Hlavní obsah
Věda

Budoucnost další mise na Mars je v ohrožení

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pixabay
21. 10. 16:59

Mise NASA Mars Sample Return byla kritizována nezávislou hodnotící komisí.

Článek

Budoucnost příští vlajkové lodi NASA na Mars byla zpochybněna po ostré zprávě Nezávislé revizní komise agentury. Dochází k závěru, že mise Mars Sample Return, která má být vypuštěna v roce 2028, čelí řadě technických problémů, přemrštěnému rozpočtu a také pochybnému harmonogramu startu.

NASA a její spolupracovník na projektu – Evropská kosmická agentura – považují misi za „další kritický krok“ v plánech na průzkum Marsu. Součástí tohoto plánu je vozítko NASA Perseverance, které přistálo na Marsu v roce 2020. Sonda již shromáždila řadu marťanských vzorků a uložila je na povrch. Poté by byly shromážděny samostatnou misí – MSR – a vráceny na Zemi.

S původní cenou 4 miliardy dolarů se náklady na MSR vyšplhaly na odhadovaných 5,3 miliardy dolarů. Zpráva revizní komise identifikuje problematické otázky v propagaci, organizaci, plánování a financování mise.

„MSR byla od začátku založena s nerealistickým rozpočtem a harmonogramem,“ uvádí se ve zprávě. „Výsledkem je, že v současné době neexistuje žádný důvěryhodný, shodný technický ani řádný harmonogram, náklady a technický základ, kterého by bylo možné dosáhnout s pravděpodobně dostupným financováním.“

Tyto problémy, uvádí zpráva, činí zahájení mise v roce 2028 „nemožným“. Posunutí startu na rok 2030, což je další schůdné startovní okno pro Mars, by však zvýšilo náklady na misi na 8-11 miliard dolarů – což by byl krok, který by vyvolal „extrémní tlak“ na zbytek rozpočtu NASA na planetární vědu.

Alternativní možností by bylo použít k návratu vzorků dva přistávací moduly, místo jednoho, ale to by prodloužilo misi až do roku 2030 a se stejně vysokými náklady.

Revizní komise doporučuje, aby NASA prozkoumala „celou řídící a organizační strukturu“ mise, aby se zlepšila odpovědnost. „Mars Sample Return je velmi komplexní program s mnoha paralelními vývoji, rozhraními a složitostmi,“ poznamenává Orlando Figueroa, který je bývalým ředitelem průzkumu Marsu v NASA.

Zpráva také uvádí, že NASA musí odvést „mnohem lepší práci při zapojování a informování veřejnosti o důležitosti MSR“.

NASA nyní jmenovala revizní tým, který bude reagovat na zjištění revizní komise. Tým vedený zástupkyní administrátora pro vědu Sandrou Connellyovou si klade za cíl zveřejnit zprávu v březnu příštího roku. NASA se také mezitím rozhodla „odložit své plány na potvrzení oficiálních nákladů a harmonogramu mise“.

Vysoký dopad

Není to poprvé, co se mise dostala pod palbu. V červenci americký senátní výbor pro rozpočtové prostředky uvedl, že má „značné obavy“ ohledně technických problémů MSR a potenciálního dopadu, který by rostoucí náklady mohly mít na další mise.

„Pokud NASA není schopna poskytnout výboru nákladový profil životního cyklu MSR v rámci rozpočtového profilu (5,3 miliardy dolarů),“ říká výbor, „NASA je nařízena, aby buď poskytla možnosti ke zrušení rozsahu nebo přepracování MSR, nebo čelila zrušení mise.“

Mise také čelí konkurenci, kdy Čína plánuje návrat vzorků z Marsu, který by měl odstartovat kolem roku 2030.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz