovu spojí konce vejcovodu. To pak umožní přirozené početí. Operace může být provedena laparoskopicky či jako klasická břišní operace s menším či větším řezem. Pokud se zprůchodnění podaří, jsou šance na otěhotnění poměrně vysoké.
Tyto údaje naznačují, že po sterilizaci vejcovodů může být možnost těhotenství nepříliš časté, ale možné. Vzhledem k možným komplikacím tohoto zákroku je vhodná konzultace nejlépe s několika nezávislými lékaři.
https://evidence.nejm.org/doi/full/10.1056/EVIDoa2400023
https://www.nzip.cz/clanek/1519-sterilizace-gynekologie-hysteroskopie