Článek
Skenování využívá silné magnetické pole a rádiové vlny ke generování snímků částí těla, které nelze tak dobře vidět rentgenem, ultrazvukem, nebo počítačovou tomografií (CT). Může například pomoci lékařům vidět dovnitř kloubů, chrupavek, vazů, svalů a šlach, což je užitečné při detekci různých zranění.
Magnetická rezonance se také používá k vyšetření vnitřních tělesných struktur a diagnostiky různých poruch, jako jsou mrtvice, nádory, aneuryzmy, poranění míchy, roztroušená skleróza, problémy s očima, nebo vnitřním uchem. Je také široce používána ve výzkumu k měření struktury a funkce mozku.
„To, co dělá magnetickou rezonanci tak výkonnou, je to, že máte opravdu vynikající pohled na měkké tkáně a anatomické detaily. Největší výhodou magnetické rezonance ve srovnání s jinými zobrazovacími technikami (jako je CT a rentgen) je, že neexistuje žádné riziko, že budete vystaveni radiaci,“ řekl Dr. Christopher Filippi, diagnostický radiolog v North Shore University Hospital, Manhasset, New York.
Během magnetické rezonance bude osoba požádána, aby si lehla na pohyblivý stůl, který se zasune do otvoru tvaru tunelu a naskenuje konkrétní část těla. Samotný přístroj bude kolem člověka generovat silné magnetické pole a rádiové vlny budou směrovány na tělo.
Některé nemocnice mohou mít přístroj magnetické rezonance, který je otevřený po stranách. To může být užitečná alternativa pro lidi, kteří se bojí stísněných prostor.
Malým dětem, stejně jako lidem, trpícím klaustrofobií, strachem z uzavřeného prostoru, mohou být podána sedativa, léky na uklidnění a uvolnění. Někdo po nich může usnout. Je totiž velice důležité, aby vyšetřovaná osoba byla zcela v klidu, aby byly získány jasné snímky. Pohyb může obrazy rozmazat.
Člověk neucítí magnetické pole ani rádiové vlny, takže samotný postup je bezbolestný. Během skenování se však může ozývat hodně hlasitého bouchání nebo klepání, znějící jako údery kladivem. To je výsledek běhu přístroje a je naprosto neškodný. Zvuky jsou způsobeny překlápěním magnetických polí. Proto se lidem nasazují sluchátka, někdy se do nich může pouštět hudba.
Některým lidem může být nitrožilně podán kontrastní roztok, tekuté barvivo, aby se zvýraznily některé skenované oblasti, které by jinak mohly být špatně identifikovatelné.
Samotné skenování může trvat v průměru 30 až 60 minut.
Radiolog zkontroluje snímky, pošle zprávu vašemu lékaři s výsledky, a tím je všechno hotovo.
Jak to celé funguje
Lidské tělo je z větší části tvořeno vodou. V molekulách vody jsou protony. Ty ve velice silném magnetickém poli, tisíckrát silnějším než magnet na ledničce, při intenzitě 0,2- 0,3 tesla, vyrovnávají své spiny.
Skener zároveň vytváří vysokofrekvenční kmitočty, které mění magnetické pole. Tím, jak pulsuje magnetické pole a frekvence, protony absorbují energii z magnetického pole a převracejí své spiny.
Když je pole vypnuto, protony se postupně vracejí do své normální rotace, precese. Proces návratu vytváří rádiový signál, který je měřen přijímačem skeneru a je přeměněn na obraz.
Protony v různých tělesných tkáních se vracejí do svých normálních rotací různou rychlostí, takže skener rozlišuje mezi různými typy tkání. Skener lze nastavit tak, aby se vytvořily kontrasty mezi různými tělesnými tkáněmi.
Existuje více druhů MRI. Například se magnetickou rezonancí dají vytvořit 3D obrazy, které lze prohlížet z různých úhlů.
Bezpečnost magnetické rezonance
Na rozdíl od jiných forem zobrazování, jako je rentgen nebo CT, MRI nepoužívá ionizující záření. Magnetická rezonance se stále častěji používá k zobrazování plodů během těhotenství a nebyly prokázány žádné nepříznivé účinky na plod.
Na co pozor
Vzhledem k tomu, že magnetická rezonance používá silné magnety, jakýkoli druh kovového implantátu, jako je kardiostimulátor, umělé klouby, umělé srdeční chlopně, kochleární implantáty nebo kovové destičky, šrouby a podobně, představuje nebezpečí. Implantát se může pohybovat nebo zahřívat v magnetickém poli.
Použité zdroje: Elektromagnetické pole – Wikipedie (wikipedia.org), Tesla (jednotka) – Wikipedie (wikipedia.org), Magnetická rezonance – Wikipedie (wikipedia.org), Christopher FILIPPI | Columbia University, NY | CU | Department of Radiology | Research profile (researchgate.net), Columbia University | New York City, United States | CU (researchgate.net)